"Oferty last minute odchodzą w zapomnienie". Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze? Ekspert zdradza "mały sekret"

Czasy, gdy można było upolować bilety za złotówkę, minęły bezpowrotnie. A last minute? Czy opłaca się czekać do ostatniej chwili przed wylotem w nadziei, że będzie taniej? "Last minute odchodzi w zapomnienie" - mówi Deniz Rymkiewicz, rzecznik eSky Group w programie Money.pl.

"Nie spodziewajmy się obniżek cen biletów na kilka lub kilkanaście dni przed lotem" – radzi Deniz Rymkiewicz, rzecznik eSky Group, w programie Money.pl i ujawnia, kiedy najlepiej rezerwować bilety. – "Zdradzam mały sekret. Bilety w obrębie Unii Europejskiej najlepiej rezerwować we wtorki i środy po godzinie 23:00. Wtedy linie lotnicze analizują, jaki jest popyt i jakie jest wypełnienie samolotów i w zależności od tego, czy jest niższe czy wyższe wypełnienie, pozwalają zaoferować bilety w niższej cenie".

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Ekspert zwrócił uwagę, żeby nie czekać na ostatnią chwilę na zakup biletów. - "Zeszły rok pokazał, że oferty last minute odchodzą w zapomnienie, dlatego rekomenduję, by podróże planować z dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 30 proc." - dodał Rymkiewicz.

Przedstawiciel eSky Group wyjaśnił, że dla linii lotniczej ważne jest wypełnienie, które pozwala na rentowność danego lotu. - "W związku z tym cena ostatnich biletów wcale nie musi być niższa, wręcz odwrotnie. Ostatnie bilety linie lotnicze będą sprzedawać w znacznie wyższej cenie".

Lotnisko w Rzymie ma powody do dumyLotniska w Europie. Najczystsze, najprzyjemniejsze i z najłatwiejszym dojazdem

Błędy systemu? Marginalne zjawisko

Czasem zdarza nam się upolować bilety w bardzo atrakcyjnej cenie i na przykład w cenie klasy ekonomicznej lecieć w klasie biznes. To jednak nie efekt zamierzonej promocji czy obniżki, a błędu systemu. Ekspert wyjaśnia, że do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko.

"Błędy taryfowe to zjawisko marginalne. W Europie dochodzi do ok. 4-5 proc. takich przypadków, jeśli chodzi o połączenia wykonywane regularnie przez linie lotnicze. Faktycznie zdarzają się takie sytuacje, gdy w wyniku błędu systemu np. klasa biznes jest w cenie ekonomicznej. Do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ systemy informatyczne są na tyle zaawansowane, że szybko aktualizują cenę" - tłumaczy rzecznik.

Wilk bez jednej łapy nadal może liczyć na swoją watahęFotopułapka uchwyciła niezwykłego wilka. Wataha go zaakceptowała

Czy linie lotnicze mogą zakwestionować ważność takiego biletu, gdy akurat przydarzy nam się podobna sytuacja? Rzecznik prasowy wyjaśnia, że jeśli transakcja została sfinalizowana i dokonaliśmy już płatności, to linie lotnicze nie mogą nie uznać nam takiego biletu. Inaczej, gdy jesteśmy w trakcie dokonywania rezerwacji. Wówczas, gdy system wychwyci błąd i zaktualizuje ofertę, na koniec w koszyku pojawi się realna cena.

Źródło: money.pl 

Więcej o: