Zielonym szlakiem
-
Naukowcy w Holandii wytrenowali pszczoły do wykrywania koronawirusa. "Wyciągają języki"
Były wykorzystywane przez wojsko do wykrywania toksyn i materiałów wybuchowych, a teraz ich wyjątkowe umiejętności mogą się przydać w pandemicznych czasach. Pszczoły, które wyczuwają kwiat oddalony o kilka kilometrów, potrafią niemal natychmiast wskazać próbkę zainfekowaną koronawirusem.
-
Branża lotnicza w Niemczech ma "antybiznesowy" cel. Chce nakłonić pasażerów do podróżowania pociągami
Do grona państw, które chce ograniczyć emisję CO2 i zmniejszyć ruch lotniczy w kraju dołączyły Niemcy. Stowarzyszenie niemieckiego przemysłu lotniczego (BDL) i niemieckie koleje (Deutsche Bahn) rozpoczęły realizację wspólnego działania, aby coraz więcej osób korzystało z kolei na krajowych trasach.
-
W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech. "Nie będziemy jednak jeździć nad Bałtyk jak nad Morze Śródziemne. Będzie brzydką kałużą"
Zwłaszcza w Polsce panuje silny trend do negowania wielu faktów, zwłaszcza gdy są one naukowe. Tak myśli coraz więcej Polaków: A co tam naukowcy, my i tak wiemy swoje - mówi prof. Mirosław Miętus, klimatolog i zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
-
"Lodowiec zagłady" topnieje znacznie szybciej, niż sądzono. Gdy zniknie, woda z oceanów zaleje wiele lądów
Jest wielkości Wielkiej Brytanii i jeśli się roztopi, z mapy może zniknąć choćby Gdańsk, Malbork czy Darłowo. Thwaites, znany także jako "lodowiec zagłady", jest bacznie obserwowany przez naukowców, którzy korzystają z najnowszych osiągnięć technologii, aby dowiedzieć się, co też "pod lodowcem piszczy". W tym celu "zatrudniono" bezzałogową łódź podwodną Ran. Sprawdziła się doskonale, choć wnioski już tak pozytywne nie są.
-
Częste loty to luksusowy nawyk. Ekolodzy postulują opodatkowanie "latającej elity"
Podczas pandemii większość samolotów została uziemiona. Jednak jak wskazuje rzeczniczka prasowa Greenpeace Katarzyna Guzek, gospodarka szybko się odbudowuje. Z taką myślą ekologiczna inicjatywa Possible opublikowała raport dotyczący latania. Wynika z niego, że z tego środku transportu korzysta "uprzywilejowana mniejszość" podróżników. Organizacja postuluje więc opodatkowanie tej grupy.
-
Gigantyczny "liść miłorzębu" widziany z Kosmosu. Nowe ustalenia NASA
Kształtem przypomina liść miłorzębu japońskiego, ale to zdjęcie lodowca na Grenlandii wykonane z Kosmosu. Naukowcy z NASA opublikowali na Facebooku nie tylko zdjęcie, lecz także podzielili się najnowszymi odkryciami dotyczącymi topnienia lodowców.
-
Niemal 200 żółwików z Galapagos nadano jako pamiątki. Wartość udaremnionego przemytu to ok. milion dolarów
Zawinięte w folię trzymiesięczne żółwiki zostały odkryte w walizce na lotnisku na wyspie Baltra. Poraża skala i okrucieństwo tego procederu. W bagażu znaleziono 185 żywych stworzeń.
-
Zostało dziewięć lat do powstrzymania katastrofy klimatycznej. Guterres: 2021 rok może być przełomowy
Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że 2021 rok może być przełomowy, jeśli chodzi o przyszłość naszej planety. Czy to zaklinanie rzeczywistości, czy jednak wprowadzane są zmiany, które powstrzymają katastrofę klimatyczną? - Nadzieja napędza do działania. Nie popadamy w hurraoptymizm, ale wiemy, że zmiana jest możliwa - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.
-
Góry ścinków skórzanych i odpady pocovidowe w polskich lasach. "Nigdy nie zrozumiem, co ludzie mają w głowach"
21 marca nie tylko topiono marzannę i witano wiosnę, ale także obchodzono Święto Lasu. Gdy w mediach społecznościowych jedni dzielili się zdjęciami ze spacerów po zielonych zakątkach miast, podczas których zbierali ogromne ilości śmieci, inni zamieszczali posty o karygodnym zachowaniu wandali. W Wielkopolsce do lasu wyrzucono odpady medyczne, a na Śląsku szesnaście palet odpadów garbarskich.
-
"Latające nosorożce" i to jeszcze do góry nogami. Czy dzieje im się krzywda? Naukowcy uspokajają: "To dla ich dobra"
Widok nosorożca przymocowanego do helikoptera do góry nogami, może się wydawać groteskowy, ale nie o zabawę tu chodzi, a o przetrwanie. "Jako obywatele świata mamy obowiązek chronić te zwierzęta" - mówi CNN Robin Radcliffe, starszy wykładowca w Cornell's College of Veterinary Medicine.
-
Podróż w nieznane z Wizz Airem. Pasażerowie nie mieli pojęcia, gdzie wylądują
-
Rodzina królewska w Polsce. Książę William i Kate odbędą dziś ważną delegację
-
Wyglądają niepozornie. Tymczasem szklane ampułki są wyjątkoweMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Najbardziej imprezowe miasta w Europie. Polska wysoko w rankingu
-
Uciekli z Alcatraz i słuch po nich zaginął. Po 51 latach na policję przyszedł list
- Toskania. Niezwykłe miejsce inspirowane kartami tarota. Pomysł przyszedł do artystki we śnie
- Gdzie na majówkę? To tanie miejsce, w którym nie brakuje atrakcji
- Koszmarne opóźnienie w samolocie LOT-u. Na pokładzie wybuchła panika
- Alpy. Wyjechał w góry i znalazł skarb. Okazało się, że to dopiero początek
- Pasażer zostawił reklamówkę na lotnisku. Postawiono na nogi kilkunastu funkcjonariuszy Straży Granicznej
-
Przed katastrofą klimatyczną uciekło więcej ludzi niż przed wojną. Do 2050 roku będzie ponad miliard "uchodźców klimatycznych"
Ponad 10 milionów ludzi zostało przesiedlonych z powodu zjawisk pogodowych, takich jak powodzie czy susze. I to tylko w ciągu sześciu miesięcy. Tak wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Dla porównania w wyniku konfliktów zbrojnych w tym samym czasie przesiedlono ok. 2,3 miliona innych osób.
-
Kanadyjska rzeka uzyskała osobowość prawną. "Nie jesteśmy jej właścicielami"
Magpie to rzeka w północnej części prowincji Quebec w Kanadzie zyskała osobowość prawną. "To zmiana paradygmatu. Uznajemy, że rzeka ma swoje własne prawa, że jesteśmy częścią tego samego ekosystemu" - powiedziała Yenny Vega Cárdenas z Międzynarodowego Obserwatorium Praw Natury.
-
Tysiąc dwustuletnich dębów do wycinki? Na odbudowę iglicy Notre Dame. Francuzi podzieleni
Gdy płonęła katedra Notre Dame trzy lata temu, niejedna osoba uroniła łzę. Mimo sympatii i znaczenia tego obiektu dla ogólnoświatowej kultury, najnowszy pomysł związany z jej odbudową budzi sprzeczne emocje. Francuskie media podają, że w tym celu mają być wykorzystane 200-letnie dęby i piszą o "drzewnych żniwach". Ekolodzy oburzeni.
-
Barbarzyństwo kłusowników. Wilka ratowało pięć osób, jelenia nie udało się ocalić
Kłusownicy są plagą polskich lasów, niezależnie od lokalizacji. Zastawiają wnyki, w których zwierzęta często umierają w męczarniach. Jeden z nich został namierzony na południu Polski. Niestety jelenia, który wpadł w jego pułapkę, nie udało się uratować. Na północy kraju, w woj. warmińsko-mazurskim ocalono wilka, który zaplątał się w stalową linkę. Nadano mu imię Jar.
-
Tysiące żółwi morskich uratowanych przed burzą śnieżną. "Co 15 minut lub częściej podjeżdżała ciężarówka"
Łodzie, przyczepki, bagażniki i wreszcie hale w Teksasie wypełniły się po brzegi tysiącami żółwi morskich, które ogłuszone zbyt zimną temperaturą wody, unosiły się bezwładnie na powierzchni. Na pomoc zwierzętom ruszyli wolontariusze. "Przyjeżdżały pełne przyczepy załadowane po 80, 100, 50 żółwi".
-
Wilki nie mają naturalnych wrogów? To nieprawda. Nadleśnictwo: Niepozorni i niebezpieczni
Nadleśnictwo Kolbudy opublikowało na swoim fanpage'u uświadamiający, a zarazem poruszający wpis dotyczący wilków. Choć wiele osób twierdzi, że te zwierzęta nie mają naturalnych wrogów, leśnicy wyjaśniają, jak bardzo błędne jest to przekonanie. "Dalej uważacie, że wilk jako drapieżnik ma fajnie?" - pytają. Uwaga! Dalej w treści pojawia się drastyczne zdjęcie.
-
Pożary trawią Australię. Najpierw lockdown, teraz ogień. "Druzgocące" straty
Australia wciąż zmaga się z olbrzymimi pożarami. W poniedziałek 1 lutego pożar wybuchł niedaleko miasta Wooroloo w Australii Zachodniej, które znajduje się na obrzeżach Perth. Do tej pory nie został w pełni opanowany - walkę z ogniem utrudnia wiatr. Żywioł zniszczył 86 domów, spłonęły już 10 822 hektary.
-
Syberia zmaga się z "pożarami-zombie". Nie powstrzymuje ich nawet siarczysty mróz
Mieszkańcy Jakucji na Syberii zaobserwowali niepokojące zjawisko. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać wydobywające się spod śniegu słupy dymu. To tzw. pożary-zombie, czyli efekt żywiołu, który latem ubiegłego roku dotknął tych obszarów Syberii.
-
Niepokojący komunikat Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą
Niepokojące doniesienia Polskiej Akademii Nauk. Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wydał komunikat, z którego wynika, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do częstszych sztormów na Bałtyku, a także zalania historycznego centrum Gdańska.
-
Sidła w polskich lasach. "Pętla zaciska się na szyi i zwierzę ginie"
Gdy nie wiesz, co to jest, zastanawiasz się: "co to za druciana pętla?". W takiej formie wygląda niewinnie. Gdy wpadnie w nią zwierzę, uaktywnia się jej mordercze działanie. Natychmiast zaciska się na szyi zwierzęcia. - Działa jak szubienica - mówi Michał Andrzejuk, leśniczy, który na Facebooku Nadleśnictwa Bielsk opublikował nagranie z przechadzki po lesie.
-
Leśnicy musieli usunąć obumarłe drzewa z Krzywego Lasu. "Tendencja do zamierania"
Sława Krzywego Lasu koło Gryfina dotarła za granicę. Pisały o nim angielskie i amerykańskie media. Jeden z serwisów wymienił polski zakątek wśród dziewięciu magicznych lasów, które trzeba odwiedzić. Gdy tymczasem leśnicy informują o konieczności wycięcia dwóch obumarłych drzew.
-
Wyglądają jak owoce kokosa. Kule Neptuna oczyszczają wodę z plastiku
Do oceanów trafia 8 mln odpadów rocznie. To tak, jakby co minutę wrzucano wywrotkę z plastikiem. A wyspa śmieci na Pacyfiku wciąż się powiększa. Jedno z najnowszych odkryć naukowców przynosi nadzieję na poradzenie sobie z tym problemem. Czyżby natura sama znalazła rozwiązanie?
-
Bieszczady. 40 żubrów zostanie odstrzelonych. Cierpią na chorobę, którą roznoszą muchy
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 40 żubrów w Bieszczadach. Cierpią one na telazjozę - groźną i silnie inwazyjną chorobę, która sprawia, że zwierzęta borykają się ze ślepotą, co prowadzi w konsekwencji do ich śmierci.
-
Zatrzymano podejrzanego o zastrzelenie wilka Kosego z Roztocza. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia
Kosy to najbardziej znany wilk na Roztoczu. Był objęty projektem badawczym, ale też opiekował się samotnie czteromiesięcznymi szczeniakami. 12 września 2019 r. padł zabójczy strzał. Zwierzę zginęło na miejscu. Jego potomstwo padło z głodu. Dzięki śledztwu policji udało się ustalić i zatrzymać podejrzanego. Jak nieoficjalnie podaje OKO.press, to myśliwy Stanisław T. z Koła Łowieckiego "Słonka".
-
Gustav przeszedł tysiące kilometrów w poszukiwaniu partnerki. Opłaciło się. "Zakochana para" przyłapana
Ma za sobą wiele dni wędrówki, pokonał drogę z Saksonii-Anhalt na Pomorze. Wygląda na to, że było warto. Wilk Gustav, o którego podróży pisaliśmy w grudniu 2020, znalazł partnerkę. Poinformowali o tym przedstawiciele Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
-
Wielka Rafa Koralowa przetrwa? Pojawiła się dla niej nadzieja. "Jestem podekscytowany"
Jest szansa na uratowanie Wielkiej Rafy Koralowej. Naukowcy z Uniwersytetu Southern Cross w Lismore w Australii oraz australijskiej fundacji Great Barrier Reef Foundation opracowali technikę rozmnażania koralowców, dzięki której może udać się zahamować blaknięcie rafy.
-
Wilk Gustav przemierzył 10 tys. kilometrów. Z Saksonii dotarł na Pomorze
Wilk Gustav w nieco ponad rok przeszedł 10 tys. kilometrów. Przeciął 27 autostrad, setki dróg lokalnych, pokonywał rzeki i kanały. Z centralnych Niemiec dotarł na Pomorze. Jego wędrówkę można było śledzić, dzięki obroży z nadajnikiem GPS.
-
Chiny będą sterować pogodą na obszarze 18 razy większym niż Polska. Zainwestowały miliardy dolarów
Chińczycy planują znaczne rozszerzenie eksperymentalnego programu modyfikacji pogody. Będzie obowiązywał do 2025 r. Teren, który zostanie objęty "sterowaniem pogody", jest większy niż Indie.
-
Ryś pojawił się w gdańskich lasach. Leśnicy zaskoczeni. "Zauważyliśmy ruszające się pędzelki"
Leśnicy z Nadleśnictwa Wejherowo pochwalili się niecodziennym spotkaniem. W tamtejszych lasach natknęli się na rysia - w Polsce żyje zaledwie ok. 200 osobników tego drapieżnika. "Nagle zza pagórka zauważyliśmy ruszające się pędzelki. Okazało się, że nakryliśmy rysia we własnej osobie i to podczas porannej toalety. Sam nie wierzyłem w to, co zobaczyliśmy" - opowiada jeden z leśniczych.
-
Australia znów zmaga się z ogromnymi pożarami. Spłonęła już blisko połowa Wielkiej Wyspy Piaszczystej
Australijska wyspa nazywana jest również Wyspą Fraser. To największa na świecie wyspa piaskowa. Została wpisana na listę UNESCO. Zagraniczne media donoszą, że w wyniku katastrofalnych pożarów spłonęła już niemalże połowa jej powierzchni.