Arabia Saudyjska. Na Morzu Czerwonym powstanie futurystyczne ekomiasto

Na wodach Morza Czerwonego powstanie futurystyczne miasto Oxagon. "Będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego królestwa" - powiedział następca tronu Arabii Saudyjskiej, książę Mohammed bin Salman.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo „Nie mamy sobie równych w Europie w wydawaniu pieniędzy u Amerykanów"

Książę Mohammed bin Salman oświadczył, że inwestycja ma na celu "urbanizację morza", a miasto ma być największym pływającym kompleksem przemysłowym na świecie.

Wyjątkowe warunki życia

Dyrektor wykonawczy projektu Neom Nadmi al-Nasr powiedział, że Oxagon przyniesie "fundamentalną zmianę poglądu na to, jak wyglądają centra przemysłowe". "Będzie miastem wszechstronnym, oferującym swoim mieszkańcom wyjątkowe warunki życia" - dodał.

Salman tłumaczył, że Oxagon przyczyni się do regionalnego handlu i handlu Arabii Saudyjskiej oraz wesprze tworzenie nowego punktu centralnego dla globalnych przepływów handlowych. "Cieszę się, że biznes i rozwój rozpoczęły się na miejscu i czekamy na szybki rozwój miasta" - podkreślił następca tronu.

Miasto przyszłości

Twórcy projektu zakładają, że Oxagon będzie zaopatrywany w energię pochodzącą w pełni ze źródeł odnawialnych, a to znaczy, że ma być zeroemisyjne. Miasto skoncentruje się na siedmiu sektorach – zrównoważonej energii, autonomicznej mobilności, innowacjach w zakresie korzystania z wody, zrównoważonej produkcji żywności, zdrowiu, nowoczesnych metodach technologii oraz produkcji cyfrowej, w tym telekomunikacji, technologii kosmicznej i robotyce. Przez Kanał Sueski, w pobliżu którego powstanie miasto, przechodzi 13 proc. globalnej wymiany handlowej.

Oxagon ma być częścią liczącego 500 mld dolarów projektu o nazwie Neom, który ma powstać na piaskach pustyni u wybrzeży Morza Czerwonego. Jak czytamy na stronie neom.com, ma być wielkości Massachusetts, a plany księcia Mohammeda bin Salmana przypominają film science fiction. W mieście mają się pojawić latające taksówki, a podróżowanie pojazdami nie będzie miało jedynie wymiaru transportowego. Ma być rozrywką. Powstanie olbrzymi sztuczny księżyc, który będzie zapalany każdego wieczoru. Opracowana zostanie technologia, która pozwoli tworzyć sztuczne chmury i wywoływać dzięki temu większe opady deszczu niż te, które normalnie występują w tych rejonach świata. A lekcje prowadzone będą przez nauczycieli-hologramy.

Salman stworzenie megamiasta Neom uznał jako jedno z kluczowym wyzwań, które przedstawił w swoim planie Vision 2030.

 Źródło: thenationalnews.com, neom.com

Więcej o: