Szlaki na Skrzyczne. Jak dostać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego?

Szlaki na Skrzyczne zadowolą zarówno osoby, które okazjonalnie chodzą po górach, jak i bardziej zaawansowanych amatorów turystyki pieszej. Które trasy warto wybierać udając się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego?

Najłatwiejsze szlaki na Skrzyczne. Jak dostać się na szczyt kolejką?

Szlaki na Skrzyczne wiodą trasami o zróżnicowanym poziomie trudności. Aby wykorzystać najłatwiejsze szlaki na Skrzyczne wystarczy porzucić pieszą wędrówkę na rzecz przejażdżki kolejką. Skrzyczne będące najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m. należy do Korony Gór Polskich i może pochwalić się funkcjonowaniem popularnej wśród turystów kolejki. Stacja początkowa znajduje się w Szczyrku, a w sezonie turystycznym 2021 przejazd ze Szczyrku na Skrzyczne i z powrotem kosztuje 58 złotych od osoby dorosłej (dzieci do 6 lat bezpłatnie; dzieci w wieku 6-11 - 41 złotych, a młodzież 12-17 - 47 złotych).

Najtrudniejsze szlaki na Skrzyczne. Trasa przez Malinowską Skałę

Najtrudniejszym szlakiem na Skrzyczne można określić ten wiodący przez Malinowską Skałę. Trudnością jest tu przede wszystkim sama długość tego szlaku, a także przewyższenia rzędu 829 metrów, które wymagają od piechurów nieco lepszej kondycji.

Trasa rozpoczyna się przy parkingu w Ostrym. Stąd turyści kierują się na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Odcinek z Malinowskiej Skały na Skrzyczne to bardzo malowniczy etap, który robi niesamowite wrażenie rekompensujące trudy wędrowania na szczyt. W drodze powrotnej warto odwiedzić schronisko, aby odpocząć i posilić się przed dalszą podróżą. 

Wejście na Skrzyczne. Trasy najkrótsze

Wejście na Skrzyczne trasą najkrótszą z dostępnych należy rozpocząć w Szczyrku i kierować się stąd niebieskim szlakiem turystycznym. Biegnie on bardzo blisko kolejki i kończy się pod schroniskiem zlokalizowanym na szczycie. Tu można chwilę odpocząć, przekąsić co nieco i przygotować się do dalszej wędrówki. 

Zobacz wideo Policyjni piloci i ratownicy TOPR pomogli kobiecie, która złamała nogę na górskim szlaku

Szlaki na Skrzyczne dla początkujących. Lista

Szlaki na Skrzyczne dla początkujących wcale nie muszą być mało wymagające. Teoretycznie Skrzyczne jest wniesieniem, na które dostanie się nie powinno przysporzyć problemów nawet okazjonalnym piechurom. Niemniej jednak nie wolno go lekceważyć. Przez szczyt przebiegają takie szlaki turystyczne jak:

  • szlak turystyczny niebieski ze Szczyrku Centrum przez halę Jaworzyna (2:30h, z powrotem 1:45h)
  • szlak turystyczny zielony ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek (2:15h, z powrotem 1:40h)
  • szlak turystyczny czerwony z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem (3:20h, z powrotem 2:30h)
  • szlak turystyczny niebieski z Ostrego (2:15h, z powrotem 1:30h)
  • szlak turystyczny zielony na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę (2:15h, z powrotem 3h).

Szlaki na Skrzyczne dla zaawansowanych. Mapa

Wśród turystów przybywajacych w rejon Beskidu nie tylko szlaki na Skrzyczne dla zaawansowanych cieszą się zainteresowaniem. Również możliwość uprawiania sportów zimowych i odwiedzenia pobliskiej Wisły, która jest jednoznacznie kojarzona z Adamem Małyszem, sprawia, że coraz więcej osób podczas pobytu w śląskiej części Beskidów podejmuje wyzwanie zdobycia Skrzycznego. 

Szlak na Skrzyczne: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Skrzyczne uzależniony jest od wybranego wariantu trasy. Jednak średnio decydując się na wejście na szczyt o własnych siłach trzeba na to zarezerowować kilka godzin. Wejście na najwyższe wzniesienie Beskidu Śląskiego warto zaplanować jako wycieczkę na cały dzień, chyba że w planach jest skorzystanie z przejazdu kolejką, co znacznie skraca czas potrzebny na jego zdobycie lub powrót. 

Szlak na Skrzyczne: długość

Długość szlaku na Skrzyczne również uzależniona jest od tego, jaką drogą zdecydujemy się udać na górę. Wybierając niebieski szlak ze Szczyrku i z powrotem przez Przełęcz Becyrek pokonamy około 10 km. Ale już decydując się na szlak przez Malinowską Skałę do pokonania będzie niespełna 16 km.

Zobacz też: Szlaki na Świnicę. Wybierz najlepszą trasę na szczyt!

Więcej o: