Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Szarańcza rzuciła się na materace pod Czarnobylem. 'Kaloryfery zostawili'

  Szarańcza rzuciła się na materace pod Czarnobylem. "Kaloryfery zostawili"

  Otwarty raptem pięć lat temu, wygląda tak, jakby przeszło tornado lub nie remontowano go od czasów katastrofy w 1986 roku. "Nie można powstrzymać łez" - pisze na Facebooku Ukrainka. Kobieta udokumentowała totalne spustoszenie przez rosyjskich żołnierzy hotelu "Dziesiątka" mieszczącego się w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

 • Cessanis wyzwany przez Rosjan. 'Obrzydliwa polska świnia'

  Cessanis wyzwany przez Rosjan. "Obrzydliwa polska świnia"

  Coraz częściej media donoszą o agresywnych zachowaniach Rosjan wypoczywających w różnych częściach świata. Najczęściej konflikty wybuchają pomiędzy nimi a Ukraińcami, tym razem najprawdopodobniej zwolennicy Putina ostro zareagowali na wieść, że mają do czynienia z Polakiem.

 • Zakopane. Kobieta wypadła z hotelowego okna. Nie wiadomo, jak do tego doszło
 • Umierają z głodu w Korei Północnej. Władza jakby nic organizuje fetę na cześć Kim Ir Sena
 • Rosjanie uciekają z 'Małej Moskwy'. 'Stanęli pod ścianą'

  Rosjanie uciekają z "Małej Moskwy". "Stanęli pod ścianą"

  "Rosjanie wyprzedają nieruchomości w Bułgarii" - donosi portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. To nie wszystko. Szacuje się, że w tym roku do tego kraju na wakacje przyjedzie ok. 50 tys. Rosjan. To znacznie mniej niż w latach ubiegłych, gdy wypoczywało tu ponad 500 tys. turystów z Federacji Rosyjskiej.

 • Wyburzono legendę Zakopanego. Na jej miejscu powstaną luksusy
 • Mówią o sobie: 'My Pridniestrowcy'. Czy dołączą do wojny przeciwko Ukrainie?

  Mówią o sobie: "My Pridniestrowcy". Czy dołączą do wojny przeciwko Ukrainie?

  Mołdawia to najbiedniejszy kraj w Europie, który przyjął do tej pory największą liczbę uchodźców per capita. Czy Mołdawianie boją się wojny? Jak zachowają się Naddniestrzanie, którzy w latach dwutysięcznych chcieli przyłączenia do Federacji Rosyjskiej? Czy nadal pałają miłością do Rosji? Zresztą Wielki Brat nie daje o sobie zapomnieć, bo formalnie na terenie Republiki Mołdawii, a dokładnie w Naddniestrzu, stacjonują wojska rosyjskie. Rozmawiamy z doktorem Piotrem Oleksym, autorem książki "Naddniestrze. Terror tożsamości".

 • Polacy liderami rankingu turystycznego. Prześcignęliśmy Hiszpanów i Włochów
 • Hotel pozwala ukraść przedmioty o wartości niemal 2200 dolarów. 'Prawdziwa rozpusta'
 • Kto chce liczyć pingwiny? To nie żart, a praca marzeń

  Kto chce liczyć pingwiny? To nie żart, a praca marzeń

  Brytyjskie Towarzystwo Dziedzictwa Antarktycznego poszukuje pracowników do najbardziej oddalonego urzędu pocztowego na świecie. Zakres obowiązków? Liczenie pingwinów. Nie, to nie żart, a możliwość pracy w "najbardziej magicznym miejscu na świecie". Zainteresowani? Oferty można przesyłać do 25 kwietnia.

 • Co za pomysł! Pomalowali samoloty w paski. Zachwycająca przemiana

  Co za pomysł! Pomalowali samoloty w paski. Zachwycająca przemiana

  "Condor to wakacje, a wakacje to paski" - ogłasza niemiecka linia lotnicza i żeby nie być gołosłowną, w taki właśnie wzór maluje swoje samoloty. Nie trudno zgadnąć, że inspiracją dla wprowadzonych zmian są parasole, ręczniki plażowe czy leżaki, które przecież są stałym elementem wakacji.

 • Rosjanie w pułapce na rajskiej wyspie. 'Dziewięć razy na dziesięć bankomat odmawiał wypłaty gotówki'
 • Rosja wznawia loty do 52 krajów. Izrael i Argentyna na liście

  Rosja wznawia loty do 52 krajów. Izrael i Argentyna na liście

  Po ataku Rosji na Ukrainę zamknięto przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Na taki krok zdecydowały się m.in. kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania, USA i Kanada. W odwecie Putin wprowadził sankcje lotnicze dla 36 zachodnich krajów. Teraz Federacja Rosyjska ogłosiła komunikat, że wznawia loty do 52 państw, tłumacząc to luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

 • Najdłuższy na świecie most wiszący. Tuż przy polskiej granicy. Znamy datę otwarcia
 • Rosjanie opuszczają kraj. Finlandia zamknęła popularne połączenie

  Rosjanie opuszczają kraj. Finlandia zamknęła popularne połączenie

  Nie tylko z Ukrainy, ale także z Rosji, uciekają ludzie. Na pewno nie w tak ogromnej skali, ale dziennikarz Borys Grozowski nie ma wątpliwości, że jego rodacy opuszczający Federację Rosyjską również mogą mówić o sobie, że są uchodźcami. Jednak dróg ucieczki pozostaje coraz mniej.

 • Płochliwe kuracjuszki na ulicach Szczawnicy. 'Dziewczyny są same?'

  Płochliwe kuracjuszki na ulicach Szczawnicy. "Dziewczyny są same?"

  Szczawnica jest miejscowością uzdrowiskową położoną na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Słynie z wód leczniczych i unikalnego mikroklimatu, a największą atrakcją jest spływ przełomem Dunajca. Choć czasem i ona staje się mniej ważna, gdy osiem łań wybiega na ulicę.

 • Prezydencki samolot do wynajęcia. Kosztował 220 mln dolarów i 'rdzewieje'. 'Świetne miejsce na quinceanera'
 • Ryanair znów drażni pasażerów. Każe dopłacać do kupionych już biletów
 • Bociany wracają do domu. A tu zima! Nagranie z Lubelszczyzny
 • Na Tajwanie protestują od pięciu tygodni. 'Dla nich Polacy są bohaterami'

  Na Tajwanie protestują od pięciu tygodni. "Dla nich Polacy są bohaterami"

  "Ten, kto igra z ogniem, poparzy się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę" - ostrzegał Wu Qian rzecznik resortu obrony Chin. "Tajwan to nie Ukraina i jest nieodłączną częścią Chińskiej Republiki Ludowej" - oświadczyła Hua Chuiying, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin. Czy smok zieje wspomnianym ogniem dla przestrogi, czy Tajwańczycy szykują się na wojnę?