Niepokojący komunikat Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą

Niepokojące doniesienia Polskiej Akademii Nauk. Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wydał komunikat, z którego wynika, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do częstszych sztormów na Bałtyku, a także zalania historycznego centrum Gdańska.

Naukowcy PAN przygotowali prognozę dotyczącą zmian klimatu oraz wzrostu poziomu morza. Wnioski z komunikatu, z którym można zapoznać się na stronie akademii, są niepokojące. Badacze przewidują, że jeśli nie uda się zredukować emisji gazów cieplarnianych, być może już wkrótce czekają nas problemy z podtopieniami stref przybrzeżnych. Postępujące zmiany klimatu mogą też doprowadzić do zalewania coraz większej powierzchni lądu.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Gdańsk zagrożony

Badacze zwracają uwagę, że zmiany mogą dotknąć również polskiego wybrzeża. Na stronie PAN czytamy:

Wstępne wyniki wskazują na brak pionowych ruchów dna dla zachodnich krańców polskiego wybrzeża oraz jego środkowej części, a także na obniżanie się o około 1 mm na rok wybrzeża w rejonie Zatoki Gdańskiej i nawet 2 mm na rok w rejonie Żuław. To może spowodować w tym rejonie przyspieszenie wzrostu względnego średniego poziomu morza o dodatkowe ok. 10-20 cm na stulecie.

Podniesienie się poziomu wód niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Naukowcy prognozują, że zagrożone mogą być tereny historycznego centrum Gdańska, Żuław, a także Półwyspu Helskiego. 

Acqua alta w Wenecji #WAKACJE2050: Miejsca, które niedługo mogą bezpowrotnie zniknąć. "To powolna apokalipsa"

Prawdopodobne jest też zwiększenie liczby zdarzeń ekstremalnych na Bałtyku, które dotąd występowały raz na sto lat. W ciągu kolejnych 80 lat ich częstotliwość może wzrosnąć - miałyby występować co najmniej raz w roku.

Kolejnym zagrożeniem, na które zwracają uwagę naukowcy, są wezbrania sztormowe na Bałtyku. W ciągu najbliższych 30 lat mogą zdarzać się kilkakrotnie częściej niż w przeszłości.

Trawa morska Wyglądają jak owoce kokosa. Kule Neptuna oczyszczają wodę z plastiku

Trzeba działać szybko

Badacze podkreślają, że wzrost poziomu morza jest zależny od przyszłych emisji gazów cieplarnianych. Według raportu IPCC z 2019 roku (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu utworzony na wniosek członków ONZ), na który się powołują, "tempo średniego światowego wzrostu poziomu morza w 2100 r. osiągnie 15 mm na rok, a w XXII wieku przekroczy kilka centymetrów rocznie". W komunikacie zaznaczono, że globalny poziom morza od XIX wieku podniósł się o ponad 20 cm.

Naukowcy Polskiej Akademii Nauk przekonują, że konieczne jest przeprowadzenie szybkich działań. Zdaniem zespołu powinna zostać opracowania strategia ochrony wybrzeża, wymagania dotyczące planowania i projektowania inwestycji infrastrukturalnych oraz wytyczne związane z gospodarką przestrzenną.

Więcej o: