Ciekawe miejsca w Bieszczadach - co warto zobaczyć w najdzikszych górach w Polsce?

W Bieszczadach nie trudno o ciekawe miejsca. Ten wyjątkowy górski region znajduje się na styku trzech państw, a niebo jest tam najciemniejsze. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na nas w Bieszczadach.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Najciekawsze miejsca

Bieszczady to góry położone na południu Polski. Pasjonaci tego rejonu zgodnie twierdzą, że warto się wybrać w Bieszczady o każdej porze roku. Wiosną budząca się do życia przyroda zachwyca niezwykłością; latem - górskie wędrówki są wyjątkową atrakcją; jesienią z kolei, warto poprzyglądać się bieszczadzkim zwierzętom czy ogrzać się przy ognisku i posłuchać muzyki lub opowieści tubylców; a zimą jak wiadomo górskie krajobrazy wyglądają najpiękniej. Jakie szczyty warto zdobyć w górach leżących na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy? Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Bieszczadach:

  • Zdobądź Tarnicę - najwyższy szczyt Bieszczad

Tarnica jest najwyższym szczytem w Bieszczadach, wznoszącym się 1346 m n.p.m. Znalazła się ona zatem w Koronie Gór Polski, czyli na liście najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w naszym kraju. Turyści wybierają się w to miejsce nie tylko ze względu na wysokość, lecz także, by podziwiać przepiękne widoki. Na Tarnicę dotrzeć można na kilka sposobów, m.in:

  1. z Ustrzyk Górnych, wędrując ok. 3 h 15 min, pokonując dystans 8,1 km
  2. niebieskim szlakiem z Wołosatego - pokonując dystans 4,3 km w nieco ponad 2 h
  3. czerwonym szlakiem z Wołosatego - najdłuższa trasa liczącą 14,6 km, która pokonamy w 5 h 
  • Połoniny - wędrówka wśród górskich łąk do Chatki Puchatka

Połoniny to kilka masywów, które wchodzą w skład Bieszczadów. Jednak widok z nich jest tak niezwykły, że rokrocznie przyciąga tłumy turystów. Najbardziej spektakularna jest panorama z dwóch najpopularniejszych połonin: Caryńskiej i Wetlińskiej. Ta pierwsza znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Rozciąga się na długości 4 km i ma 4 wierzchołki. Połonina Wetlińska natomiast jest dwukrotnie wyższa, a ciekawostką jest fakt, iż do 1945 roku służyła jako pastwisko uprawiane przez Bojków - rdzennych, rusiński górali. Na Połoninie Wetlińskiej na wysokości 1228 m n.p.m. znajduje się schronisko o nazwie Chatka Puchatka, gdzie można zjeść posiłek oraz otrzymać wrzątek, kawę lub herbatę.

  • Mała i Wielka Rawka - wejdź na szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

Szlak wiodący do obu Rawek jest obowiązkowy dla osób, będących w Bieszczadach, ponieważ - szczególnie Wielka Rawka - stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała bieszczadzka panorama. Warto wejść na szlak z Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie można się dostać busem, zostawiając wcześniej swój samochód na parkingu kawałek za Ustrzykami Górnymi, (najlepiej zostawić samochód tuż przy zejściu niebieskim szlakiem z Rawki Wielkiej). Wracając trafimy bezpośrednio w miejsce, gdzie zostawiliśmy auto.

  • Zrób sobie spacer ścieżką dydaktyczną z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego

Jeśli lubisz góry, jednak wolisz zrobić sobie chwile przerwy od szczytów, warto wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego. Szlak wiedzie doliną, przez pola i aleje stworzone przez dawnych mieszkańców wsi Dźwiniacz Górny, na końcu której znajdują się pozostałości dwóch cmentarzy w postaci kilku przydrożnych krzyży i garstki nagrobków. Cała wycieczka potrwa nie więcej niż 2 godziny, ale na pewno pozwoli odpocząć od zgiełku i tłumu turystów.

Zobacz też: Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?

Atrakcje w Bieszczadach: gdzie jeszcze warto się wybrać?

Atrakcje w Bieszczadach to nie tylko górskie szczyty. Nie trzeba wyłącznie wspinać się po wzniesieniach, aby miło spędzić czas w tym rejonie. Dlatego, jeśli przyjdzie Ci ochota na chwile przerwy, może warto zobaczyć takie miejsca, jak:

  • Zagroda pokazowa żubrów położona w Nadleśnictwie Stuposiany

Warto wiedzieć, że Bieszczady słyną z bioróżnorodności. Zwierzęta można podziwiać z zadaszonych platform. Warunki, jakie stworzono żubrom stanowią namiastkę ich naturalnego środowiska, znajduje się tam zatem zarówno las, łąka, jak i niewielki potok. Zobaczyć tu można zwierzęta z linii białowiesko-kaukaskiej. Miejsce można zwiedzać bezpłatnie przez siedem dni w tygodniu

  • Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Można tu gołym okiem obserwować gwiazdy. Warto wiedzieć, że Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Park Ciemnego Nieba w Bieszczadach jest miejscem, gdzie nocne niebo można oglądać bezpłatnie. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym.

  • Jezioro Solińskie 

W rzeczywistości jest to olbrzymi zbiornik retencyjny, który chroni okolicę przed powodzią i zasila hydroelektrownię. Można tu wypoczywać na plaży, popływać rowerem wodnym, kajakiem lub pożeglować. Warto obejrzeć znajdującą się w pobliżu zaporę wodną, a także zwiedzić wnętrze tamy.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: