Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Szwedzi i COVID-19. "Mieliśmy do czynienia z masową histerią na całym świecie"

  Szwedzi i COVID-19. "Mieliśmy do czynienia z masową histerią na całym świecie"

  Szwedzka strategia walki z COVID-19 od początku budziła kontrowersje. Gdy w większości krajów, wprowadzano stany wyjątkowe i lockdowny, w Szwecji obowiązywały tylko zalecenia. A główny kreator tego scenariusza Anders Tegnell przez jednych nazywany był prawdziwym Wikingiem, który żadnych chorób się nie boi, a przez innych oskarżany o przeprowadzanie eksperymentu. Opozycja grzmi, że rząd nie podjął adekwatnych działań. A co myślą Szwedzi? Jakie panują nastroje w kraju? I co można było zrobić inaczej? Rozmawiamy z Rafałem Długoszem, chirurgiem transplantologiem pracującym w Szpitalu Karolinska w Sztokholmie oraz Katarzyną Tubylewicz, pisarką. Oboje od ponad 20 lat mieszkają w Szwecji.

 • Gorlice. Polska kolebka nafty. Gdyby nie I wojna światowa miasto byłoby potęgą

  Gorlice. Polska kolebka nafty. Gdyby nie I wojna światowa miasto byłoby potęgą

  Rockefeller nazwał Łukasiewicza wariatem. Dlaczego? Bo swoją wiedzą dzielił się za bezcen. Dziś każdy może się do niego przysiąść na ławeczce na rynku miasta, bo choć nie został milionerem, to, co po sobie zostawił, jest powodem do dumy. Dzięki niemu do Gorlic przylgnęło określenie Miasto Światła. Ale ta niepisana stolica Beskidu Niskiego ma o wiele więcej do zaoferowania. Nad malowniczą Klimkówką kręcono zdjęcia do "Ogniem i mieczem", a rycerze ruszali w bój na koniach huculskich z pobliskiej Stadniny Koni Huculskich "Gładyszów" w Regietowie. A od 300 lat w mieście pielęgnowana jest tradycja "Maryjek".

 • Jak plażowały nasze prababki? "Nie macie pojęcia, moje panny, jak wy się szpecicie"

  Jak plażowały nasze prababki? "Nie macie pojęcia, moje panny, jak wy się szpecicie"

  Gdyby nasze babki i prababki usłyszały przebój "Dziewczyny lubią brąz" Ryszarda Rynkowskiego, złapałyby się za głowę. Ale jak to? "W garderobie brąz może i ujdzie. Spódnicę brązową czasem założę. Ale przed słońcem i tak chronić się będę". Wszystko zmieniła Coco Chanel, zarówno jeśli chodzi o kanony urody, jak i mody.

 • Wciśnij hamulec, zatrzymaj się i poznaj bramę Bieszczad. To tu wykluwał się talent Zdzisława Beksińskiego
 • W branży turystycznej i gastronomicznej brakuje rąk do pracy. "Możemy mówić o minikryzysie"

  W branży turystycznej i gastronomicznej brakuje rąk do pracy. "Możemy mówić o minikryzysie"

  - Możemy mówić o minikryzysie w związku z sytuacją kadrową w naszej branży. Brakuje rąk do pracy. Większość restauracji szuka pracowników. Wielu kucharzy odeszło np. do stoczni lub firm kurierskich. Mówią, że praca w gastronomii w czasie pandemii jest zbyt niepewna - zauważa w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Evelina Visnievska, pomorska przedstawicielka Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Z brakiem kadry boryka się nie tylko branża gastronomiczna, lecz także hotelarska.

 • Wakacje 2021. Będzie wzrost cen noclegów? Nowy trend wśród Polaków

  Wakacje 2021. Będzie wzrost cen noclegów? Nowy trend wśród Polaków

  Nieoficjalnie mówi się, że tegoroczne wakacje będą droższe. Czy rzeczywiście coś jest na rzeczy? Czy branża hotelarska i turystyczna dotknięta niemal w największym stopniu przez pandemię, będzie próbowała szybko odrobić straty kosztem turystów? Postanowiliśmy to sprawdzić.

 • Ceuta. Hiszpańska eksklawa na marokańskiej ziemi

  Ceuta. Hiszpańska eksklawa na marokańskiej ziemi

  Hiszpańska eksklawa na terenie Maroka od kilku dni znajduje się w centrum kryzysu uchodźczego. Migranci liczą na to, że gdy przedostaną się do Ceuty, jedną nogą znajdą się w Unii Europejskiej. Dlaczego okupują to miasto? I z czego słynie?

 • Mielec. Nie tylko sport i samoloty

  Mielec. Nie tylko sport i samoloty

  Zamiast pomników słynnych osób w tym mieście na ulicach dumnie prezentują się samoloty. Jest też Gryf, który jednych szokuje, innych bawi, a kolejni twierdzą, że ponoć przynosi szczęście. Jakie jeszcze inne atrakcje skrywa Mielec? Jakie perełki można odkryć na Ziemi Mieleckiej?

 • Na moście zostały tylko buty. Fala samobójstw w Wietnamie

  Na moście zostały tylko buty. Fala samobójstw w Wietnamie

  Przy barierkach kłębią się tłumy. Z piskiem opon hamują rozpędzone motocykle. "Znowu?". "Kolejny?". "Przyjechał, żeby spłacić dług". "Zostały tylko buty". - W pewnym momencie niemal codziennie na Twitterze czy Facebooku pojawiały się informacje o osobach, które targnęły się na własne życie. Zacząłem zgłębiać temat i zauważyłem pewną prawidłowość - mówi w rozmowie z Gazeta.pl pan Jan, pragnący zachować anonimowość polski specjalista od wielu lat pracujący w Wietnamie. - Fala samobójstw z powodu przeinwestowania w kryptowaluty to ciemna strona pandemii w tym kraju - dodaje.

 • Polacy o sytuacji w Indiach. "To, co przeraża mnie bardziej niż fala covid, to fala dehumanizacji"

  Polacy o sytuacji w Indiach. "To, co przeraża mnie bardziej niż fala covid, to fala dehumanizacji"

  Szpital. Na łóżku umiera sześćdziesięciolatek. Natychmiast podbiega do niego rodzina leżącego obok mężczyzny. Chcą go okryć prześcieradłem? Zmówić modlitwę? Nie. Zabierają mu butlę tlenową i przekazują swojemu krewnemu. Taką historię przeczytałam w internecie. Tylko ja się pytam, jak rodzina chorego mogła dostać się na oddział, gdy wszystkich poza medykami obowiązuje zakaz wstępu na oddział covidowy? - mówi Marzena Magnuszewska, która mieszka w Delhi od dziewięciu lat.

 • Pogoda a transmisja COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania i stworzyli regułę. Każdy może stosować ją samodzielnie

  Pogoda a transmisja COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania i stworzyli regułę. Każdy może stosować ją samodzielnie

  - Zaczęliśmy zastanawiać się, czy pogoda faktycznie przyczyniła się do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w Polsce podczas drugiej fali pandemii - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. - Nasze badania pozwalają każdemu samodzielnie określić warunki meteorologiczne, w jakich prawdopodobieństwo zakażenia jest relatywnie najmniejsze.

 • Pleszew. Miasto bicia rekordów Guinnessa

  Pleszew. Miasto bicia rekordów Guinnessa

  Ilu potrzeba Janów, żeby pobić rekord Guinnessa? W Pleszewie dobrze o tym wiedzą. Ta niewielka miejscowość trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa aż czterokrotnie. Mieszkańcy upiekli największy chleb, zrobili największą sałatkę i stworzyli najdłuższy wąż strażacki, przez który popłynęła woda. Po swoim mieście oprowadzi nas Irena Kuczyńska, zwariowana emerytowana nauczycielka, której energii pozazdrościłby niejeden dwudziestolatek.

 • "Po mojej mamie pozostał tylko dym". "Na stosy trafiają nowożeńcy". Indie zmagają się z drugą falą pandemii
 • W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech. "Nie będziemy jednak jeździć nad Bałtyk jak nad Morze Śródziemne. Będzie brzydką kałużą"
 • Pierwsza kobieta, która samotnie okrążyła świat. Zapytana, czy kiedykolwiek się bała, jedynie zachichotała

  Pierwsza kobieta, która samotnie okrążyła świat. Zapytana, czy kiedykolwiek się bała, jedynie zachichotała

  Miała 11 lat, kiedy Amelia Earhart rozpoczęła lot dookoła świata. Każdego dnia po szkole włączała radio i z wypiekami na twarzy słuchała wiadomości o postępach swojej idolki. Później z niecierpliwością i nadzieją wyczekiwała informacji o jej odnalezieniu. Nie doczekała się. W 1964 roku 38-letnia gospodyni domowa Jerrie Mock przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która samotnie obleciała świat.

 • Lewitująca hostia, jeździec bez głowy i ośrodek wolnomularstwa. Szprotawa czeka na odkrycie
 • All inclusive to już za mało. Nowy trend w podróżowaniu: turystyka szczepionkowa

  All inclusive to już za mało. Nowy trend w podróżowaniu: turystyka szczepionkowa

  Kiedyś turyści jeździli do Amsterdamu tylko po to, aby legalnie palić marihuanę w jednym z wielu holenderskich coffee shopów. W czasach pandemii narodził się nowy trend: turystyka szczepionkowa. Zamożni turyści wydają krocie, aby w Rosji, USA, Serbii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich dostać upragniony zastrzyk. A biura podróży skrzętnie z tej potrzeby korzystają, skwapliwie podbijając ceny ofert.

 • Stumilionowy kraj i tylko 35 ofiar śmiertelnych. Polacy opowiadają, jak Wietnam pokonał COVID-19

  Stumilionowy kraj i tylko 35 ofiar śmiertelnych. Polacy opowiadają, jak Wietnam pokonał COVID-19

  Nikt tutaj koronawirusa nie kwestionował. Gdy kazano nosić maseczki, ludzie karnie je zakładali. Gdy zamykano biznesy, uznano, że taka jest konieczność. A gdy gwiazda pop zamieściła fake newsa na temat COVID-19 w mediach społecznościowych, została ukarana grzywną i potem mocno przepraszała. Efekt jest taki, że Wietnam właśnie odtrąbił sukces, zmierzył się z trzecią falą pandemii i zniósł większość restrykcji. 98 proc. Wietnamczyków chce się natomiast zaszczepić przeciwko COVID-19 i mają czym, bo nie dość, że zamówiono 100 mln dawek, to jeszcze w kraju pracuje się nad własną szczepionką.

 • Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat. Myślał: "Jeśli nawalę, to podstawię nogę wszystkim żeglarzom"

  Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat. Myślał: "Jeśli nawalę, to podstawię nogę wszystkim żeglarzom"

  Głęboki PRL. Tymczasem pewien dziennikarz i żeglarz przychodzi do szkutnika w Gdyni i mówi: "Mam 200 tys. zł i za te pieniądze chcę zbudować jacht. Czy podjąłby się pan takiego zadania?". "Nie wiem. Możemy spróbować" - odparł majster. Tym żeglarzem okazał się Leonid Teliga, który na 10-metrowym jachcie jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat. Minęła 52. rocznica tego wydarzenia.

 • Wielkanoc trwa tutaj przez cały rok. "Gdy mówię, skąd jestem, ludzie myślą, że żartuję"