Wielkie sprzątanie hiszpańskich plaż. Co najczęściej wyrzucają turyści? "Problem jest globalny"

Siedem ton śmieci zebrano we wrześniu z hiszpańskich plaż. Co najczęściej? Niedopałki papierosów i chusteczki - napisała w podsumowaniu akcji organizacja Proyecto Libera, która pod hasłem "Jeden metr kwadratowy na rzecz plaży i morza" zorganizowała wielkie czyszczenie plaż w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii.

- To już szósta edycja akcji "Jeden metr kwadratowy na rzecz plaży i morza" - komentuje Sara Güemes, koordynatorka Proyecto Libera w Ecoembes. - Koncentrujemy się na problemie zaśmiecania naszego naturalnego środowiska, wzmacniamy zaangażowanie i świadomość obywateli Hiszpanii na rzecz jego ochrony.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

W tym roku w akcji wzięło udział ponad 6 tys. wolontariuszy, czyli o 1500 więcej w porównaniu do ubiegłorocznej edycji, którzy zebrali ponad 7 ton odpadów.

- Ze wszystkich kampanii, które organizujemy, sprzątanie plaż najbardziej ilustruje globalny charakter problemu. Morza wyrzucają na brzeg odpady, które zostały porzucone w dowolnym regionie planety w ciągu kilku lat. Nie możemy co roku wyrzucać do oceanów 11 milionów ton plastiku. Żaden ekosystem nie ma nieskończonej zdolności do przyswajania takiej liczby zanieczyszczeń - podkreślił Miguel Muñoz, koordynator Proyecto Libera.

Po akcji sprzątania plaż aktywiści nie mają wątpliwości, że najczęściej znajdowanymi odpadami na hiszpańskim wybrzeżu były niedopałki papierosów i chusteczki. W odpowiednim scharakteryzowaniu śmieci pomaga im aplikacja mobilna Marnoba, która opracowana została przez Asociación Vertidos Cero i KAI Marine Services.

Tegoroczne informacje zostaną dodane do bazy ponad 670 tys. już scharakteryzowanych odpadków, które Libera gromadzi od 2017 roku w swoim "Barometrze śmieci". Następnie zostaną włączone do bazy danych Ministerstwa Ekologicznej Transformacji i Wyzwań Demograficznych.

Wolontariusze, aktywiści ekologiczni i pasjonaci przyrody akcję sprzątania plaż będę kontynuować także w październiku.

Źródło: proyectolibera.org

Więcej o: