Poznaliśmy najszczęśliwsze kraje świata. Jesteśmy szczęśliwsi od Greków i Brazylijczyków, ale smutniejsi od Litwinów

Finlandia po raz szósty z rzędu wygrywa w rankingu World Happiness Report. Zdaje się, że ta cześć Europy jest wyjątkowo szczęśliwym obszarem, bo tuż za nią plasują się inne skandynawskie kraje. Polacy znajdują się na 39. miejscu i co zaskakujące - są szczęśliwsi od Japończyków czy Brazylijczyków.

Jest to już 10. edycja World Happiness Report, który tworzy Sustainable Development Solutions Network - inicjatywa działająca pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Raport został opublikowany 20 marca. To nieprzypadkowy dzień. Tego dnia po raz pierwszy dziesięć lat temu opublikowano Światowy Raport Szczęścia. Poza tym minęło dokładnie dziesięć lat, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia.

"Od tej chwili coraz więcej ludzi zaczęło wierzyć, że sukces państwa powinien być oceniany na podstawie szczęścia obywateli. (…). A szczęście narodowe może stać się celem działania rządów" - czytamy we wstępie do raportu.

Zdjęcie pociągu Mercury koloryzowane przez Patty Allison Pociąg jutra, który jeździł wczoraj. 100 lat temu budził podziw i sensację

Poziom szczęścia w poszczególnych krajach jest określany przez oceny życia ich obywateli na przestrzeni trzech ostatnich lat. Aktualne zestawienie dotyczy więc lat 2020-2022. Podczas badania poproszono mieszkańców, aby określili jakość swojego życia oraz ogólne zadowolenie w skali od 0 do 10. Oceniali wsparcie społeczne, przewidywaną długość życia, hojność swojego narodu oraz zagrożenie korupcją.

Zakynthos Grecja. Najsłynniejsza plaża zamknięta na wakacje. "To niespodziewany cios"

Dobro człowieka celem polityki 

"Celem polityki i etyki powinno być dobro człowieka" - powiedział Jeffrey Sachs. "Dobrostan nie jest 'miękką' i 'niejasną' ideą, ale raczej koncentruje się na obszarach życia o krytycznym znaczeniu: warunkach materialnych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, zaletach osobistych i dobrym obywatelstwie. Musimy przekształcić tę mądrość w praktyczne rezultaty, aby osiągnąć więcej pokoju, dobrobytu, zaufania i szczęścia – w naszych społeczeństwach".

Jesteśmy szczęśliwsi od Greków, ale smutniejsi od Czechów

Na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia, na drugim Dania, a na trzecim Islandia. Tuż za podium uplasował się Izrael, a na piątym miejscu Holandia. Na szóstym miejscu znalazła się Szwecja, a na siódmym Norwegia. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Luksemburg (9) i Nowa Zelandia (10).

Polska w zestawieniu zajęła 39. miejsce. Okazuje się, że jesteśmy szczęśliwsi od Greków (58. miejsce), Japończyków (47. miejsce) czy Brazylijczyków (59. miejsce). Nasi sąsiedzi są natomiast dużo szczęśliwsi od nas. Niemcy zajęli 16. miejsce, Czesi 18., a Litwini 20., awansując z 52. pozycji.

Jak wojna wpływa na poczucie szczęścia?

W raporcie poruszono także wątek wojenny. Zapytano respondentów z Ukrainy i Rosji, jak wojna wpływa na ich poczucie szczęścia. Dobrobyt w Ukrainie zdecydowanie spadł, ale "pomimo ogromu cierpienia i zniszczeń na Ukrainie, oceny życia we wrześniu 2022 roku pozostały wyższe niż po aneksji w 2014 roku, wspierane teraz przez silniejsze poczucie wspólnego celu, życzliwości i zaufania do ukraińskiego przywództwa" - czytamy w raporcie. Nasi wschodni sąsiedzi znaleźli się na 92. miejscu. Rosja zajęła 70. pozycję.

"Tegoroczny raport zawiera wiele interesujących spostrzeżeń" - dodaje Lara Aknin. - "Jedno, które uważam za szczególnie interesujące i dodające otuchy dotyczy prospołeczności. Już drugi rok z rzędu widzimy, że różne formy codziennej życzliwości, takie jak pomoc obcej osobie, darowizna na cele charytatywne, wolontariat osiągają wyższy poziom niż przed pandemią. Akty dobroci prowadzą do większego szczęścia, jak i z niego wynikają" - zauważa.

Najniższy poziom szczęścia odczuwają mieszkańcy krajów arabskich. Liban zajmuje 136 miejsce, a Afganistan 137.

Najszczęśliwsze kraje na świecie

1. Finlandia

2. Dania

3. Islandia

4. Izrael

5. Holandia

6. Szwecja

7. Norwegia

8. Szwajcaria

9. Luksemburg

10. Nowa Zelandia

Źródła: CNN / Polsat News / worldhappiness.report

Więcej o: