W Szczecinie już wiosna. W inne rejony Polski nieśmiało zagląda. Zakwitły krokusy

Za pięć dni przywitamy astronomiczną wiosnę. W Tatrach śnieg, pojedyncze krokusy wychylają łodygi ku słońcu, gdy tymczasem na północno-zachodnim krańcu Polski - już można podziwiać fioletowe dywany z kwiatów. Mieszkańcy Szczecina mogą się więc spodziewać najazdu turystów.

W Zakopanem minus 2 stopnie, a w Szczecinie 9 stopni na plusie. Wczoraj było jeszcze cieplej, słupki termometru pokazywały 18 stopni. W stolicy Pomorza Zachodniego nie tylko czuć wiosnę w powietrzu, ale i widać. Wystarczy wybrać się na Jasne Błonia. Tutaj wiosna rozgościła się na dobre. "Tulipanki" masowo zakwitły w parku. Razem z rzędami platanów klonolistnych fioletowe główki uśmiechające się do słońca robią oszałamiające wrażenie. Nic dziwnego, że od lat tysiące kwitnących krokusów w parku stały się znakiem rozpoznawczym szczecińskiej wiosny i atrakcją przyciągającą tłumy.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Choć na pewno nie w takim stopniu jak w Tatrach. Gdy na Polanie Chochołowskiej zakwitają miliony kwiatów, w weekend potrafi przybyć 60 tys. odwiedzających. Jednak na wiosnę na Podhalu trzeba jeszcze trochę poczekać. - W Tatrach pojawiły się pojedyncze krokusy, na masowe kwitnienie musimy jeszcze poczekać – powiedziała w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Paulina Kołodziejska, kierowniczka Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na pytanie, kiedy możemy się ich spodziewać, przedstawicielka TPN odpowiada: – Trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy nastąpi szczyt kwitnienia. Spodziewamy się, że będzie to przełom marca i kwietnia, ale pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna i jeśli np. spadnie śnieg, może wstrzymać kwitnienie. Będziemy na bieżąco informować, jak wygląda sytuacja na polanach.

Krokusy kwitną też w innych miejscach. –  Oprócz Polany Chochołowskiej duże ich skupiska można podziwiać w wielu innych miejscach w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in. Dolina Kościeliska, Kalatówki, Polana Kopieniec, Droga pod Reglami, Zakopane – Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów, Dzianisz – przypomina Paulina Kołodziejska z TPN-u.

W Bieszczadach już są

Pierwsze oznaki wiosny wkraczają za to w Bieszczady. Pierwsze krokusy w Łopiance sfotografował Marcin Scelina i zdjęcie opublikował na Facebooku na profilu Nadleśnictwa Baligród.

"Piękne te kwiatki wiosenne i tak bardzo przypominają nam o wiośnie" – komentuje jeden z internautów. 

A może wam uda się zrobić zdjęcia pierwszych kwitnących krokusów? Wysyłajcie nam swoje zdjęcia na skrzynkę pocztową podroze@agora.pl.

Więcej o: