Zielonym szlakiem
-
Tysiące żółwi morskich uratowanych przed burzą śnieżną. "Co 15 minut lub częściej podjeżdżała ciężarówka"
Łodzie, przyczepki, bagażniki i wreszcie hale w Teksasie wypełniły się po brzegi tysiącami żółwi morskich, które ogłuszone zbyt zimną temperaturą wody, unosiły się bezwładnie na powierzchni. Na pomoc zwierzętom ruszyli wolontariusze. "Przyjeżdżały pełne przyczepy załadowane po 80, 100, 50 żółwi".
-
Wilki nie mają naturalnych wrogów? To nieprawda. Nadleśnictwo: Niepozorni i niebezpieczni
Nadleśnictwo Kolbudy opublikowało na swoim fanpage'u uświadamiający, a zarazem poruszający wpis dotyczący wilków. Choć wiele osób twierdzi, że te zwierzęta nie mają naturalnych wrogów, leśnicy wyjaśniają, jak bardzo błędne jest to przekonanie. "Dalej uważacie, że wilk jako drapieżnik ma fajnie?" - pytają. Uwaga! Dalej w treści pojawia się drastyczne zdjęcie.
-
Pożary trawią Australię. Najpierw lockdown, teraz ogień. "Druzgocące" straty
Australia wciąż zmaga się z olbrzymimi pożarami. W poniedziałek 1 lutego pożar wybuchł niedaleko miasta Wooroloo w Australii Zachodniej, które znajduje się na obrzeżach Perth. Do tej pory nie został w pełni opanowany - walkę z ogniem utrudnia wiatr. Żywioł zniszczył 86 domów, spłonęły już 10 822 hektary.
-
Syberia zmaga się z "pożarami-zombie". Nie powstrzymuje ich nawet siarczysty mróz
Mieszkańcy Jakucji na Syberii zaobserwowali niepokojące zjawisko. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać wydobywające się spod śniegu słupy dymu. To tzw. pożary-zombie, czyli efekt żywiołu, który latem ubiegłego roku dotknął tych obszarów Syberii.
-
Niepokojący komunikat Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą
Niepokojące doniesienia Polskiej Akademii Nauk. Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wydał komunikat, z którego wynika, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do częstszych sztormów na Bałtyku, a także zalania historycznego centrum Gdańska.
-
Sidła w polskich lasach. "Pętla zaciska się na szyi i zwierzę ginie"
Gdy nie wiesz, co to jest, zastanawiasz się: "co to za druciana pętla?". W takiej formie wygląda niewinnie. Gdy wpadnie w nią zwierzę, uaktywnia się jej mordercze działanie. Natychmiast zaciska się na szyi zwierzęcia. - Działa jak szubienica - mówi Michał Andrzejuk, leśniczy, który na Facebooku Nadleśnictwa Bielsk opublikował nagranie z przechadzki po lesie.
-
Leśnicy musieli usunąć obumarłe drzewa z Krzywego Lasu. "Tendencja do zamierania"
Sława Krzywego Lasu koło Gryfina dotarła za granicę. Pisały o nim angielskie i amerykańskie media. Jeden z serwisów wymienił polski zakątek wśród dziewięciu magicznych lasów, które trzeba odwiedzić. Gdy tymczasem leśnicy informują o konieczności wycięcia dwóch obumarłych drzew.
-
Wyglądają jak owoce kokosa. Kule Neptuna oczyszczają wodę z plastiku
Do oceanów trafia 8 mln odpadów rocznie. To tak, jakby co minutę wrzucano wywrotkę z plastikiem. A wyspa śmieci na Pacyfiku wciąż się powiększa. Jedno z najnowszych odkryć naukowców przynosi nadzieję na poradzenie sobie z tym problemem. Czyżby natura sama znalazła rozwiązanie?
-
Bieszczady. 40 żubrów zostanie odstrzelonych. Cierpią na chorobę, którą roznoszą muchy
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 40 żubrów w Bieszczadach. Cierpią one na telazjozę - groźną i silnie inwazyjną chorobę, która sprawia, że zwierzęta borykają się ze ślepotą, co prowadzi w konsekwencji do ich śmierci.
-
Zatrzymano podejrzanego o zastrzelenie wilka Kosego z Roztocza. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia
Kosy to najbardziej znany wilk na Roztoczu. Był objęty projektem badawczym, ale też opiekował się samotnie czteromiesięcznymi szczeniakami. 12 września 2019 r. padł zabójczy strzał. Zwierzę zginęło na miejscu. Jego potomstwo padło z głodu. Dzięki śledztwu policji udało się ustalić i zatrzymać podejrzanego. Jak nieoficjalnie podaje OKO.press, to myśliwy Stanisław T. z Koła Łowieckiego "Słonka".
-
Znalazł sposób na wygodniejsze i tańsze podróżowanie. Chodzi o bagaż
-
Para sprawdziła, czy alkohol na all-inclusive to rzeczywiście alkohol. Wyniki "eksperymentu" zaskakują
-
Polacy idą po Koronę Wodospadów! To duże wyzwanie logistyczne i ambitny celMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dawniej była oazą luksusu. Dziś opuszczona willa szefa mafii wywołuje ciarki
-
Ta wieś uzdrowiskowa z Dolnego Śląska to prawdziwa perełka regionu
- Nie stać cię na deser z kawiarni w tym mieście? Burmistrz: "Jeśli nie możesz sobie pozwolić, to popatrz"
- Pasażerowie mają dość nazywania "idiotami". Teraz wyjaśniają swoje zachowanie
- Tragiczny wypadek na Zakrzówku. Nie żyje mężczyzna po skoku do wody
- Nowe tanie linie lotnicze z Polski. Na tapecie atrakcyjna trasa na wakacje
- Linie lotnicze nie chcą, żebyśmy o tym wiedzieli. Stewardesa ujawnia sekret
-
Gustav przeszedł tysiące kilometrów w poszukiwaniu partnerki. Opłaciło się. "Zakochana para" przyłapana
Ma za sobą wiele dni wędrówki, pokonał drogę z Saksonii-Anhalt na Pomorze. Wygląda na to, że było warto. Wilk Gustav, o którego podróży pisaliśmy w grudniu 2020, znalazł partnerkę. Poinformowali o tym przedstawiciele Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
-
Wielka Rafa Koralowa przetrwa? Pojawiła się dla niej nadzieja. "Jestem podekscytowany"
Jest szansa na uratowanie Wielkiej Rafy Koralowej. Naukowcy z Uniwersytetu Southern Cross w Lismore w Australii oraz australijskiej fundacji Great Barrier Reef Foundation opracowali technikę rozmnażania koralowców, dzięki której może udać się zahamować blaknięcie rafy.
-
Wilk Gustav przemierzył 10 tys. kilometrów. Z Saksonii dotarł na Pomorze
Wilk Gustav w nieco ponad rok przeszedł 10 tys. kilometrów. Przeciął 27 autostrad, setki dróg lokalnych, pokonywał rzeki i kanały. Z centralnych Niemiec dotarł na Pomorze. Jego wędrówkę można było śledzić, dzięki obroży z nadajnikiem GPS.
-
Chiny będą sterować pogodą na obszarze 18 razy większym niż Polska. Zainwestowały miliardy dolarów
Chińczycy planują znaczne rozszerzenie eksperymentalnego programu modyfikacji pogody. Będzie obowiązywał do 2025 r. Teren, który zostanie objęty "sterowaniem pogody", jest większy niż Indie.
-
Ryś pojawił się w gdańskich lasach. Leśnicy zaskoczeni. "Zauważyliśmy ruszające się pędzelki"
Leśnicy z Nadleśnictwa Wejherowo pochwalili się niecodziennym spotkaniem. W tamtejszych lasach natknęli się na rysia - w Polsce żyje zaledwie ok. 200 osobników tego drapieżnika. "Nagle zza pagórka zauważyliśmy ruszające się pędzelki. Okazało się, że nakryliśmy rysia we własnej osobie i to podczas porannej toalety. Sam nie wierzyłem w to, co zobaczyliśmy" - opowiada jeden z leśniczych.
-
Australia znów zmaga się z ogromnymi pożarami. Spłonęła już blisko połowa Wielkiej Wyspy Piaszczystej
Australijska wyspa nazywana jest również Wyspą Fraser. To największa na świecie wyspa piaskowa. Została wpisana na listę UNESCO. Zagraniczne media donoszą, że w wyniku katastrofalnych pożarów spłonęła już niemalże połowa jej powierzchni.
-
Poznajcie Zygmusia! Ryś po raz pierwszy widziany w toruńskich lasach
Najczęściej spotykany na wschodzie i południu kraju ryś po raz pierwszy został zaobserwowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki obroży telemetrycznej udało się go szybko zidentyfikować. To dwuipółroczny Zygmuś, który jest objęty programem reintrodukcji przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Zwierzę wybrało się na nie lada wędrówkę.
-
Lonely Planet ogłosiło swoje coroczne zestawienie z najlepszymi kierunkami. Lista inna niż dotychczasowe
Lonely Planet co roku ogłasza swoje zestawienie "Best in Travel". Wydawnictwo w 2018 roku doceniło również Polskę, umieszczając ją w jednym ze swoich rankingów. Tegoroczne zestawienie różni się jednak od wcześniejszych. Nie ma klasycznej listy kierunków polecanych na kolejny rok - Lonely Planet postanowiło wprowadzić pewne zmiany.
-
W RPA ma powstać współczesna Arka Noego. Chcą w jednym miejscu zgromadzić wszystkie gatunki świata
W RPA ma powstać Arka Noego, czyli park, w którym schronienie znajdą wszystkie gatunki świata. Niektórzy to miejsce porównują do Parku Jurajskiego, inni do biblijnej Arki Noego. Przedsięwzięcie ma rozmach, ale też kosztuje krocie, bo ponad 5 mld funtów. Co ciekawe, pomysłodawcy tej inwestycji pieniądze zbierają poprzez platformę crowdfundingową.
-
Naukowcy alarmują. Góra lodowa może staranować brytyjską wyspę
Ogromnej wielkości góra lodowa znajduje się na kursie kolizyjnym z jedną z wysp należących do Wielkiej Brytanii. Naukowcy alarmują, że płynie prosto na Georgię Południową.
-
Jak wykorzystać odpady z plastiku? Dwie przyjaciółki z Indonezji wpadły na genialny pomysł
Dwie kobiety założyły w Dżakarcie, stolicy Indonezji firmę produkującą kostkę brukową. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wykorzystują do tego plastik i aluminium.
-
Murale w służbie ekologii. Jednym z nich zachwycił się sir David Attenborough
My podziwiamy twórczość Banksy'ego, a polskim muralem zachwycił się sir David Attenborough. Trzeba przyznać, że jeden z najsłynniejszych przyrodników na świecie ma dobry gust. A i my Polacy idziemy z duchem czasu i szare ściany budynków potrafimy przyozdabiać ekologicznymi graffiti.
-
Wielka Rafa Koralowa znika w oczach. "Kiedyś uważaliśmy, że ochroni się przez swój rozmiar"
Zmiany klimatu, blaknięcie, ataki gatunków inwazyjnych. Te trzy czynniki sprawiają, że Wielka Rafa Koralowa powoli przechodzi do przeszłości. - Kiedyś uważaliśmy, że ochroni się przez swój rozmiar - powiedział biolog morski Terry Hughes. - Wyniki pokazują, że nawet największy i stosunkowo dobrze chroniony system raf na świecie jest coraz bardziej zagrożony i podupadający.
-
Pożar na Kilimandżaro. Z płomieniami walczą setki strażaków, studentów i mieszkańców
Trwa walka z pożarem, który w niedzielę wybuchł na zboczach Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki. W opanowanie żywiołu zostali zaangażowani nie tylko strażacy, lecz także mieszkańcy i studenci. W pożarze nikt nie ucierpiał, nie została też zniszczona własność prywatna.
-
Słynna locha zostanie zabita? Internauci walczą o jej uratowanie
"Uratuj bezczelną, ale spokojną lochę z Teufelssee!". Pod takim hasłem uruchomiona została w internecie petycja, pod którą jak dotąd podpisało się ponad 12,5 tys. internautów. Słynna Elsa, która w Berlinie ukradła nudyście torbę z laptopem, ma zostać odstrzelona.
-
#WAKACJE2050: Miejsca, które niedługo mogą bezpowrotnie zniknąć. "To powolna apokalipsa"
Nie mamy czasu. Naukowcy szacują, że pozostało nam około 10 lat na powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Straszenie? Roztapiają się nie tylko lodowce w odległej Arktyce, lecz także w bliższych nam Alpach. Bałtyk zabiera nam plaże, a Wenecję zalewa wysoka woda. Świat zmienia się dzisiaj w szybkim tempie, również nasze ulubione wakacyjne kierunki.