Choć oficjalnie mówi się, że to instalacja artystyczna, za którą stoi architekt Jakub Szczęsny, to jednak Etgar Keret rzeczywiście w tym miejscu żył i tworzył. Co więcej, przez dom przewinęło się 40 innych osób. Czy wyobrażacie sobie żyć w tak ciasnym i wąskim miejscu?
Pisarz w ten sposób chciał oddać hołd swojej rodzinie, która podczas II wojny światowej trafiła do warszawskiego getta. Lokalizacja i niewielka przestrzeń nie są przypadkowe.
Dom znajduje się w miejscu, w którym znajdowała się kładka prowadząca z małego do dużego getta. Ograniczona przestrzeń nawiązuje zaś do doświadczeń ojca artysty, który ukrywał się w pomieszczeniu tak ciasnym, że po wydostaniu się na zewnątrz mężczyzna doznał zaników mięśniowych.
Etgar Keret przebywając więc w takim domu mógł sobie nie tylko wyobrażać, jak się czuł jego rodzic, ale przeżyć to na własnej skórze. Najwęższe miejsce mierzy zaledwie 72 cm szerokości, a najszersze tylko 122 cm. Wewnątrz domu zaprojektowano salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Dom ma dwa piętra. Dom Kereta został wciśnięty w szczelinę między budynkami na ul. Żelaznej 74 i ul Chłodnej 22. Wchodzi się do niego od strony podwórka, po metalowych schodach.
Pisarz mieszkał w nim od 2012 do 2016 roku, mieszkanie stało się także przestrzenią dla innych artystów. Do 2018 roku mieszkało w nim aż 40 osób z całego świata. Jesteście ciekawi, jak ten nietypowy dom wygląda w środku? Co pewien czas organizowane są dni otwarte, podczas których można go zwiedzić. Śledźcie media społecznościowe Domu Kereta.
Etgar Keret to polsko-izraelski artysta, prozaik, reżyser filmowy. Uważany za mistrza krótkiej formy. Wydał zbiór opowiadań "Rury", "Tęskniąc za Kissingerem" czy "Pizzeria Kamikaze". Przyniosły mu międzynarodową sławę. W 2011 roku wydawnictwo Nisza wydało jego opowiadanie dla dzieci "Tata ucieka z cyrkiem". Ostatnio nakładem wydawnictwa Widnokrąg ukazała się także propozycja dla najmłodszych pt. "Maleńkie królestwo". To poetycka, wielowarstwowa opowieść o mądrości, współczuciu, prawdziwych emocjach, samotności oraz o szczęściu, które daje prawdziwa przyjaźń.