Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Europejskie lotnisko pobiera opłatę za WC. Pasażerowie nie potrafią się zachować
 • Zakopane zyska nową atrakcję. 'Od 100 lat pojawiały się głosy, że jest potrzebna'
 • Katar 2022. Druga strona mundialu. Wyzysk, dług, praca niewolnicza robotników

  Katar 2022. Druga strona mundialu. Wyzysk, dług, praca niewolnicza robotników

  Ogrodnik z Nepalu zaczynał pracę z długiem 400 dolarów, kierowca Ubera z Bangladeszu miał do spłaty 600 dolarów, kolejny robotnik na zero wyszedł dopiero po 5 latach. Pracują po 12 godzin, często ponad siły, za głodowe stawki, a mimo wszystko są przekonani, że są bogaci. To bezimienni robotnicy stoją za luksusem i blichtrem mundialu w Katarze. Reporter Szymon Opryszek z OKO.press pojechał do Kataru na miesiąc przed mistrzostwami świata. Udało mu się porozmawiać z tymi, którzy traktowani są jako obywatele drugiej kategorii.

 • Archeolodzy odkryli miejsce pochówku świętego Mikołaja. I nie jest to biegun
 • Chcesz być morsem? Zapomnij o zimnych prysznicach w domu i stawaniu na balkonie na mrozie

  Chcesz być morsem? Zapomnij o zimnych prysznicach w domu i stawaniu na balkonie na mrozie

  Uwielbia słońce. Zimna nie znosi. Zamiast jednak spędzania jesieni i zimy pod kocem, znalazł skuteczny sposób na radzenie sobie z niskimi temperaturami i szarugą za oknem. Czy to mróz, wiatr czy deszcz jeździ przez cały rok na rowerze, a raz w tygodniu - w niedzielę - zażywa zimnej kąpieli w Bałtyku. I tak od ośmiu lat. Razem z nim wskakuje do morza ok. 200 pozytywnych zapaleńców. Bywało, że grupa liczyła nawet 500 osób. - Nikt nikogo tu do niczego nie zmusza. Wszyscy przychodzą z własnej woli i każdy jest mile widziany - mówi Igor Janik, olimpijczyk i trener personalny, który stworzył grupę trójmiejskich morsów. Najmłodsza uczestniczka cotygodniowych kąpieli ma 5 lat, a najstarsza osoba 74 lata.

 • Kawa po turecku ma dziś swoje święto. Ustanowione przez UNESCO

  Kawa po turecku ma dziś swoje święto. Ustanowione przez UNESCO

  Kawa po turecku, znany na całym świecie napój, zajmuje niezwykle ważne miejsce w tureckiej kulturze. Jego znaczenie podkreśla ustanowienie przez UNESCO w 2013 roku, 5 grudnia, Światowym Dniem Kawy po Turecku. Tę wyjątkową datę najlepiej uczcić gorącą kawą po turecku!

 • Zielona Góra. Miała być ozdobą miasta. 'Ja wiem, że kryzys, ale bez przesady'
 • Wciśnij hamulec, zatrzymaj się i poznaj bramę Bieszczad. To tu wykluwał się talent Zdzisława Beksińskiego
 • 'Polskie Stonehenge'. Starsi mieszkańcy mówią: Nie zabieraj kamieni, bo stanie ci się krzywda
 • Cypr. Celebrowanie życia stało się tutaj sztuką. Na stół potrafi trafić nawet 25 potraw

  Cypr. Celebrowanie życia stało się tutaj sztuką. Na stół potrafi trafić nawet 25 potraw

  Właściciel sadu granatów przygrywa nam na buzuki, Zofia częstuje własnoręcznie zrobionym halloumi, a jej mąż gorącym - ledwie przed chwilą wyciągniętym z pieca - chlebem. Na stół wędrują przysmaki, a Stelios wciąż uzupełnia wino w naszych kielichach. Czas płynie leniwie, mieliśmy już dwie godziny temu ruszać w drogę, ale wciąż przynoszą kolejne wiktuały, trudno nie skosztować, odmówić nie wypada. Słońce rozpieszcza swym ciepłem i ani mi się śni narzekać. Mrużę oczy i zachłannie łapię jego promienie.

 • Jarmarki świąteczne w Czechach. Poczuj magiczny klimat u naszych sąsiadów
 • Oskarżenia o antysemityzm i kłopotliwe nagranie. Lufthansa zapłaci gigantyczne odszkodowanie pasażerom
 • Kazał jej wsiąść do samolotu i podczas lotu otworzyć drzwi awaryjne. Kto? Jezus!
 • Poznaliśmy najdroższe miasta na świecie. Cztery z Europy w pierwszej dziesiątce
 • Ryanair uruchamia nowe połączenie z Poznania. To popularny wakacyjny kierunek
 • Domek z Podlasia z klocków LEGO zachwycił internautów. Może trafić do sprzedaży

  Domek z Podlasia z klocków LEGO zachwycił internautów. Może trafić do sprzedaży

  Projekt powstał szybko. Najbardziej czasochłonne było zbieranie klocków. Łukasz Więcek z Białegostoku zbierał je kilka miesięcy. Wysiłek się opłacał, ponieważ domek z klocków LEGO inspirowany szlakiem podlaskich chat z Krainy Otwartych Okiennic zdobył 10 tys. głosów w konkursie Lego Ideas. Oznacza to, że jest szansa, aby trafił do sprzedaży.

 • Reporter BBC oburzył branżę turystyczną w Krakowie: To robienie taniej sensacji
 • Ceny na jarmarkach to jedno. Noclegi to inna bajka. 'W końcu nie pojechaliśmy' [LIST DO REDAKCJI]

  Ceny na jarmarkach to jedno. Noclegi to inna bajka. "W końcu nie pojechaliśmy" [LIST DO REDAKCJI]

  We Wrocławiu trwa Jarmark Bożonarodzeniowy. Na placu Solnym stanął bajkowy domek z wieżą zegarową, a wokół rynku, na ulicach Świdnickiej i Oławskiej pojawiły się stragany. Przez wielu świąteczny targ organizowany w stolicy Dolnego Śląska uznawany jest za najpiękniejszy w Europie. Jak prezentuje się w rzeczywistości? Czy można poczuć tu przedświąteczną magię? O tym chciała się przekonać nasza czytelniczka, pani Magda. Jednak spotkało ją rozczarowanie.

 • Włosi wracają do pomysłu Mussoliniego. Będą budować most na Sycylię

  Włosi wracają do pomysłu Mussoliniego. Będą budować most na Sycylię

  Na Sycylię w trzy minuty? Nowy rząd z Giorgią Meloni na czele chce wrócić do realizacji pomysłu, o którym mówi się od dekad, czyli połączeniu Sycylii z lądem. - Rozpoczęcie prac nad budową mostu w Cieśninie Mesyńskiej jest jednym z moich celów - powiedział Matteo Salvini, wicepremier i minister infrastruktury.

 • Wizz Air rekrutuje do Akademii Pilotów. Dołącz do wybrańców i szybuj wysoko