Pasażerowie wybrali najlepsze lotniska na świecie. Czy jest wśród nich port z Polski?

Pasażerowie wybrali najlepsze lotnisko na świecie. Na pozycję lidera wraca Changi Airport w Singapurze. Podróżni w rankingu ocenili m.in.: bezpieczeństwo, poziom obsługi lotniskowej, kwestie związane z odprawą, transferami, zakupami, przylotami i odlotami oraz ogólne wrażenie.

Ranking Skytrax to największy plebiscyt na świecie oceniający lotniska. Co roku przygotowywana jest ankieta, którą wypełniają miliony podróżnych. Oceniają 550 portów lotniczych.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

W tegorocznym zestawieniu na pozycję numer jeden wraca Changi Airport w Singapurze. Przez osiem kolejnych lat (od 2013 do 2020 roku) zajmowało pierwsze miejsce. Jednak w 2021 i 2022 roku spadło, pozostając w tyle za portem lotniczym Hamad International Airport w Dausze, stolicy Kataru.

"Jesteśmy głęboko wdzięczni za wotum zaufania"

Edward Plaisted, dyrektor generalny Skytrax, zauważył, że powrót na pozycję lidera podkreśla popularność singapurskiego lotniska wśród podróżnych. Lee Seow Hiang, dyrektor generalny Changi Airport Group, zwrócił uwagę, że lotnisko zostało uhonorowane tym tytułem 12. raz, a tytuł ten wraca wraz z przywróceniem portu do pełnego funkcjonowania. Podczas pandemii obiekt był praktycznie martwy. "Jesteśmy głęboko wdzięczni za wotum zaufania. Z niecierpliwością czekamy na powitanie wszystkich na lotnisku Changi" - podkreślił dyrektor generalny Changi Airport Group, cytowany w komunikacie Skytrax

Przed wybuchem pandemii lotnisko Changi było siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego. W 2019 roku obsłużyło 68,3 miliona pasażerów. 

Na drugim miejscu zestawienia znalazło się lotnisko w Dausze, stolicy Kataru, a na trzecim tokijska Haneda. Poza podium uplasował się seulski Incheon, a na piątym lotnisko Charles de Gaulle we Francji. W ten sposób paryski port lotniczy awansował na pozycję lidera spośród europejskich lotnisk. Niestety ani w pierwszej dziesiątce, ani nawet w pierwszej setce brak reprezentanta Polski.

10 najlepszych lotnisk w 2023 roku

1. Lotnisko Singapur-Changi

2. Międzynarodowy port lotniczy Hamad (Doha)

3. Międzynarodowe lotnisko w Tokio (Haneda)

4. Międzynarodowy Port Lotniczy Incheon

5. Port lotniczy Paryż-Charles de Gaulle

6. Lotnisko w Stambule

7. Lotnisko w Monachium

8. Lotnisko w Zurychu

9. Międzynarodowe lotnisko Narita

10. Lotnisko Madryt-Barajas

Źródła: skytrax.pl / Bloomberg

Więcej o: