Polka wracała z Egiptu. Jej bagaż skrywał nielegalną zawartość. Kobiecie grozi więzienie

Polka postanowiła przywieźć z wakacji oryginalną pamiątkę. Okazało się, że jest nielegalna. Teraz gdańszczance grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

W bagażu kobiety, która wracała z Egiptu, znaleziono osiem wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia  Spp. To gatunki chronione, które znajdują się na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

"Turysto, pamiętaj! Do Unii Europejskiej nie wolno przywozić wyrobów z roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem" - przypomina na Twitterze Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji Waszyngtońskiej. Bez niezbędnych dokumentów przewóz koralowców jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Kobieta została złapana na lotnisku w Gdańsku.

Indiana Bones Zaadoptowali kota ze schroniska. Dziś Indiana Bones to prawdziwy celebryta

Koralowce - warto wiedzieć 

Warszawskie ZOO informuje, że koralowce, choć często przypominają swym wyglądem rośliny, szczególnie kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. "Od środowiska raf koralowych zależy życie 25 proc. wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej" - czytamy na stronie ogrodu zoologicznego.

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów sprawiają, że z roku na rok rośnie zagrożenie dla raf koralowych. Posiadanie prywatnego kawałka oceanu w swoim domu jest kuszące. Pamiętajmy jednak, że od nas zależy, w jakim stanie zostawimy naszą planetę dla kolejnych pokoleń.

Przemyt narkotyków i leków psychotropowych do portu w Gdańsku Ogromny przemyt narkotyków do gdańskiego portu. Towar jest wart 34 mln złotych

Troska o zagrożone wyginięciem gatunki 

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Źródła: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku / zoo.waw.pl

Więcej o: