Szlaki na Śnieżnik. Którą trasę wybrać, aby dostać się na szczyt?

Szlaki na Śnieżnik wiodą zróżnicowanymi trasami, jednak cel jest zawsze ten sam - wyjątkowy szczyt Sudet, z którego przy dobrych warunkach można podziwiać Alpy...

Najłatwiejsze szlaki na Śnieżnik. Gdzie położony jest Masyw Śnieżnika?

Szlaki na Śnieżnik są coraz mocniej oblegane, podobnie jak inne trasy turystyczne w górach na terenie całej Polski. Najłatwiejsze szlaki na Śnieżnik pozwalają w dość przyjemny sposób dostać się piechurom na wyjątkowy szczyt graniczny między Polską a Czechami. Śnieżnik to góra o wysokości 1423 m n.p.m. znajdująca się w Sudetach, a dokładnie w Masywie Śnieżnika. Jest to najwyższe wzniesie we wschodniej części pasma, które cieszy się zainteresowaniem turystów już od dawien dawna. Dowodem na to jest chociażby fakt, że pierwsze schronisko powstało tu już w 1871 roku, a w latach 1895-99 wystawiono kamienną wieżę widokową, której fragmenty obecnie można zobaczyć na szczycie. 

Najtrudniejsze szlaki na Śnieżnik. Czerwony szlak z Przełęczy Puchaczówka

Do najtrudniejszych szlaków na Śnieżnik należy zaliczyć czerwony szlak główny wiodący z Przełęczy Puchaczówka przez Żmijową Polanę do Schroniska na Śnieżniku i dalej na sam szczyt. Trasa ta jest stosunkowo jedną z najdłuższych jakimi turyści mogą udać się na górę, a dodatkowo także z największym przewyższeniem sięgającym 727 m. Wędrówkę można sobie jednak zdecydowanie ułatwić, wjeżdżając wyciągiem na Czarną Górę. To skróci czas wejścia o blisko godzinę, a jednocześnie pozwoli uniknąć sporej części przewyższeń. 

Wejście na Śnieżnik. Jak dostać się do trasy?

Wejście na Śnieżnik trasami przeznaczonymi dla ruchu turystycznego można rozpocząć w różnych punktach. Bardzo wielu turystów wybierających się na szczyt masywu decyduje się na szlak rozpoczynający się przy malowniczym wodospadzie Wilczki we wsi Międzygórze. Nieco dalej, nieopodal wodospadu za główną drogą znajduje się bezpłatny parking, na którym warto zostawić pojazd. Z kolei jeśli nie dysponujemy własnym transportem to warto uwzględnić, że dotarcie do tego punktu z dworca może zająć ponad godzinę. 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Szlaki na Śnieżnik dla początkujących

Szlaki na Śnieżnik dla początkujących to zdecydowanie te startujące przy wodospadzie Wilczki. Od niego, wędrując równym tempem, uda nam się dotrzeć do Schroniska na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta, które może pochwalić się bogatą historią. Po przerwie na odpoczynek wystarczy około 50 minut, aby znaleźć się na Śnieżniku, z którego rozciągają się niesamowite widoki. W ostatnich miesiącach potwierdzono, że przy sprzyjających warunkach widoczność sięga wiele ponad 200 km i dysponując odpowiednim sprzętem na horyzoncie zaobserwować można szczyty Alp austriackich. Wybierajac się na Śnieżnik warto jednak zadbać o odpowiedni strój, gdyż pokrywa śnieżna utrzymuje się na szczycie przez około połowę roku, a na górze normą są ostre podmuchy wiatru. 

Ze szczytu można skierować się na czeską stronę, do źródeł rzeki Morawy, ruin dawnego schroniska i słynnego słonika, którego warto pogłaskać na szczęście. 

 

Szlaki na Śnieżnik dla zaawansowanych. Gdzie leży góra?

Szlaki na Śnieżnik dla zaawansowanych piechurów nie stanowią wielkiego wyzwania, a mimo to góra przyciąga co roku wiele osób, które po raz pierwszy (lub kolejny) chcą się na niej znaleźć. Oto jak prezentuje się położenie szczytu względem największych wzniesień w okolicy.

Szlak na Śnieżnik: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Śnieżnik uzależniony jest od wybranej trasy, a przede wszystkim od naszego indywidualnego tempa. Na szlak wiodący od wodospadu Wilczka trzeba rezerowować minimum 3 godziny, jeśli zaś chodzi o trasę z Przełęczy Puchaczówka to tu absolutnym minimum jest 3,5 godziny.

Szlak na Śnieżnik: długość trasy

Długość szlaku na Śnieżnik zależy od tego, na którą opcję się zdecydujemy. Żaden z nich nie przekracza 10 km co jest dobrą wiadomością dla okazjonalnych piechurów, jednak warto wiedzieć, że ten zaczynajacy się z Przełęczy Puchaczówka ma sporo ponad 9 km, podczas gdy szlak z Międzygórza Górnego już tylko nieco ponad 6 km. 

Zobacz też: Szlaki na Śnieżkę: najciekawsze warianty wejścia na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów

Więcej o: