Co za uczta! Leśnicy nagrali serenadę w wykonaniu głuszca. "Trzeba być wyjątkowym szczęściarzem"

Wiosna choć kapryśna, rządzi się swoimi prawami. Bociany przylatują z ciepłych krajów, koty marcują, a głuszce prezentują się z jak najlepszej strony. Chcecie zobaczyć, a raczej usłyszeć miłosną pieśń w wykonaniu tego urodziwego ptaka? Leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski przygotowali dla nas nie lada ucztę.

"Zaczęło się! Jako że nastał czas ptasich godów, w przypadku głuszców zwanych tokami, te żyjące w Lasach Janowskich też poczuły wiosnę. Tym razem nasza fotopułapka zarejestrowała kilka ujęć portretowych tokującego głuszca. Śpiewy, podskoki, profil prawy, profil lewy, opuszczone skrzydła, rozłożony ogon i broda. Tylko oko w oko nie było" - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Ukryta kamera zarejestrowała miłosną pieśń w wykonaniu koguta. "Jest przy tym bardzo wytrwały - powtarza ją nawet przez pięć godzin w ciągu jednego poranka! Pomiędzy tokującymi kogutami czasem dochodzi do starć, które wyłaniają głównego tokowika. Kury w tym czasie podziwiają wyczyny samców. Jak zawsze wygrywa najlepszy, najsilniejszy i najpiękniejszy osobnik! A co się dzieje później? To często jest już niewidzialne dla oczu" - informują leśnicy.

W Lasach Janowskich żyje ok. 30 osobników tego gatunku. "Żeby zobaczyć głuszca w naturze, trzeba być wyjątkowym szczęściarzem" - dodają przedstawiciele nadleśnictwa.

Serenada w wykonaniu głuszca przypadła do gustu internautom.

Piękny spektakl – komentuje pani Ela.
Coś magicznego – zauważa pani Barbara.
Cóż za gracja! - zachwyca się pani Halina.

Skrajnie zagrożony gatunek 

Głuszec jest gatunkiem skrajnie zagrożonym i jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Na terenie naszego kraju żyje niespełna 600 osobników tego gatunku. Jak informują Lasy Państwowe, leśne kuraki żyją w Karpatach, Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej oraz Borach Dolnośląskich. Aż do 1995 roku można było na niego polować. Dopiero 28 lat temu objęto go ścisłą ochroną gatunkową i strefową.

Źródła: Nadleśnictwo Janów Lubelski / Lasy Państwowe 

Więcej o: