Leśne zachody słońca oraz kolorowy krajobraz nad doliną to idealna sceneria do pieszych wycieczek. W górach można nie tylko wypocząć, ale też zebrać myśli i zapomnieć o miejskiej dżungli. Planujesz późne wakacje na szlaku? Sprawdź, jak przygotować się na wyjazd w góry jesienią.
Lista przydatnych rzeczy: w góry jesienią zabierz koniecznie odpowiednie buty
Pakowanie nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ale jeśli do tematu podejdziemy strategicznie, powinno się udać. Na pewno przyda się lista przydatnych rzeczy. W góry jesienią musimy koniecznie zabrać ze sobą odpowiednie buty trekkingowe i to one otwierają naszą listę.
Źle dobrane obuwie w wymagających warunkach może nam skutecznie popsuć radość z wyjazdu. Odpowiedzi na pytanie, jakie buty trzeba zabrać w góry jesienią, szukają przede wszystkim wędrowcy, którzy dopiero zadebiutują na szlaku. Podstawowa zasada mówi o tym, że nie powinno się zabierać nowych butów, po zakupie warto przetestować obuwie, na przykład podczas regularnych spacerów po lesie. Warto pamiętać też o tym, że jesień oznacza deszcz, idealne obuwie powinno być lekkie dedykowane do trekkingu z wodoodporną membraną oraz chropowatą podeszwą o dużej przyczepności.
W górach wędrówki w deszczu mogą być naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Zamiast czekać na jesienne słońce lepszym rozwiązaniem będzie zapakowanie ciepłej kurtki z funkcją ochrony przed wilgocią oraz bielizny termoaktywnej, która ochroni nas przed skokami temperatury. Co ubrać w góry jesienią w ciepły dzień? Idealnie sprawdzi się kilka warstw odzieży oraz lekka kurtka typu soft shell.
Jak przygotować się na wyprawę w góry jesienią? Poniżej znajdziesz cztery niezbędne punkty, które pomogą przetrwać nawet w ciężkich warunkach.
Przydatne rzeczy w góry jesienią:
Prawdziwą bazą każdego wędrowca jest plecak treningowy dopasowany do kształtu ciała oraz wzrostu. Profesjonalny sprzęt pozwoli idealnie rozłożyć obciążenie, co ułatwi balansowanie na górskich krawędziach. Dobry plecak powinien mieć też nieprzemakalny pokrowiec.
Kluczowym wyposażeniem w górach jest latarka, szybko zapadająca w górach ciemność potrafi zaskoczyć. Latarka oznacza większe bezpieczeństwo i możliwość kontynuowania wędrówki.
Tabliczka czekolady, kabanosy lub słodzona herbata dodadzą nam sił w poszukiwaniu schronienia. Przekąski dodatkowo poprawią humor w chwilach zwątpienia i pomogą przeczekać ulewę.
Telefon to kluczowy element wyposażenia, jest niezbędny na wypadek potrzeby wezwania pomocy. Dodatkowo pinezka przesłana bliskiej osobie pomoże ustalić miejsce naszego pobytu. Telefon warto zapakować w wodoszczelne etui.
Zobacz też: Wyciągi krzesełkowe w Europie: wygodny sposób podróżowania w górach