"W Barcelonie dzieje się coś wyjątkowego". Ulice pełne dzieci jadących do szkoły na rowerach

"Tak wygląda 'autobus szkolny' w Barcelonie. Dzieciaki jadą całymi ulicami na rowerach, w asyście policji, zeroemisyjnie, bezpiecznie, radośnie" - pisze na Twitterze Jan Mencwel, ekolog, na co dzień mieszkający w Warszawie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Niezwykła akcja

"Autobus szkolny", zwany również pod nazwą BiciBús lub Bus Bike, to oddolna inicjatywa rodziców, która z tygodnia na tydzień się rozrasta. Wszystko zaczęło się od pięciu rodzin, które chciały w sposób bardziej odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska dojeżdżać do szkoły. Teraz ulice Barcelony przemierzają setki dzieci na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Trasa wiedzie w dzielnicy Eixample, to tutaj znajdują się trzy szkoły. Dzięki zorganizowanej grupie dzieci są bezpieczne, a droga do szkoły przyjemna.

Zorganizowana grupa dzieci przemierzająca trasę do szkoły na jednośladach spotyka się z pozytywnym odzewem w mediach społecznościowych. "W Barcelonie dzieje się coś wyjątkowego. Zaczęło się w zeszłym miesiącu, kiedy niektórzy rodzice zorganizowali przejażdżkę rowerem do szkoły tylko dla pięciorga dzieci. Teraz łączą się całe dzielnice" – napisał na Twitterze Zach Klein, który dodał, że jego przyjaciel uczestniczy w tej akcji i rzeczywiście pomysł ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko dzieci w wieku szkolnym dołączają do Bicibús, także rodzice i dorośli jadący do pracy.

Bibicibús działa podobnie jak autobus szkolny. Władze dzielnicy Eixample w Barcelonie wyznaczyły trasę łączącą kilka szkół. Po drodze są "przystanki", na których mogą dołączać rowerzyści i rowerzystki. Żeby zadbać o bezpieczeństwo, na czas trwania przejazdu ruch samochodowy jest całkowicie zamykany. Poza tym peleton młodych rowerzystów z przodu, z tyłu i z boku eskortują mundurowi.

Rodzice podekscytowani

Jedną z mam, która uczestniczy w akcji wraz z pięcioletnim synem, jest Mireia Boix. Codziennie dowozi syna do szkoły na rowerze, jednak tylko w piątki, czyli dzień Bicibús, może w pełni "cieszyć się jazdą i wolnością". "Jeśli mieszkańcy będą korzystać z rowerów, miasta staną się zdrowsze, cichsze i ogólnie lepsze do życia" - powiedziała Boix.

Boix podkreśla, że zmiana dzieje się na naszych oczach. "Wszyscy czuliśmy emocje podczas jednej z przejażdżek. Wyobraźmy sobie, jak nasze miasta będą ewoluować dzięki takim programom, w których biorą udział osoby w tak młodym wieku" – powiedziała.

Źródło: goodnewsnetwork.org / noizz.pl / WP

Więcej o: