Planujesz urlop w Tajlandii? Sprawdź etykietę kremów przeciwsłonecznych

W Tajlandii wprowadzono zakaz stosowania kremów do opalania, które zawierają substancje chemiczne szkodzące koralowcom. Za niedostosowanie się do tego rozporządzenia grozi kara w wysokości 100 tys. bahtów (ponad 11 tys. zł).

Tajski Departament Ochrony Środowiska poinformował, że z troski o koralowce żyjące w morskich parkach narodowych nałożony został zakaz stosowania balsamów zawierających szkodliwe dla tych delikatnych zwierząt substancje. Są to: oksybenzon, oktinoksat, enzacamene lub butyloparaben. Istnieją bowiem obawy, że to właśnie one niszczą larwy koralowców, utrudniają rozmnażanie koralowców i powodują blaknięcie raf.

Zobacz wideo Miasto, które było najchętniej odwiedzane w 2018. Co zobaczyć w Bangkoku?

Każdy, kto złamie zakaz, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 100 tys. bahtów (ok. 11 tys. zł). Na razie nie wiadomo jak władze zamierzają egzekwować nowe przepisy. 

Podobne zakazy wprowadziły wyspa Palau na Pacyfiku, amerykański stan Hawaje, Aruba, Wyspy Dziewicze czy też holenderska, karaibska wyspa Bonaire.

Maya Bay zamknięta od 2018 roku 

Władze Tajlandii chcą w ten sposób chronić swój naturalny skarb, po tym, co stało się z Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh, na której kręcono zdjęcia do filmu "Niebiańska plaża". Dziennie to magiczne miejsce odwiedzało 5 tys. turystów. Tak wielkie zainteresowanie wpłynęło negatywnie na naturalny krajobraz zatoki, a najbardziej ucierpiała na tym rafa koralowa, która została zniszczona w niemal 80 proc. W 2018 roku podjęto decyzję o zamknięciu wyspy na trzy miesiące. Ten stan trwa do dzisiaj.

Zasady wjazdu do Tajlandii

W przypadku podróży w celu turystycznym obowiązuje ruch bezwizowy, który wydłużono z 30 do 45 dni, ponieważ każda osoba musi po przylocie poddać się 14-dniowej kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli (alternative state quarantine – ASQ).

Aby wjechać do Tajlandii, wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia (certificate of entry – COE). Na etapie wnioskowania o pozwolenie na wjazd, należy zarezerwować miejsce w hotelu kwarantannowym.

1 lipca ruszył program "Phuket Sandbox", zgodnie z którym w pełni zaszczepieni turyści mogą w ramach 14-dniowej kwarantanny opuszczać akredytowany hotel i swobodnie poruszać się po wyspie. Wymagana jest instalacja aplikacji śledzącej w telefonie lub noszenie opaski monitorującej, a także poddanie się trzem płatnym testom na COVID-19. Program "Phuket Sandbox" może zostać zawieszony w trybie natychmiastowym w przypadku wykrycia 90 lub więcej przypadków COVID-19 w ciągu tygodnia.

Do wjazdu wymagane jest również pobranie i instalacja rządowej aplikacji śledzącej ThailandPlus.

Źródło: BBC / gov.pl 

Więcej o: