Polskie miasto na podium w prestiżowym rankingu. Przegrywa z Budapesztem, ale jest lepsze od Pragi i Lizbony

Warszawa okazała się lepsza od Pragi, Lizbony czy Madrytu, a gorsza od Budapesztu. Stolica Polski została wskazana jako drugie najlepsze miejsce dla brytyjskich backpackerów w 2023 roku.

"Wędrówka z plecakiem to rytuał przejścia, to doświadczenie podróżnicze niepodobne do żadnego innego. Ekonomiczny sposób odkrywania świata pozwala podróżującym rozwinąć większą samodzielność. Stanowi również odtrutkę od życia w stałym napięciu i uzależnieniu od technologii" – czytamy na stronie cotswoldoutdoor.com.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Analitycy Cotswold Outdoor wzięli pod uwagę koszty podróżowania w ponad 80 stolicach świata. Zbadano ceny: lotów, transportu publicznego, zakupów spożywczych i hosteli. Wzięto pod uwagę także wskaźniki przestępczości, prędkość mobilnego internetu, liczbę gospodarzy w serwisie CouchSurfing i darmowe atrakcje.

Taniej w Budapeszcie

W ten sposób powstał ranking, który może być wskazówką nie tylko dla brytyjskich turystów. Na pierwszym miejscu znalazł się Budapeszt, na drugim Warszawa, a na trzecim Praga. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Lizbona, Madryt i Bukareszt. 

Jak czytamy w zestawieniu, Warszawa oferuje w sumie 159 hosteli. Za nocleg średnio trzeba zapłacić 113 złotych. Koszt podstawowych zakupów spożywczych to wydatek ok. 61 złotych.

CouchSurfing - największy wybór w Berlinie 

Backpackerzy korzystają również z CouchSurfingu, czyli serwisu internetowego, na którym zupełnie bezpłatnie można otrzymać zakwaterowanie w prywatnych mieszkaniach u innych użytkowników tej społeczności. Warszawa zajęła szóste miejsce pod względem liczby gospodarzy w serwisie CouchSurfing. W tej kategorii prym wiedzie Berlin, w którym swoje lokum udostępnia 335 gospodarzy. Na drugim miejscu uplasowały się Paryż i Bruksela, które odpowiednio oferują 292 i 121 miejsc.

W zestawieniu badano także wskaźnik przestępczości. W tej kategorii stolica naszego kraju uplasowała się na 12. miejscu. Backpakerzy mogą skorzystać ze 131 atrakcji turystycznych za darmo. Prędkość zaś mobilnego internetu wynosi 57.23 mbps.

Źródła:  Cotswold Outdoor / warszawa.naszemiasto.pl 

Więcej o: