W tych stolicach świata nie można oddychać. Liderka od czterech lat ta sama. Na którym miejscu jest Warszawa? [RANKING]

Najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie jest Nowe Delhi w Indiach. I to już po raz czwarty. Tak wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez szwajcarską firmę IQAir. Na którym miejscu uplasowała się Warszawa?

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Tylko w 222 miastach z 6475 analizowanych średnia jakość powietrza spełniała standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Tylko trzy miejsca na świecie spełniają wytyczne WHO: Nowa Kaledonia, Portoryko oraz Wyspy Dziewicze. Największe zanieczyszczenie powietrza (przekraczające normy co najmniej 10 razy) stwierdzono w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. 

Cały świat ma problem

"Ten raport podkreśla potrzebę, aby rządy na całym świecie pomogły zmniejszyć globalne zanieczyszczenie powietrza" – powiedziała CNN Glory Dolphin Hammes, dyrektorka generalna IQAir North America. "Drobny pył każdego roku zabija zbyt wiele osób, rządy więc muszą wprowadzić bardziej rygorystyczne krajowe normy jakości powietrza".

Pięć najbardziej zanieczyszczonych krajów w 2021 roku to:

Bangladesz

Czad

Pakistan

Tadżykistan

Indie

Jakość powietrza na świecieJakość powietrza na świecie www.iqair.com

Najbardziej zanieczyszczone miasta

Jeśli chodzi o miasta, to najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata jest Nowe Delhi z Indii. Już czwarty rok z rzędu. Za nią plasują się: Dhaka (Bangladesz), Ndżamena (Czad), Duszanbe (Tadżykistan) i Muskat (Oman). Warszawa znalazła się na 50. miejscu. Najmniej zanieczyszczone stolice to: Numea (Nowa Kaledonia), Charlotte Amalie (Wyspy Dziewicze), San Juan (Puerto Rico).

Autorzy raportu dodają, że z najgorszą na świecie jakością powietrzą muszą mierzyć się mieszkańcy Azji Środkowej i Południowej. 46 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się właśnie tam. "Ten raport podkreśla, jak wiele pracy pozostaje do zrobienia, aby zapewnić wszystkim bezpieczne, czyste i zdrowe powietrze do oddychania. Nadszedł czas na działanie" - powiedział Frank Hammes, dyrektor generalny IQAir.

"Rozumiemy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza szkodzi naszemu zdrowiu i gospodarce. Oddychanie czystym powietrzem powinno być podstawowym prawem człowieka, a nie przywilejem" – powiedział kierownik kampanii Greenpeace India, Avinash Chanchal.

Smog przyczynia się do różnych schorzeń

Wyniki badań oparto na średniej rocznej krajowej zawartości pyłu zawieszonego PM2,5 - cząstek zawieszonych o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Długotrwałe narażenie na działanie PM2,5 może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka i problemów z sercem. PM2,5 prowadzi do milionów przedwczesnych zgonów każdego roku. Szacuje się, że każdego roku ponad milion mieszkańców Indii traci życie z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Źródło: CNN, iqair.com, Reuters 

Więcej o: