Zrobił zdjęcie rzeki z kosmosu. "Ziemia krwawi"

Astronauta opublikował zdjęcie, które zrobił podczas swojej misji w kosmosie. Gdy patrzysz po raz pierwszy, myślisz: zachwycające. Gdy poznajesz kontekst, ogarniają cię wyrzuty sumienia związane z działalnością człowieka. "Piękne kolory, które widzę z kosmosu, są w rzeczywistości konsekwencją bardzo niepokojącej utraty ziemi" - napisał autor fotografii Thomas Pesquet.

Thomas Pesquet to astronauta, który w mediach społecznościowych opublikował kilka fotografii rzeki Betsiboka zrobionej z kosmosu. Przyznał, że to samo zdjęcie zrobił podczas swojej pierwszej misji i nie wiedział, skąd pochodzi intensywna barwa wody. Wtedy fascynował go widok ujścia rzeki Betsiboka, której czerwone "żyły" ciągną się na dziesiątki kilometrów. Na jego zdjęciu widok ten jawi się niczym obraz. Szybko jednak zachwyt ustępuje poczuciu winy, bowiem kolor Betsiboki wynika z silnej erozji spowodowanej masowym wylesianiem, które zaczęło się w latach 50. XX wieku.

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Od 70 lat rzeka ma inny kolor

Betsiboka, rzeka znajdująca się w północnej części Madagaskaru, ciągnie się przez 525 kilometrów od źródła na Płaskowyżu Centralnym aż do zatoki w Kanale Mozambickim. Pomyśleć, że nie zawsze była czerwona. Przed masową wycinką drzew jej kolor niczym się nie różnił od innych cieków wodnych. Aż w latach 50. zarządzono wyręb lasów. Gleby na Madagaskarze są bogate w lateryty, które mają ceglastoczerwony kolor. W wyniku wylesiania wyspy nastąpiła erozja gleby, która jest wymywana przez deszcze. To właśnie muł rzeczny, który gromadzi się w ujściu rzeki, nadaje wodzie czerwony kolor. Ten sam proces sprawia także, że na Madagaskarze coraz częściej występują powodzie.

"Korzenie drzewa płaczą krwią"

"Brak korzeni drzew, aby ziemia mogła się zakotwiczyć, sprawiają, że osad trafia do rzeki, a następnie do oceanu. Dramatyczne zjawisko można spotkać na całej planecie. Lasy z powierzchni ziemi znikają co trzy sekundy!" - pisze dalej astronauta.

Post mężczyzny wzbudził wiele emocji u internautów, którzy żywo komentowali jego fotografie.

Źle się czuję, gdy widzę, że korzenie drzewa płaczą krwią.
Prawdziwy krwotok ziemi. Co za smutek!
To jest tak piękne, jak dramatyczne.
Ziemia krwawi.

Proces odnowy trwa

Thomas Pesquet, publikując ten post, chciał uczcić Światowy Dzień Ochrony Środowiska oraz zwrócić uwagę na działania służące przywróceniu zasobów Matki Natury. W 2014 roku Madagaskar otrzymał w ramach Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych dotację na zalesienie 400 hektarów ziemi w pobliżu Betsiboki.

Źródło: Facebook / Instagram

Więcej o: