Pacyfik

Wypowiedzi na forum o:

Pacyfik

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    ignorant11 napisał: > Ostrożnośc wywiadowcza i wojenna nakazywałaby przyjąć, że wyszły skoro ich nie > namierzyli w bazach Tak, ale skoro wszystkie inne okręty wyraźnie szły na połudnbiowo-zachodni Pacyfik, czyli tam gdzie Amerykanie najbardziej spodziewali się japońskiego ataku, to gdzie sa

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    > Jednak te pancerniki zatopione lub uszkodzone w Pearl Harbor wzięły udział w bi > twie w cieśninie Surigao, drugiej z jedynie dwóch bitew pancerników podczas woj > ny na Pacyfiku i za pomocą radarów zmasakrowały tam japońskie okręty liniowe. > Na Pacyfiku odbyła się tylko jedna bitwa między

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    innymi okrętami niewiele więcej. Rajdy to były głównie na Pacyfiku w 1942. W innych okolicznościach wyglądało to zupełnie inaczej. No kampania norweska, dwa lotniskowce operują na stałe na morzu norweskim wspierając korpus ekspedycyjny. Lata 1944/45 Pacyfik. Lotniskowce amerykańskie tygodniami

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    profes79 napisał: > Bismarck został wykończony przez stare, poczciwe Swordfishe; pancerniki tylko g > o dobiły. Ze sterem wyłączonym z akcji daleko by nie popłynął. > > > Tak naprawdę pancerniki odegrały większą rolę jako pływające baterie wspierając > e desanty - zarówno w Europie jak i na

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    wespazjan napisał(a): > > W praktyce uderzenie japońskie posłało na dno cztery pancerniki (z czego > Arizon > > ę i Oklahomę bezpowrotnie) - dwa kolejne pancerniki wróciły do linii w 19 > 44 (We > > st Virginia i California); Tennessee i Maryland wróciły do linii w lutym > 42; Ne > > vada w

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    Owszem znam i to wiele. Np operacja Husky, gdyby nie ogień pancerników, Niemcy mieli szansę zmieść desant do morza. Były też niejednokrotnie bardzo skuteczna na Pacyfiku. Ogień pancernikòw był zwykle tak skuteczny , na ile pozwalały dane o pozycji celu oraz jego rodzaj, trudno np od artylerii

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    ignorant11 napisał: > Boforsy? kupowali od Ludkwistów? LIcencja czy system tak nazywasz? Nie, przed wybuchem wojny na Pacyfiku otrzymali jeden egzemplarz do testów i dokumentację, bodajże z Holandii. Przetestowali go na niszczycielu w pobliżu Filipin. Spodobał im się i po dostosowaniu do własnych

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    to ataki na cele lądo > we. Od pierwszych lat po 1945. Bitew lotniskowców było zaledwie kilka. Bitew z > innymi okrętami niewiele więcej. > Rajdy to były głównie na Pacyfiku w 1942. > W innych okolicznościach wyglądało to zupełnie inaczej. No kampania norweska, d > wa lotniskowce operują na stałe na

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    ignorant11 napisał: > Ale przeciez nie uchronił tych pancernikow:))) Swiadczy to albo FDR albo pancer > ników, ze musiały miec prezydencka ochrone... Amerykanie wiedzieli ze Japończycy zaatakują, nie wiedzieli jednak ani gdzie, ani kiedy. A już nie wyobrażali sobie nawet, że Japończycy mogliby być

  • Re: Wojna na Pacyfiku nowe spojrzenie

    wespazjan napisał(a): > Owszem znam i to wiele. Np operacja Husky, gdyby nie ogień pancerników, Niemcy > mieli szansę zmieść desant do morza. Były też niejednokrotnie bardzo skuteczna > na Pacyfiku. > Ogień pancernikòw był zwykle tak skuteczny , na ile pozwalały dane o pozycji ce > lu oraz jego