Hiszpania. Będą darmowe bilety kolejowe. Premier ogłosił swoją decyzję

12 lipca premier Hiszpanii Pedro Sánchez ogłosił, iż w związku z wysoką inflacją i drożejącym paliwem bilety wieloprzejazdowe w pociągach linii Renfe będą bezpłatne. Z darmowych przejazdów będzie można korzystać w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku. To działanie ma umożliwić bezkosztowe podróżowanie do pracy dla osób, które każdego dnia muszą pokonywać w tym celu wiele kilometrów.
Zobacz wideo Kto tak naprawdę zarządza Orlenem i Lotosem?

Wysoka inflacja i duże ceny paliw stały się międzynarodowym problemem. Aby nieco odciążyć mieszkańców, premier Hiszpanii podjął decyzję o możliwości bezpłatnego korzystania z przejazdów jednej z linii kolejowych dla osób podróżujących np. do pracy. 

Wracają obostrzenia COVID-19Wakacje za granicą. W niektórych krajach wracają obostrzenia

Darmowe bilety kolejowe w Hiszpanii. Od kiedy zaczną obowiązywać?

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony hiszpańskiego oddziału CNN w okresie od 1 września do 31 grudnia osoby podróżujące za pośrednictwem Renfe Cercanías, Rodalies i Media Distancia nie zapłacą za przejazd. Warunkiem jest jednak posiadanie biletu, który opiewa na minimum 10 kursów. 

Nowe zasady nie obejmą zatem pasażerów podróżujących w jedną stronę czy udających się pociągiem długodystansowym. Wymienione bowiem linie kolejowe obsługują wyłącznie przejazdy podmiejskie oraz średniodystansowe. 

Jak poinformował w swoim przemówieniu Pedro Sánchez, te działania mają na celu zachęcenie do skorzystania ze środków transportu publicznego. Premier wskazał, że to wygodna i bezpieczna forma codziennego podróżowania. Co więcej, stanowi odpowiedź na rosnące ceny paliw i energii.

Całą wypowiedź możemy wysłuchać na zamieszczonym zagraniu, które pojawiło się także na Twitterze.

Więcej informacji znajdziemy na stronie głównej Gazeta.pl

Pożar w ChorwacjiChorwacja. Potężne pożary trawią Dalmację. "Apelujemy o szczególną ostrożność"

Rekordowo wysoka inflacja w Hiszpanii

Jak czytamy na stronie cnnespanol.cnn.com ofertę darmowych przejazdów ogłoszono w dniu, w którym odnotowano aż ponad 10-procentowy wzrost cen konsumpcyjnych. To pierwsze tak znaczne podwyżki w Hiszpanii od 1985 roku.

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) dla porównania z innymi krajami Unii Europejskiej wzrósł o 10,0% w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza wzrost z 8,5% w maju i jest zgodne z prognozą Reutersa na poziomie 10,0%

- czytamy na hiszpańskim portalu informacyjnym.

Duży wpływ na obecną sytuację ma rosyjska inwazja na Ukrainę, jak informują hiszpańskie media to właśnie presja na rynkach energii czy żywności podsyciła inflację, która i tak w wyniku pandemii była już na wysokim poziomie. 

INE, (Instituto Nacional de Estadística), czyli hiszpański odpowiednik naszego Urzędu Statystycznego, podaje, że w czerwcu odnotowano najwyższe koszty żywności i napojów alkoholowych od 1994 roku. Ciekawą informacją jest fakt, iż cena owoców także poszybowała w górę. 

Więcej o: