Poprzednią rekordową temperaturę w tym miejscu odnotowano sześć lat temu. 24 marca 2015 roku. Również na Stacji Badawczej Esperanza. Wtedy temperatura wynosiła 17,5 st. C.
Sekretarz WMO, prof. Petteri Taalas powiedział, że na Półwyspie Antarktycznym w ciągu ostatnich 50 lat zrobiło się cieplej aż o 3 st. C. "Antarktyda jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety" - zauważył sekretarz Światowej Organizacji Meteorologicznej.
"Zweryfikowanie tego rekordu pozwala nam zbudować obraz pogody i klimatu w jednym z najbardziej kluczowych, granicznych miejsc na Ziemi" – przyznał Taalas. Sekretarz dodał, że WMO współpracuje z państwami Układu Antarktycznego, aby pomóc chronić ten dziewiczy kontynent.
Mimo że Taalas ubolewa nad postępującymi zmianami klimatycznymi, to nie jest zaskoczony kolejnym rekordem ciepła na Antarktydzie. Jest to zgodne z przewidywaniami badaczy.
"Ten nowy rekord po raz kolejny pokazuje, że zmiany klimatyczne wymagają pilnych działań. Konieczne jest dalsze wzmacnianie systemów obserwacji, prognozowania i wczesnego ostrzegania, aby reagować na ekstremalne zdarzenia, które coraz częściej mają miejsce z powodu globalnego ocieplenia" - dodał prof. Celeste Saulo, pierwszy wiceprezes WMO.
Nowy rekord najwyższej odnotowanej temperatury powietrza na Antarktydzie trafi teraz do Archiwum ONZ ds. skrajnych warunków pogodowych i klimatycznych, w którym znajdują się już informacje o najwyższych i najniższych temperaturach na świecie, ekstremalnych opadach deszczu i gradu, najdłuższych okresach suszy, najsilniejszych wiatrach i innych groźnych dla ludzi zjawiskach pogodowych.
Antarktyda jest prawie dwa razy większa od Australii (14 mln kw.). Pod względem średnich warunków to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent. Średnia roczna temperatura waha się tutaj od około minus 10 st. C na wybrzeżu Antarktydy do minus 60 st. w najwyższych partiach kontynentu. Ogromna pokrywa lodowa ma grubość do 4,8 km i zawiera 90 proc. słodkiej wody na świecie. Jeśli dojdzie do jej całkowitego roztopienia, to istnieje ryzyko podniesienia poziomu morza o około 60 metrów.
Dotychczasowy rekord temperatury na Antarktydzie (cały lód/ląd na południe od 60 stopni szerokość geograficzna) – został osiągnięty na wyspie Signy w styczniu 1982 roku i wynosi 19,8 st. C.
Każdy wzrost temperatury na Antarkydzie jest dokładnie weryfikowany. Badacze odrzucili wcześniej uznany rekord, który wynosił 20,75 st. i został zgłoszony 9 lutego 2020 roku w automatycznej stacji monitorowania wiecznej zmarzliny na wyspie Seymour.
Źródło: www.public.wmo.it