Gdynia Orłowo. Porównali nagranie sprzed dwóch lat. Sztorm zabrał plażę

Wiatr, który w ostatnich dniach wiał nieprzerwanie na wybrzeżu, powalił wiele drzew, zniszczył samochody i domostwa. Destrukcyjną siłę natury można również zaobserwować w Gdyni Orłowie. Duża część plaży zniknęła pod wodą. Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni uspokaja, że prace refulacyjne są już zaplanowane i plaża zostanie przywrócona.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morfodynamika plaży

Molo i plaża w Gdyni Orłowie cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród turystów. Uroku temu miejscu dodaje również klif, który wznosi się nad brzegiem morza. Nieopodal znajduje się też Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Teraz idąc z kierunku Sopotu w stronę molo – nie pójdziemy już plażą, bo zniknęła pod wodą. To efekt sztormów i wiatrów, które w ostatnich dniach nękały Pomorze. O połknięciu brzegu przez Bałtyk donosi portal trojmiasto.pl, który dokonał zestawienia plaży w Orłowie teraz i dwa lata temu. Różnica jest ogromna. Woda dociera aż do drzew, które, co zresztą widać na wideo, rosną w znacznej odległości od linii brzegowej. Na razie spacery po plaży w tej lokalizacji trzeba będzie odłożyć.

Plaża zostanie odbudowana

Czy plaża wróci do pierwotnego kształtu? Najprawdopodobniej konieczna będzie ingerencja człowieka i usypanie jej od nowa. Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni zapewnia, że plaża zostanie odbudowana i zabezpieczona

"W ramach jednego z aktualnie prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni projektów (modernizacja układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku - budowa toru podejściowego wewnętrznego wraz z obrotnicą) planowane są w tym roku refulacje m.in. w rejonie Orłowa. Zakres i termin są w trakcie uzgadniania, odbędzie się to na pewno poza miesiącami wakacyjnymi" – mówi w rozmowie z trojmiasto.pl Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Płetwonurek w Morzu Bałtyckim Wraki statków w Bałtyku. Skąd się wzięły i dla kogo są atrakcją?

Ponadto w Urzędzie Morskim w Gdyni w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich planowane są prace, które będą zapobiegać zmianom powstającym na skutek sztormów i innych zjawisk. Opracowywana jest dokumentacja na budowę progów podwodnych na tym odcinku. Falowanie i ruch rumowiska już zostały zbadane. Niebawem, w ciągu najbliższych trzech miesięcy ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie koncepcji projektowej wraz z badaniami geotechnicznymi.

Rok temu było podobnie

To kolejna sytuacja, gdy morze agresywnie wdziera się w Gdyni Orłowie. W marcu ubiegłego roku sztorm zabrał część plaży, która została już wcześniej sztucznie poszerzona. Działania te pochłonęły 2,5 mln zł.

Spektakularny jacht Kulczyka do wynajęcia. Cena jednak zwala z nóg Spektakularny jacht Kulczyka do wynajęcia. Kwota jednak zwala z nóg

Refulacja. Czym jest?

Refulacja polega na poszerzaniu plaż. Urobek w postaci piachu wydobywany jest z dna morza przez pogłębiarki, a następnie transportowany na brzeg specjalnie ułożonymi rurociągami. Następnie jest on rozgarniany na brzegu maszynami budowlanymi. Na poszerzenie plaży o długości kilometra potrzeba od 50 tys. do 70 tys. m sześc. piasku.

Więcej o: