Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • W Krakowie będzie ładniej. Od 1 lipca może zniknąć nawet 90 proc. reklam

  W Krakowie będzie ładniej. Od 1 lipca może zniknąć nawet 90 proc. reklam

  30 czerwca upływa termin okresu przejściowego uchwały krajobrazowej w Krakowie, która reguluje zasady umieszczania reklam oraz ogrodzeń w mieście. Pracowano nad nią pięć lat, a ostatnie tygodnie były bardzo burzliwe. Za niecałe dwa miesiące kończy się okres dostosowawczy i przepisy będą już w pełni obowiązywać.

 • Rosjanie deportowani z Bali. 'Tandetni turyści!'

  Rosjanie deportowani z Bali. "Tandetni turyści!"

  Alina Fazlejewa z mężem zorganizowała erotyczną sesję zdjęciową podczas wakacji na Bali. Kobieta pozowało nago pod okazałym 700-letnim drzewem. Fotografię opublikowała na Instagramie. Szybko okazało się, że popełniła ogromny błąd. Małżeństwo zostało deportowane z wyspy.

 • Aerofłot znowu lata. Rosjanie ruszają na wakacje

  Aerofłot znowu lata. Rosjanie ruszają na wakacje

  Choć flota rosyjskiego przewoźnika została znacznie okrojona, Aerofłot wraca do gry. Na pokładzie rosyjskich linii lotniczych pasażerowie polecieli już z Moskwy do Antalyi. Połączeń będzie więcej i nie tylko do Turcji. W planach są loty na Malediwy i na Bali.

 • Air France obniża emisję prawie o połowę podczas dwóch lotów specjalnych
 • Światowy lider szczepień łagodzi zasady wjazdu. Zmiany wchodzą w życie 20 maja

  Światowy lider szczepień łagodzi zasady wjazdu. Zmiany wchodzą w życie 20 maja

  Izrael był jednym z tych krajów, który wprowadził radykalne zasady walki z pandemią COVID-19. Przesadą nie będzie sformułowanie, że przez niemal 1,5 roku był niedostępny dla indywidualnego turysty. Następnie po wykryciu omikrona zamknięto granice, by na początku roku je otworzyć, ale wciąż trzeba było spełnić kilka warunków. Teraz gdy na całym świecie znacznie poluzowano zasady wjazdu, Izrael również ogłosił złagodzenie obostrzeń.

 • Leciała z Edynburga do Gdańska. Jej podróż zakłóciła siedząca obok pasażerka
 • Włochy przejmują majątek rosyjskich oligarchów i wydają miliony euro. Znaleźli sposób, jak je odzyskać
 • Słynny klif w Normandii przegrał z naturą. 78 lat temu Amerykanie w tym miejscu pokonali nazistów podczas tzw. D-Day

  Słynny klif w Normandii przegrał z naturą. 78 lat temu Amerykanie w tym miejscu pokonali nazistów podczas tzw. D-Day

  Część klifu Pointe du Hoc na północnym wybrzeżu Francji zawaliła się. To miejsce szturmu żołnierzy armii amerykańskiej podczas tzw. D-Day w 1944 roku. Lądowanie na plażach Normandii było największą operacją desantową w historii wojen, która otworzyła drugi front w Europie Zachodniej i przybliżyła koniec II wojny światowej. "6 czerwca 1944 roku to był dzień, w którym denerwowałem się najbardziej w swoim życiu" - powiedział Winston Churchill.

 • Karlowe Wary inaugurują sezon. Król Karol IV wjedzie do miasta
 • Europejski kraj wybierany najczęściej przez Rosjan. Turyści nie szczędzą grosza
 • Karaiby opanowała plaga glonów. Sezon turystyczny zagrożony

  Karaiby opanowała plaga glonów. Sezon turystyczny zagrożony

  Turyści wypoczywający w Cancun i Tulum na Karaibach skarżą się na hałdy brunatnych alg zalegające na plażach. Przyjechali wypoczywać nad morzem, a widzą brązowe glony. Jednak niezbyt przyjemny widok to tylko jeden z problemów. Karaiby opanowała plaga gronorostów.

 • 'Podlaśko'. Odkrywamy zakamarki Podlasia i Suwalszczyzny

  "Podlaśko". Odkrywamy zakamarki Podlasia i Suwalszczyzny

  - Miejsce pochodzenia? Podlaśko - Filip Turowski, podróżnik i bloger, z czułością zdrabnia nazwę krainy swojego dzieciństwa. - To miejsce magiczne - mówi Dżenneta Bogdanowicz, prowadząca w Kruszynianach Tatarską Jurtę. - Czujemy się tu trochę jak na Podkarpaciu - słyszę zaskakującą odpowiedź od Danieli Matusiewicz, szefowej gospody w Wiżajnach. Zapraszamy na wędrówkę po najpiękniejszych zakamarkach Podlasia i Suwalszczyzny.

 • Majówka droższa nawet o 50 proc. Wiemy, w których miejscach ceny wzrosły najbardziej

  Majówka droższa nawet o 50 proc. Wiemy, w których miejscach ceny wzrosły najbardziej

  Inflacja w kwietniu wyniosła aż 12,3 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od maja 1998 roku. Portfele Polaków stają się coraz mniej zasobne, a tu majówka za pasem. Cztery dni wolnego aż kuszą, żeby spędzić je poza domem. Ile teraz kosztuje wypoczynek w Polsce? W jakich regionach ceny znacznie wzrosły? I czy mimo wzrostu cen nasi rodacy wyjadą poznawać różne zakątki kraju?

 • Ekscytujące odkrycie w Turcji. Gigantyczne podziemne miasto [WIDEO]
 • Nie będzie paraliżu nieba na majówkę, ale to jeszcze nie koniec. 'Kontrolerzy są nadal zdeterminowani, żeby zmienić swoje życie'

  Nie będzie paraliżu nieba na majówkę, ale to jeszcze nie koniec. "Kontrolerzy są nadal zdeterminowani, żeby zmienić swoje życie"

  Wielu turystów planujących w najbliższych dniach wyjazdy, może odetchnąć. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego. Na dwa miesiące i dziesięć dni. - To nie jest koniec wojny. To jest rozejm - przekazał Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. - Kontrolerzy są nadal zdeterminowani, żeby zmienić swoje życie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Anna Glaubicz-Garwolińska, pełnomocniczka kontrolerów lotów, właścicielka firmy Glaubicz Garwolińska Consultants.

 • 'Getto dla Rosjan' w Turcji. Turyści w kurortach chcą trzymać się od nich z daleka

  "Getto dla Rosjan" w Turcji. Turyści w kurortach chcą trzymać się od nich z daleka

  Egipt i Turcja chętnie goszczą u siebie turystów z Rosji, gdy tymczasem inni urlopowicze zastrzegają, że nie chcą spędzać z nimi wakacji. Ukraińska agencja Unian podaje, że w jednym z tych państw powstał pomysł, aby izolować podróżnych z Federacji Rosyjskiej. "Powstałoby coś na kształt 'turystycznego getta'" - informuje Unian.

 • Turyści wracają na Bali i zgłaszają problem. Urzędnicy drżą o przyszłość wyspy
 • Linie lotnicze mają plan B. Czekają w blokach startowych

  Linie lotnicze mają plan B. Czekają w blokach startowych

  Po opublikowaniu 26 kwietnia rozporządzenia dotyczącego zmniejszenia przepustowości Lotniska Chopina w Warszawie zawrzało. Ryanair zapowiedział już złożenie pozwu doTrybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, inne linie szukają innych, mniej konfrontacyjnych, rozwiązań. Enter Air zapowiedział, że wszystkie swoje majowe loty przeniesie na inne lotniska - w Pyrzowicach lub Poznaniu.

 • Opublikowano ranking najpiękniejszych plaż w Europie. Jest polski akcent
 • Syberia płonie i nie ma jej kto gasić. 'Co wybierze Putin?'

  Syberia płonie i nie ma jej kto gasić. "Co wybierze Putin?"

  Na Syberii spłonęło już ponad 2 mln hektarów lasów. Pożar rozprzestrzenia się w wyjątkowo szybkim tempie, bo zwykle w latach ubiegłych z ogniem walczyło wojsko, wykorzystując samoloty. Teraz zaangażowane są w wojnę. "Co wybierze Putin: mniej pożarów w Rosji czy mniej ataków w Ukrainie?" - pyta ukraińska deputowana Łesia Wasylenko.