Grecja. Najsłynniejsza plaża zamknięta na wakacje. Złe wieści dla turystów. "To niespodziewany cios"

Plaża Wraku na Zakynthos przyciąga tysiące turystów. Jednak w trosce o bezpieczeństwo urlopowiczów greckie ministerstwo turystyki podjęło decyzję o jej zamknięciu na wakacje. - To niespodziewany cios - powiedział lokalnym mediom Savros Kakolyris, przewodniczący Rady Miejskiej Zakynthos.

Na plażę Navagio obowiązuje zakaz wstępu od września ubiegłego roku. Wtedy to wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,4 stopnia w skali Richtera. Doprowadziło do osunięcia się fragmentu klifu w okolicach Zatoki Wraku. Mieszkańcy i turyści zostali natychmiast ewakuowani. Choć nikomu nic się nie stało, dla bezpieczeństwa greckie władze zamknęły słynną plażę do odwołania.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Teraz ministerstwo turystyki ogłosiło, że plaża będzie zamknięta także w wakacje. Dlaczego? Przecież wszyscy wiedzą, że dla Grecji jedną czwartą produktu krajowego brutto stanowi turystyka. Zakaz wstępu na największą atrakcję zniechęci sporą grupę urlopowiczów do spędzenia wakacji na Zakynthos. 

Polka postanowiła przywieźć z wakacji oryginalną pamiątkę. Okazało się, że jest nielegalna Polka wróciła z Egiptu z małymi szkieletami w bagażu. Grozi jej więzienie

"Odnosimy wrażenie, że decyzja o zakazie na najwyższych szczeblach administracyjnych Grecji została podjęta prewencyjnie i w dużej mierze uwarunkowana była ostatnimi wydarzeniami, czyli wypadkiem kolejowym w Tebach i powiązanymi z nim ogólnokrajowymi protestami (również na Zakynthos). Podobnie jak w większości krajów - czasami interesy urzędników oraz obawa za wzięcie odpowiedzialności za racjonalne decyzje, nie zawsze idą w parze z ekonomią czy potrzebami turystów i turystyki" – piszą przedstawiciele biura podróży Zante Magic Tours. - "Prawda jest taka, że to nie pierwszy raz, kiedy mierzymy się z tego rodzaju decyzjami".

Bezpieczeństwo ponad wszystko 

Jak informują greckie media, decyzja resortu turystyki jest odpowiedzią na raport krajowej Organizacji Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP). Naukowcy stwierdzili, że "istnieje spore ryzyko osunięcia się ziemi z powodu erozji na zboczach obwodowych". Jedynym sposobem zadbania o bezpieczeństwo turystów jest zamknięcie plaży Navagio.

Inspekcje co pół roku 

Grecja leży w regionie o wysokiej aktywności sejsmicznej. W 2018 roku na plaży Navagio - w wyniku osuwiska rannych zostało siedem osób. Od pięciu lat co pół roku naukowcy z OASP dokonują inspekcji i badają bezpieczeństwo na plaży. Eksperci właśnie dokonali najnowszych pomiarów i zarekomendowali, aby zamknąć plażę i zakazać kąpieli.

"Bezpieczeństwo mieszkańców i gości jest dla nas najważniejsze. Decyzja o zamknięciu plaży została podjęta na podstawie nowych danych. Wzięto pod uwagę dużą liczbę odwiedzających ten obszar w sezonie turystycznym" - powiedział minister turystyki Wasilis Kikilias.

Dom Kereta od strony ul. Żelaznej Najwęższy dom świata jest w Polsce. Przypomina o traumatycznych doświadczeniach

"To jest niespodziewany cios" – powiedział lokalnym mediom przewodniczący Rady Miejskiej Savros Kakolyris. - "Oficjalnie nikt nas o tym nie poinformował. Dowiedzieliśmy się o tym rano z mediów i zostaliśmy 'wzięci' z zaskoczenia. (...) To będzie dużo cios dla turystyki, bo mówimy o najpopularniejszej atrakcji Grecji" – powiedział.

Decyzja ministerstwa budzi emocje wśród mieszkańców, którzy zapowiedzieli protesty. "Geologiczny stan obszaru będzie badany co 6 miesięcy, jednak biorąc pod uwagę zaangażowanie mieszkańców Zakynthos (w najbliższych dniach planowany jest protest), decyzja ta może ulec zmianie, czego sobie i państwu życzymy" – czytamy w poście lokalnego biura podróży Zante Magic Tours.

Protesty i silne reakcje sprawiły, że ministerstwo wyraziło zgodę na wpłynięcie statkami do Zatoki Wraku. "Pasażerowie będą mogli znajdować się na statkach, kąpać się i podziwiać widoki" - informuje ertnews.gr. Przedstawiciele lokalnego biura podróży przypominają, że można także obserwować plażę z punktu widokowego. 

Burza zepchnęła statek na plażę  

Niektórzy twierdzą, że wrak statku pojawił się na plaży jako wabik na turystów. Inni uważają, że był wykorzystywany przez przemytników. Na plaży Navagio znalazł się na skutek burzy, która wystąpiła podczas ucieczki jednostki przed celnikami w 1980 roku, gdy z kontrabandą na pokładzie (z papierosami oraz prawdopodobnie alkoholem) została namierzona przez celników. Od tego czasu rzeczywiście chętnie przyjeżdżają tu urlopowicze, by zrobić sobie m.in. zdjęcie ze statkiem.

Źródła: ertnews.gr / ethnos.gr /  Biuro podróży Zante Magic Tours / turystyka.wp.pl 

Więcej o: