Niemcy. Tabliczki nazw ulic po arabsku. "Ludzie zasługują na szacunek, a także reprezentację"

W Niemczech w Düsseldorfie zainstalowano pierwsze tabliczki z nazwami ulic w języku arabskim. - Ludzie, którzy tam mieszkają, pomogli zbudować nasz kraj. Za to zasługują na szacunek, a także reprezentację - powiedział burmistrz dzielnicy, Dietmar Wolf

W dzielnicy Oberbilk w Düsseldorfie w Niemczech można zobaczyć tabliczkę z nazwą w języku arabskim. Zdjęcia nowych oznakowań udostępniono już w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Szacunek dla imigrantów

"Pierwszy znak drogowy w Niemczech po arabsku; wielojęzyczność jest powszechną praktyką w wielu krajach na całym świecie. Düsseldorf pokazuje różnorodność i wyraża szacunek dla Niemców-imigrantów" - pisze na Twitterze Aiman A. Mazyek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.

Pierwszy znak po arabsku pojawił się w nieprzypadkowym miejscu, a w dzielnicy, w której mieszka wielu imigrantów wywodzących się z Maroka, Algierii, Tunezji i Mauretanii. 

- Ludzie, którzy tam mieszkają, pomogli zbudować nasz kraj. Za to zasługują na szacunek, a także reprezentację - powiedział burmistrz dzielnicy, Dietmar Wolf.

Radny Samy Charchira podkreśli w rozmowie z "Dorstener Zeitung", że "im bardziej ludzie identyfikują się ze swoją dzielnicą, tym większą odpowiedzialność społeczną mogą i będą brać na siebie". 

Jak czytamy w niemieckich mediach, wkrótce przetłumaczone zostaną kolejne nazwy ulic. W przestrzeni miasta znajdzie się w sumie 10 dwujęzycznych tabliczek. Władze miasta zapewniają, że wkrótce pojawią się także napisy z użyciem cyrylicy, która jest wykorzystywana w języku rosyjskim, białoruskim, ukraińskim czy serbskim. To nie jest wcale nowa inicjatywa. Już wcześniej na ulicach tego niemieckiego miasta pojawiły się też napisy w języku japońskim, które jednak nie budziły takich emocji. 

Pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. "Przepraszam, naprawdę nie jestem ksenofobem, ale czy mamy teraz umieszczać znaki i tabliczki w różnych językach? Nie mam nic przeciwko migrantom, ale jeśli chcecie tu mieszkać to powinniście uczyć się niemieckiego" - napisała jedna z internautek.  

Stowarzyszenie "Uchodźcy są mile widziani w Düsseldorfie", które opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie nowego znaku, musiało wyłączyć możliwość komentowania posta.

Źródła: "Dorstener Zeitung" /  Uchodźcy są mile widziani w Düsseldorfie / Polsat News 

Więcej o: