Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Śmigiel. "Zawsze mówiłem, że Doliny Krzemowej tu nie będzie, ale mamy inne skarby, które powinniśmy pielęgnować"

  Śmigiel. "Zawsze mówiłem, że Doliny Krzemowej tu nie będzie, ale mamy inne skarby, które powinniśmy pielęgnować"

  Serwacy i Pankracy witają przybyszów wjeżdżających do miasta, przyjaciele wąskotorówki założyli stowarzyszenie i dzięki temu w trasę można wyruszyć tą zabytkową, unikalną kolejką, a tuż pod miastem w Bruszczewie znaleziono pozostałości osady obronnej z wczesnej epoki brązu - W jednym z grobów odkryto szczątki ludzkie. To mój praprapradziadek - żartuje Józef Cieśla, były naczelnik i burmistrz miasta Śmigla.

 • Najpiękniejsze zamki i pałace na Opolszczyźnie. Poznaj 10 miejsc jak z bajki

  Najpiękniejsze zamki i pałace na Opolszczyźnie. Poznaj 10 miejsc jak z bajki

  Województwo opolskie żyje w cieniu Dolnego Śląska. A niesłusznie. Zamki i pałace na Opolszczyźnie zachwycą każdego, nawet najbardziej wybrednego turystę. Jest w czym wybierać, bo w tym regionie jest ich ponad 300. Nic więc dziwnego, że utworzono szlak opolskich zamków, dworów i pałaców. Poznajcie 10 miejsc jak z bajki.

 • Stan wyjątkowy uderza w turystykę na Podlasiu. "Nie chcemy jałmużny, chcemy pracować"

  Stan wyjątkowy uderza w turystykę na Podlasiu. "Nie chcemy jałmużny, chcemy pracować"

  Zwykle o tej porze restauratorzy i właściciele gospodarstw agroturystycznych w Kruszynianach, miejscowości położonej na Podlasiu, mieli pełne ręce roboty. Na czebureki, pierekaczewniki czy kryszonkę ciągnęli turyści z całej Polski aż do października. Teraz restauracja zamknięta jest na cztery spusty, a gościom trzeba zwracać zadatki. - Najpierw siedem miesięcy lockdownu, a teraz stan wyjątkowy. My nie chcemy jałmużny, my chcemy pracować - słyszę od Dżennety Bogdanowicz, która w Kruszynianach prowadzi Tatarską Jurtę.

 • USA. Zarybiają zbiorniki "latającymi rybami". Specjalistka WWF: Etycznie i ekologicznie to zły pomysł

  USA. Zarybiają zbiorniki "latającymi rybami". Specjalistka WWF: Etycznie i ekologicznie to zły pomysł

  W Stanach Zjednoczonych w stanie Utah władze chwalą się, że zarybiają wysoko położone zbiorniki wodne, zrzucając narybek z samolotu. W mediach społecznościowych opublikowano film, na którym widać ławicę "latających ryb". W pierwszej chwili można pomyśleć: Co za fascynujący widok. Ale po chwili przychodzi otrzeźwienie: Czy to na pewno jest bezpieczne dla ryb? Czy takie działanie jest na pewno ekologiczne? Poprosiliśmy o komentarz specjalistkę z WWF, organizacji pozarządowej dbającej o środowisko naturalne.

 • Hotele tylko dla dorosłych. Coraz bardziej popularny trend w Polsce

  Hotele tylko dla dorosłych. Coraz bardziej popularny trend w Polsce

  - Nie jesteśmy potworami, które "nie kochają słodkich maluszków" - mówi pani Joanna z Łodzi. - Jesteśmy bezdzietni z wyboru - najzwyczajniej w świecie nie przepadamy za hałasem i chaosem jaki generują dzieci - dodaje pan Mateusz. - Kilka lat temu pojechaliśmy z mężem na randkę i teraz staramy się raz na jakiś czas wyjeżdżać tylko we dwoje. Dobrze czasem zatęsknić za swoimi pociechami - śmieje się pani Agata. Wśród Polaków coraz bardziej popularny staje się trend wypoczynku w hotelach dla dorosłych, w tzw. strefach bez dzieci.

 • Dziewięcioletnia Devi miała się uczyć w szkole z internatem. Potraktowano ją jak towar

  Dziewięcioletnia Devi miała się uczyć w szkole z internatem. Potraktowano ją jak towar

  Przed sierocińcem w Nepalu zatrzymują się autokary. Pilot prowadzi grupy turystów do domu dziecka. Umorusane, zaniedbane maluchy wyciągają do dorosłych ręce, rzucają się na szyję przybyszom. Opiekun sprawia wrażenie szczerze przejętego ich losem. A gdybym ci powiedziała, że to nie jest ludzkie zoo? A ten miły pan, który wydawał się tak zatroskany i zrobił na tobie tak dobre wrażenie, prowadzi w tym miejscu intratny biznes?

 • Dymek dzieli Polaków. A plaża jest jak wielka popielniczka

  Dymek dzieli Polaków. A plaża jest jak wielka popielniczka

  Palacze i niepalący spotykają się na plaży. Jedni jadą po jod, a inni ich podtruwają. Inni szukają muszelek, a znajdują... pety w piasku. Kolejni podnoszą hasła o wprowadzeniu zakazu palenia czy o wydzieleniu specjalnych miejsc na plaży. Wszyscy zgodzą się, że plaża jest jak wielka popielniczka.

 • Narzekaliście na lockdown? 38-latka spędziła siedem miesięcy w Arktyce

  Narzekaliście na lockdown? 38-latka spędziła siedem miesięcy w Arktyce

  To się nazywa prawdziwa izolacja! Włoszka spędziła za kołem podbiegunowym siedem miesięcy. "Przez COVID-19 straciłam pracę przewodniczki. Pandemia wywróciła całe moje życie do góry nogami, ale postanowiłam niewygodę zamienić w okazję. Nie mogłam już podróżować z jednego kontynentu na drugi i wtedy otrzymałam propozycję poprowadzenia pensjonatu w Arktyce. Gdybym odmówiła, resztę życia spędziłabym, zastanawiając się, co by było gdyby" - mówiła Valentina Miozzo w HuffPost.

 • Jak Bożka świat zdobywała. Kariera od "pucybuta do milionera dziewczyny z PRL-owskiej Stalowej Woli"

  Jak Bożka świat zdobywała. Kariera od "pucybuta do milionera dziewczyny z PRL-owskiej Stalowej Woli"

  "Hawaje bez Bożeny są jak wulkan bez lawy. Niesamowita wprost kariera od 'pucybuta do milionera' dziewczyny z PRL-owskiej Stalowej Woli" - napisała o niej Nina Terentiew. Dla Bożeny Jarnot to właśnie Hawaje od ponad 50 lat są domem. Zamieszkała w Honolulu, na wyspie Oahu. Jak to się stało, że trafiła do raju na Ziemi, do stanu Aloha? Spotykamy się akurat w Polsce. Często tu przyjeżdża do wnuka i syna.

 • Ćmielów. Nie tylko porcelana

  Ćmielów. Nie tylko porcelana

  Barack Obama ma stąd figurkę swojego ukochanego psa - portugalskiego psa wodnego, George W. Bush teriera, papież Franciszek naczynie do picia swej ulubionej herbaty, a my możemy wrócić z porcelanowym kotkiem czy własnoręcznie przez siebie zrobioną różą z masy porcelanowej. W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie nikt do nas nie będzie mówił: "Nie dotykaj!". Tutaj czeka na nas kreatywna przygoda.

 • Rekord utonięć w Polsce. "Wchodzą do wody i próbują być herosami". "Tato! Wróć ze mną z wakacji do domu"

  Rekord utonięć w Polsce. "Wchodzą do wody i próbują być herosami". "Tato! Wróć ze mną z wakacji do domu"

  W Kątach Rybackich utonął 50-latek, w Krynicy Morskiej 59-latek, a na Wyspie Sobieszewskiej 53-latek z Warszawy. W Pucku morze zabrało 19-latka. To bilans tylko z jednego weekendowego dnia i jednego województwa. Łącznie podczas weekendu 17 i 18 lipca utonęło 12 osób. Od 1 kwietnia w wodzie życie straciło 185 osób. W większości na dno idą mężczyźni. Tak wynika ze statystyk. - Wchodzą do wody i próbują być herosami. Woda to potężny żywioł, z którym człowiek często przegrywa walkę - mówi w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Marek Koperski, prezes WOPR-u Województwa Pomorskiego.

 • Świdnica. Miasto otwarte. "Jest jak mała Szwajcaria"

  Świdnica. Miasto otwarte. "Jest jak mała Szwajcaria"

  - Moje miasto jest jak mała Szwajcaria. Przewinęło się przez te ziemie wiele narodów i każdy pozostawił tutaj swój ślad. Jesteśmy cudownie wymieszani i właśnie, panującą tu wielokulturowość, bardzo sobie cenię - mówi Grzegorz Szwegler, pasjonat regionu. Witajcie w Świdnicy, mieście, w którym znajduje się luterański Watykan, ławeczka geniuszki Marii Kunitz, która nie poprzestała na znajomości ośmiu języków, ale zawojowała świat astronomii i to już cztery wieki temu, mieszkańcy mają osobliwe poczucie humoru, dzik mówi ludzkim głosem i właściwie, gdzie nie zajrzysz, czegokolwiek nie dotkniesz, czeka na ciebie odkrycie.

 • "Po raz kolejny ratujemy sezon w Chorwacji". Na miejscu obsługa mówi po polsku

  "Po raz kolejny ratujemy sezon w Chorwacji". Na miejscu obsługa mówi po polsku

  Polacy tłumnie ciągną do Chorwacji, a Chorwaci bardzo na nas liczą. W ubiegłym roku uratowaliśmy ich branżę turystyczną, tego lata więc w Splicie czy Dubrowniku restauratorzy i hotelarze specjalnie przygotowali się na turystów znad Wisły. Dlaczego tak chętnie wybieramy ten kierunek na wakacyjny wypoczynek?

 • Była Łysa Góra, Łysica, jest Krynica. "Z nazwy morska, z przyrody i uroku - górska"

  Była Łysa Góra, Łysica, jest Krynica. "Z nazwy morska, z przyrody i uroku - górska"

  - Kiedyś o Krynicę Morską jak o pannę młodą biło się dwóch zalotników, Gdańsk i Elbląg. Gdańsk się zniechęcił, Elbląg zwyciężył. I to właśnie inwestorom i mieszkańcom Elbląga - Krynica zawdzięcza swój największy rozwój - mówi Maria Mojek, przewodniczka, która z miejscowością związana jest od 25 lat. - Na starych fotografiach możemy dostrzec piękne damy, które w długich sukniach i z parasolkami w ręku przybywały tu z Elbląga na pokładzie statków o nazwach ptasich, jak np. Jaskółka, by podziwiać uroki tego miasteczka. Krynica Morska powróciła w 1999 roku w ramiona pierwszego zalotnika.

 • Najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem. "Bezludne", kameralne, ze złocistym piaskiem
 • Bezpiecznie na wakacjach 2021. Które kraje są wolne od COVID-19?

  Bezpiecznie na wakacjach 2021. Które kraje są wolne od COVID-19?

  Pandemia skomplikowała podróżowanie. W wielu krajach trzeba spełnić różne warunki, aby przekroczyć granicę. Gdy nam się to uda, po okazaniu negatywnego wyniku testu czy paszportu covidowego, często wtedy myślimy, nic nam nie grozi. Czy na pewno? Czy mieszkańcy, z którymi będziemy mieli kontakt na wakacjach, są bezpieczni? Czytaj: zaszczepieni? Sprawdziliśmy poziom zaszczepienia w poszczególnych krajach. Liderem wśród wakacyjnych destynacji jest Malta, najgorzej wypada Gruzja. Znacząco od czempionów odstaje Rosja, która przecież produkuje własną szczepionkę i sprzedaje ją całemu światu.

 • Pentowo. W królestwie bocianów

  Pentowo. W królestwie bocianów

  Jest takie miejsce, w którym bociani klekot i łopot ptasich skrzydeł jest codzienną melodią. Boćków żyje tu więcej niż ludzi i choć sprowadziły się do Pentowa po tragedii, to przyniosły szczęście. Gdy w sierpniu odlatują do Afryki, Łukasza Toczyłowskiego ogarnia tęsknota. Odlicza wtedy miesiąc po miesiącu i czeka na chwilę, aby znowu radosne ptasie odgłosy wypełniły jego codzienność. Witajcie w jedynej w Polsce Europejskiej Wiosce Bocianiej.

 • Szwedzi i COVID-19. "Mieliśmy do czynienia z masową histerią na całym świecie"

  Szwedzi i COVID-19. "Mieliśmy do czynienia z masową histerią na całym świecie"

  Szwedzka strategia walki z COVID-19 od początku budziła kontrowersje. Gdy w większości krajów, wprowadzano stany wyjątkowe i lockdowny, w Szwecji obowiązywały tylko zalecenia. A główny kreator tego scenariusza Anders Tegnell przez jednych nazywany był prawdziwym Wikingiem, który żadnych chorób się nie boi, a przez innych oskarżany o przeprowadzanie eksperymentu. Opozycja grzmi, że rząd nie podjął adekwatnych działań. A co myślą Szwedzi? Jakie panują nastroje w kraju? I co można było zrobić inaczej? Rozmawiamy z Rafałem Długoszem, chirurgiem transplantologiem pracującym w Szpitalu Karolinska w Sztokholmie oraz Katarzyną Tubylewicz, pisarką. Oboje od ponad 20 lat mieszkają w Szwecji.

 • Gorlice. Polska kolebka nafty. Gdyby nie I wojna światowa miasto byłoby potęgą

  Gorlice. Polska kolebka nafty. Gdyby nie I wojna światowa miasto byłoby potęgą

  Rockefeller nazwał Łukasiewicza wariatem. Dlaczego? Bo swoją wiedzą dzielił się za bezcen. Dziś każdy może się do niego przysiąść na ławeczce na rynku miasta, bo choć nie został milionerem, to, co po sobie zostawił, jest powodem do dumy. Dzięki niemu do Gorlic przylgnęło określenie Miasto Światła. Ale ta niepisana stolica Beskidu Niskiego ma o wiele więcej do zaoferowania. Nad malowniczą Klimkówką kręcono zdjęcia do "Ogniem i mieczem", a rycerze ruszali w bój na koniach huculskich z pobliskiej Stadniny Koni Huculskich "Gładyszów" w Regietowie. A od 300 lat w mieście pielęgnowana jest tradycja "Maryjek".

 • Jak plażowały nasze prababki? "Nie macie pojęcia, moje panny, jak wy się szpecicie"

  Jak plażowały nasze prababki? "Nie macie pojęcia, moje panny, jak wy się szpecicie"

  Gdyby nasze babki i prababki usłyszały przebój "Dziewczyny lubią brąz" Ryszarda Rynkowskiego, złapałyby się za głowę. Ale jak to? "W garderobie brąz może i ujdzie. Spódnicę brązową czasem założę. Ale przed słońcem i tak chronić się będę". Wszystko zmieniła Coco Chanel, zarówno jeśli chodzi o kanony urody, jak i mody.