"Nie odbieraj życia. Nie wypalaj traw". Strażacy apelują i proszą: Podaj dalej

3063 razy. Tyle razy interweniowali strażacy podczas minionego weekendu. Polacy zaczęli wypalać trawy, co często prowadzi do pożarów. Straż Pożarna przypomina, że ten proceder jest surowo zabroniony. W ogniu giną też mniejsze stworzenia i owady.

Wypalanie traw i zarośli jest surowo zabronione w polskim prawie. Mimo tego wciąż wielu naszych rodaków stosuje ten proceder - szczególnie na wiosnę. Straż pożarna ma w tym czasie pełne ręce roboty. Mundurowi przypominają, że podczas pożarów traw giną nie tylko rośliny, ale też małe  zwierzęta. 

Zobacz wideo Akcja policji i straży w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna zadzwonił, że utknął w zaspie i nie wie, gdzie jest

"Podczas weekendu 18-19 marca strażacy interweniowali 3063 razy, w tym przy 1759 pożarach, 1099 miejscowych zagrożeniach oraz 305 fałszywych alarmach. Niestety odnotowano aż 1151 pożarów traw i nieużytków rolnych oraz 30 pożarów" - czytamy na Twitterze Państwowej Straży Pożarnej. 

Mamy końcówkę marca, a tylko w 2023 roku mundurowi odnotowali 2800 pożarów traw. Strażacy przypominają, że za wypalanie traw grozi grzywna w wysokości do 30 tys. złotych lub pozbawienie wolności. 

Ogień to niszczycielska siła

Serwis strażacki Remiza.pl, apeluje, że wypalając trawy, nie tylko niszczymy rośliny, ale też odbieramy życie małym zwierzętom. "Prosimy, nie odbieraj życia. Nie wypalaj traw wiosną. Ogień to niszczycielska siła, przed którą wiele zwierząt nie może uciec!" - czytamy na Twitterze serwisu strażackiego Remiza.pl. Ogień zabija m.in. jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki, ale też żaby, ropuchy i jaszczurki. Na śmierć w płomieniach narażone są także ptaki, które zakładają gniazda na ziemi lub na niskich krzewach. 

Konsekwencje wypalania traw mogą dotknąć także zwierzęta domowe, gdy znajdą się przez przypadek w zasięgu pożaru. W kleszcze ognia mogą dostać się także większe zwierzęta leśne - np. sarny czy dziki, które w dymie tracą orientację i ulegają zaczadzeniu. 

Źródła: Polsat News / Straż Pożarna 

Więcej o: