Najwęższy dom świata znajduje się w Polsce. Przypomina o traumatycznych doświadczeniach

Gdy patrzymy z zewnątrz, myślimy, że to klatka schodowa, a to dom, który w najszerszym miejscu ma 1,2 metra. Zaprojektował go architekt Jakub Szczęsny. Miał w nim tworzyć i mieszkać pisarz Etgar Keret - stąd nazwa budynku Dom Kereta. Ufundowany został przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

Choć oficjalnie mówi się, że to instalacja artystyczna, za którą stoi architekt Jakub Szczęsny, to jednak Etgar Keret rzeczywiście w tym miejscu żył i tworzył. Co więcej, przez dom przewinęło się 40 innych osób. Czy wyobrażacie sobie żyć w tak ciasnym i wąskim miejscu?

Zobacz wideo Tak wyglądały Arkady Kubickiego w czasie przemówienia Joe Bidena

Pisarz w ten sposób chciał oddać hołd swojej rodzinie, która podczas II wojny światowej trafiła do warszawskiego getta. Lokalizacja i niewielka przestrzeń nie są przypadkowe.

Dom znajduje się w miejscu, w którym znajdowała się kładka prowadząca z małego do dużego getta. Ograniczona przestrzeń nawiązuje zaś do doświadczeń ojca artysty, który ukrywał się w pomieszczeniu tak ciasnym, że po wydostaniu się na zewnątrz mężczyzna doznał zaników mięśniowych.

Etgar Keret przebywając więc w takim domu mógł sobie nie tylko wyobrażać, jak się czuł jego rodzic, ale przeżyć to na własnej skórze. Najwęższe miejsce mierzy zaledwie 72 cm szerokości, a najszersze tylko 122 cm. Wewnątrz domu zaprojektowano salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Dom ma dwa piętra. Dom Kereta został wciśnięty w szczelinę między budynkami na ul. Żelaznej 74 i ul Chłodnej 22. Wchodzi się do niego od strony podwórka, po metalowych schodach.

Wspólna przestrzeń dla innych artystów 

Pisarz mieszkał w nim od 2012 do 2016 roku, mieszkanie stało się także przestrzenią dla innych artystów. Do 2018 roku mieszkało w nim aż 40 osób z całego świata. Jesteście ciekawi, jak ten nietypowy dom wygląda w środku? Co pewien czas organizowane są dni otwarte, podczas których można go zwiedzić. Śledźcie media społecznościowe Domu Kereta.

Mistrz krótkiej formy 

Etgar Keret to polsko-izraelski artysta, prozaik, reżyser filmowy. Uważany za mistrza krótkiej formy. Wydał zbiór opowiadań "Rury", "Tęskniąc za Kissingerem" czy "Pizzeria Kamikaze". Przyniosły mu międzynarodową sławę. W 2011 roku wydawnictwo Nisza wydało jego opowiadanie dla dzieci "Tata ucieka z cyrkiem". Ostatnio nakładem wydawnictwa Widnokrąg ukazała się także propozycja dla najmłodszych pt. "Maleńkie królestwo". To poetycka, wielowarstwowa opowieść o mądrości, współczuciu, prawdziwych emocjach, samotności oraz o szczęściu, które daje prawdziwa przyjaźń.

Więcej o: