Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Pogoda a transmisja COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania i stworzyli regułę. Każdy może stosować ją samodzielnie

  Pogoda a transmisja COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania i stworzyli regułę. Każdy może stosować ją samodzielnie

  - Zaczęliśmy zastanawiać się, czy pogoda faktycznie przyczyniła się do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w Polsce podczas drugiej fali pandemii - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. - Nasze badania pozwalają każdemu samodzielnie określić warunki meteorologiczne, w jakich prawdopodobieństwo zakażenia jest relatywnie najmniejsze.

 • Pleszew. Miasto bicia rekordów Guinnessa

  Pleszew. Miasto bicia rekordów Guinnessa

  Ilu potrzeba Janów, żeby pobić rekord Guinnessa? W Pleszewie dobrze o tym wiedzą. Ta niewielka miejscowość trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa aż czterokrotnie. Mieszkańcy upiekli największy chleb, zrobili największą sałatkę i stworzyli najdłuższy wąż strażacki, przez który popłynęła woda. Po swoim mieście oprowadzi nas Irena Kuczyńska, zwariowana emerytowana nauczycielka, której energii pozazdrościłby niejeden dwudziestolatek.

 • "Po mojej mamie pozostał tylko dym". "Na stosy trafiają nowożeńcy". Indie zmagają się z drugą falą pandemii
 • W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech. "Nie będziemy jednak jeździć nad Bałtyk jak nad Morze Śródziemne. Będzie brzydką kałużą"
 • Pierwsza kobieta, która samotnie okrążyła świat. Zapytana, czy kiedykolwiek się bała, jedynie zachichotała

  Pierwsza kobieta, która samotnie okrążyła świat. Zapytana, czy kiedykolwiek się bała, jedynie zachichotała

  Miała 11 lat, kiedy Amelia Earhart rozpoczęła lot dookoła świata. Każdego dnia po szkole włączała radio i z wypiekami na twarzy słuchała wiadomości o postępach swojej idolki. Później z niecierpliwością i nadzieją wyczekiwała informacji o jej odnalezieniu. Nie doczekała się. W 1964 roku 38-letnia gospodyni domowa Jerrie Mock przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która samotnie obleciała świat.

 • Lewitująca hostia, jeździec bez głowy i ośrodek wolnomularstwa. Szprotawa czeka na odkrycie
 • All inclusive to już za mało. Nowy trend w podróżowaniu: turystyka szczepionkowa

  All inclusive to już za mało. Nowy trend w podróżowaniu: turystyka szczepionkowa

  Kiedyś turyści jeździli do Amsterdamu tylko po to, aby legalnie palić marihuanę w jednym z wielu holenderskich coffee shopów. W czasach pandemii narodził się nowy trend: turystyka szczepionkowa. Zamożni turyści wydają krocie, aby w Rosji, USA, Serbii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich dostać upragniony zastrzyk. A biura podróży skrzętnie z tej potrzeby korzystają, skwapliwie podbijając ceny ofert.

 • Stumilionowy kraj i tylko 35 ofiar śmiertelnych. Polacy opowiadają, jak Wietnam pokonał COVID-19

  Stumilionowy kraj i tylko 35 ofiar śmiertelnych. Polacy opowiadają, jak Wietnam pokonał COVID-19

  Nikt tutaj koronawirusa nie kwestionował. Gdy kazano nosić maseczki, ludzie karnie je zakładali. Gdy zamykano biznesy, uznano, że taka jest konieczność. A gdy gwiazda pop zamieściła fake newsa na temat COVID-19 w mediach społecznościowych, została ukarana grzywną i potem mocno przepraszała. Efekt jest taki, że Wietnam właśnie odtrąbił sukces, zmierzył się z trzecią falą pandemii i zniósł większość restrykcji. 98 proc. Wietnamczyków chce się natomiast zaszczepić przeciwko COVID-19 i mają czym, bo nie dość, że zamówiono 100 mln dawek, to jeszcze w kraju pracuje się nad własną szczepionką.

 • Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat. Myślał: "Jeśli nawalę, to podstawię nogę wszystkim żeglarzom"

  Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat. Myślał: "Jeśli nawalę, to podstawię nogę wszystkim żeglarzom"

  Głęboki PRL. Tymczasem pewien dziennikarz i żeglarz przychodzi do szkutnika w Gdyni i mówi: "Mam 200 tys. zł i za te pieniądze chcę zbudować jacht. Czy podjąłby się pan takiego zadania?". "Nie wiem. Możemy spróbować" - odparł majster. Tym żeglarzem okazał się Leonid Teliga, który na 10-metrowym jachcie jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat. Minęła 52. rocznica tego wydarzenia.

 • Wielkanoc trwa tutaj przez cały rok. "Gdy mówię, skąd jestem, ludzie myślą, że żartuję"
 • Zostało dziewięć lat do powstrzymania katastrofy klimatycznej. Guterres: 2021 rok może być przełomowy

  Zostało dziewięć lat do powstrzymania katastrofy klimatycznej. Guterres: 2021 rok może być przełomowy

  Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że 2021 rok może być przełomowy, jeśli chodzi o przyszłość naszej planety. Czy to zaklinanie rzeczywistości, czy jednak wprowadzane są zmiany, które powstrzymają katastrofę klimatyczną? - Nadzieja napędza do działania. Nie popadamy w hurraoptymizm, ale wiemy, że zmiana jest możliwa - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

 • Magnetyczne miasteczko Pomorza Zachodniego. "Dla mnie w Resku niebo ma zawsze inny kolor"

  Magnetyczne miasteczko Pomorza Zachodniego. "Dla mnie w Resku niebo ma zawsze inny kolor"

  Niby niepozorne, a ma swych wiernych wielbicieli. Dziesięć lat temu 150-osobowa grupa z Brazylii zamiast do Krakowa czy Warszawy przybyła do maleńkiego miasteczka w Zachodniopomorskiem. Gdyby nie pandemia, przyleciałaby tu kolejna grupa. Co tak przyciąga ludzi do Reska? I co lub kogo zauważył tu Leszek Herman, nazywany "polskim Danem Brownem", że napisał o tej postaci powieść sensacyjną, a zespół heavymetalowy wykonuje utwór na jej cześć?

 • Miasto Wielkiego Wodza. Katowice? Takie miasto nie istnieje

  Miasto Wielkiego Wodza. Katowice? Takie miasto nie istnieje

  "Tu stacja Stalinogród" - rozległ się komunikat na katowickim dworcu. 8 marca 1953 roku w niedzielę o godz. 19.00 podróżni po raz pierwszy usłyszeli to ogłoszenie przez megafon. Patrzyli na siebie skonsternowani i zaskoczeni. Halinka z siostrą na dworcu w Krakowie chciała kupić bilet do Katowic. - Takie miasto nie istnieje - poinformowała kasjerka. - Byłyśmy przerażone - wspomina kobieta. 7 marca minęło 68 lat, kiedy Katowice stały się Stalinogrodem.

 • Szamotuły wołają: A wej, jo sa! Tu jestem! Znajdźcie mnie!

  Szamotuły wołają: A wej, jo sa! Tu jestem! Znajdźcie mnie!

  Gości tu UFO, mieszkańcy codziennie przeżywają SzOK, a maryna swym basowym głosem nadaje rytm. Życie biegnie tu w tempie slow, duchy przodków nie muszą domagać się o uwagę, bo ich kultura i tradycja jest z dumą pielęgnowana przez szamotulan. To tu tańczy się na plyndzu, a obrzęd weselny został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego. Po swoim mieście oprowadza nas Agnieszka Krygier-Łączkowska.

 • Turcja. Największe więzienie dla dziennikarzy

  Turcja. Największe więzienie dla dziennikarzy

  - Nowa Turcja nie jest czarno-biała. Dla jednych jest klątwą i dyktaturą, natomiast dla innych jest błogosławieństwem i krokiem w stronę wolności. Odnajdziemy w niej wszelkie odcienie szarości, wręcz całą paletę barw - mówi w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Agnieszka Rostkowska, autorka książki "Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji". Dziennikarka przygląda się współczesnej Turcji i oddaje głos zarówno przeciwnikom, jak i zwolennikom urzędującego prezydenta.

 • Aleksander Doba: Spełniłem marzenie. Pogłaskałem rekina

  Aleksander Doba: Spełniłem marzenie. Pogłaskałem rekina

  Nie dość, że samotnie dokonał niemożliwego i przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile swoich mięśni, to jeszcze uczynił to w wieku 65 lat, stając się idolem Polaków. Pokazując, że nie ma rzeczy niemożliwych, a metryka nie jest żadnym ograniczeniem. Dziś na środowisko podróżników spadła żałoba. Aleksander Doba zmarł w wieku 74 lat. W swoim stylu, w ruchu, w biegu, w działaniu, zdobywając Kilimandżaro.

 • Trzebiatów. Tymmo strącił miskę z kaszą i miasto uratował, Dorotę spalono na stosie, a Maria Czartoryska napisała pierwszą polską powieść sentymentalną

  Trzebiatów. Tymmo strącił miskę z kaszą i miasto uratował, Dorotę spalono na stosie, a Maria Czartoryska napisała pierwszą polską powieść sentymentalną

  Miasto, w którym poddani musieli płacić podatek "na czarownice", a ostatnią "kochankę diabła" spalono na Pomorzu Zachodnim w XVII w. Z wielkiego świata zawitało nieznane zwierzę, które potrafiło wprawdzie wyczyniać różne sztuczki, ale budziło jednocześnie i podziw, i strach. Ksiądz więc zanosił modły do Boga, żeby tylko nie sprowadziło na jego lud nieszczęścia. Z miejscowością związany był także generał, który nie tylko pokonał wojska Napoleona pod Waterloo. Jego żołnierze z walki wrócili z wyjątkowym trofeum. Zdobyli prywatną karetę Bonapartego.

 • Jak żyli nasi przodkowie ponad tysiąc lat wstecz? Największy skansen w Europie powstaje w Strzegocicach
 • Biała apokalipsa. Czołgi i żołnierze na ulicach

  Biała apokalipsa. Czołgi i żołnierze na ulicach

  Minus 63 stopnie Celsjusza mrozu? Myślisz, to pewnie nie u nas. Na pewno na Syberii. Tymczasem taką temperaturę według słowackich synoptyków można było odczuć 12 lutego na Łomnicy i Kasprowym Wierchu w Polsce. "Tatry w uścisku mrozu" - grzmiały nagłówki. Bywały w naszej historii takie zimy, które paraliżowały życie całego kraju, a do walki z żywiołem wzywano żołnierzy i czołgi.

 • Świetlna stolica Polski. "Cały świat to jeden wielki Chełm"

  Świetlna stolica Polski. "Cały świat to jeden wielki Chełm"

  Pierwsza stolica Polski Ludowej? W świadomości wielu Polaków ciągle pokutuje ten pogląd. A to błąd. Bohater, znanych na całym świecie, żydowskich dowcipów, w których jawi się jako legendarne miasto mędrców, kierujących się absurdalną logiką ocierającą się o głupotę. Witajcie w Chełmie - mieście na kredowych wzgórzach.