Pasażer zostawił reklamówkę na lotnisku. Postawiono na nogi kilkunastu funkcjonariuszy Straży Granicznej

Jeden z pasażerów zostawił reklamówkę na lotnisku Kraków Airport. Bagaż pozostawiony przez opieki postawił w stan gotowości Straż Graniczną. - Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Balic zareagowali natychmiast i podjęli działania minersko-pirotechniczne - poinformował st. chor. Tomasz Jarosz z zespołu prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Na lotnisku często możemy usłyszeć komunikat, żeby nie pozostawiać bagażu bez opieki. Tym razem jeden z pasażerów zostawił reklamówkę. Natychmiast na miejsce wezwano specjalistyczny zespół SG zajmujący się sprawdzaniem podejrzanych przedmiotów.

Zobacz wideo Kraków. Fałszywa lekarka i pracownica ZUS oszukiwały seniorów "na legendę". Policja zatrzymała proceder

 "W wyniku sprawdzenia pozostawionego pakunku, do którego użyto specjalistycznych urządzeń oraz wykorzystano psa służbowego do wykrywania materiałów wybuchowych i broni oraz po sprawdzeniu manualnym nie ujawniono żadnych materiałów ani urządzeń wybuchowych" – poinformował Tomasz Jarosz.

W reklamówce znaleziono trzy kartony papierosów, które po zakończonych czynnościach zostały przekazane SOL. Akcja nie spowodowała utrudnień w funkcjonowaniu przejścia granicznego. Jednak zaangażowanych w nią było kilkunastu mundurowych oraz czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej.

Jak nie zostać przemytnikiem

Straż Graniczna przypomina, że obowiązują limity przewozu różnych towarów, w tym m.in. wyrobów tytoniowych, alkoholowych, czy też innych prezentów, które warto sprawdzić przed zakupami w sklepach na lotnisku.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że podczas przekraczania wyrobów tytoniowych obowiązują limity przywozowe wyrobów tytoniowych, które są uzależnione od rodzaju transportu.

Jeśli wracamy samolotem lub statkiem, możemy przywieźć:

- 200 papierosów lub 100 cygaretek, lub

- 50 cygar, lub

- 250 g tytoniu do palenia.

Jeżeli wracamy transportem lądowym, to możemy przywieźć:

- 40 papierosów, lub

- 20 cygaretek, lub

- 10 cygar, lub

- 50 g tytoniu do palenia.

Jednocześnie KAS przypomina, żeby podczas wakacji zachować ostrożność. "Pamiętaj! Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę" – alarmuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Źródła: Karpacki Oddział Straży Granicznej / Krajowa Administracja Skarbowa

Więcej o: