Stopniał najwyższy szczyt w Szwecji. "To reakcja lodowców na ocieplający się klimat"

Kebnekaise to najwyższy szczyt w Szwecji i popularne miejsce wśród turystów. Szwedzcy naukowcy donoszą, że skurczył się przez rok o dwa metry i nie mają wątpliwości, że to efekt zmian klimatycznych.

Kebnekaise jest położony w Górach Skandynawskich w kręgu polarnym. To najwyższy dwuwierzchołkowy szczyt Szwecji oraz Laponii. Badacze nie mają jednak dobrych wiadomości. Pokrywa lodowa znajdująca się na południowej stronie góry stopniała do najniższej jak dotąd wysokości.

Zobacz wideo Świat już odczuwa zmiany klimatu. Tymczasem Unia Europejska podejmuje kolejne działania

Prof. glacjologii Per Holmlund poinformował, że "od 2000 roku wysokość najwyższego szczytu drastycznie się zmniejszyła, podczas gdy zaspa śnieżna w niektórych miejscach stała się grubsza" - Zróżnicowanie wysokości jest więc dobrą ilustracją reakcji lodowców na ocieplający się klimat w Szwecji – czytamy na stronie sztokholmskiego uniwersytetu.

Zmiany klimatu wpływają na Kebnekaise

Naukowcy wyliczyli, że grubość całej pokrywy śnieżnej Kebnekaise zmniejszyła się od ubiegłego roku średnio o 0,5 metra, co odpowiada 26 tys. ton wody. Zmiany te specjaliści tłumaczą wzrostem temperatury powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wietrznymi w okresie zimy, które wpływają na gromadzenie się śniegu.

Jak czytamy na stronie uniwersytetu, już w sierpniu 2018 roku naukowcy ze stacji badawczej Tarfala Uniwersytetu Sztokholmskiego ustalili, że południowy wierzchołek Kebnekaise jest niższy od północnego. Skorygowano wówczas wysokość najwyższego szczytu. Południowy zrównał się  wówczas z północnym i mierzył wówczas 2096,8 m n.p.m. Dalsze topnienie wierzchołka południowego będzie oznaczać, że to północny szczyt na dłuższą metę stanie się najwyższym punktem Szwecji przez cały rok.

Pomiary od połowy lat 40.

Po raz pierwszy południowy wierzchołek zmierzono w 1880 roku i wtedy mierzył 2123 metry. Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego nieprzerwanie od połowy lat 40. prowadzą pomiary południowego szczytu Kebnekaise. Wysokość waha się od dwóch do trzech metrów między latem a zimą. Zwykle szczyt jest najwyższy w maju, a najniższy we wrześniu. Pomiary pokazują, że jego wysokość zmieniała się z roku na rok - "rósł" w chłodniejszych latach i "malał" w cieplejszych. 

Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu, IPCC, zaprezentował pierwszą część szóstego raportu oceniającego zmiany klimatyczne w 2021 roku. Naukowcy podkreślają w nim, że topnienie lodowców przez ostatnie 2 tys. lat na całym świecie jest "niespotykane". Przewiduje się, że lodowce będą się zmniejszać.

Źródło: bolin.su.se

Więcej o: