Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Szlaki, cennik, czas zwiedzania

Szczeliniec Wielki to niesamowicie ukształtowany, najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Na wierzchołku czekają na nas tarasy widokowe. Sprawdź, jakie szlaki prowadzą na górę i jak dojechać na miejsce.

Szczeliniec - szczególne miejsce na mapie Polski

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, które znajdują się w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wzniesienie liczy sobie 919 m n.p.m. i jest zbudowane z niesfałdowanego piaskowca. Jeśli zdecydujemy się na wędrówkę na sam szczyt, czekają na nas przepiękne widoki, będziemy przechodzić przez labirynty skalne i wąskie szczeliny. Na szlakach natrafimy również na liczne tarasy widokowe. Co ciekawe, pojedyncze, osobliwie ukształtowane skały mają swoje własne nazwy, często związane z miejscowymi legendami. W drodze na szczyt będziemy mijać wzniesienia, takie jak: "Panna" czy "Murzynek". Nawiązują one do opowieści o księżniczce, która zakochała się w Murzynie. Zdarzenie to rozgniewało Liczyrzepę - Ducha Gór, który od dawna starał się o względy dziewczyny. Zamienił on zarówno parę zakochanych, jak i kupca przejeżdżającego nieopodal ze swoją karawaną - w skały, które teraz możemy podziwiać na szlaku.

Poza legendami, ze Szczelińcem Wielkim związana jest również prawdziwa historia. W 1790 roku na szczyt został wprowadzony król Fryderyk Wilhelm II, a oprowadzał go Franz Pabel - twórca tutejszej trasy zwiedzania, ogłoszony później mianem królewskiego przewodnika i kasjera Szczelińca Wielkiego. Wycieczka zorganizowana dla króla Prus, przyczyniła się do późniejszej, dużej popularności tego terenu (Szczeliniec Wielki wcześniej uważany był za górę nie do zdobycia).

Zobacz też: Błędne Skały - szlaki, dojazd, parking i cennik

Szczeliniec Wielki - dojazd i szlaki

Dojazd w rejon Szczelińca Wielkiego nie jest skomplikowany. Musimy dotrzeć do rejonu między Kudową-Zdrój a Karłowem. Trzeba kierować się na Kłodzko (36 km), jadąc ze wschodniej Polski. Jeśli wyruszamy z północy kraju, możemy najpierw obrać sobie za cel Wrocław, a potem Nową Rudę.

Żółte szlaki prowadzące na Szczeliniec Wielki zaczynają się w dwóch miejscach, do których spokojnie dojedziemy samochodem:

  1. Na parkingu w Pasterce - można dotrzeć do tego niewielkiego bezpłatnego miejsca postojowego (jedynie na 10 samochodów) wąską droga prowadzącą od Szosy Stu Zakrętów. Szlak pieszy z parkingu jest nieco trudniejszy od prezentowanego poniżej (pkt. 2), przynajmniej w pierwszym odcinku, po którym trasy się łączą. Z Pasterki trzeba się wspiąć dość mocno w górę po skałach i korzeniach.
  2. Na parkingu w Karłowie - znajduje się tam dosyć łatwy i bardziej dogodny dojazd, a dodatkowo z tego miejsca dotrzemy do Szczelińca wygodnym brukowym traktem z poręczami w pierwszym odcinku.

Obie trasy schodzą się na Przełęczy między Małym a Wielkim Szczelińcem i dalej droga prowadzi po kamiennych schodach (pokonać trzeba ok. 700 schodów). Po prawie 30 minutach dociera się do jednego z najstarszych schronisk w polskich Sudetach - "Szwajcarki". Jest ono drugim schroniskiem, obok tatrzańskiego w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie towarów nie można dowieźć samochodem. Na drogę powrotną można obrać tę samą trasę lub wybrać płatny szlak prowadzący przez Labirynt Skalny, gdzie będziemy podziwiać wiele niezwykłych skał o nazwach nawiązujących do ich kształtów, m.in.:

  • Słoń,
  • Dzik,
  • Baranek,
  • Sowa,
  • Tron Pradziada Liczyrzepy.

Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu

Szczeliniec Wielki: czas zwiedzania i cennik

Na zwiedzanie Szczelińca Wielkiego trzeba zarezerwować sobie około 2 godzin czasu oraz dokonać opłat, zgodnych z cennikiem Parku Narodowego Gór Stołowych:

  • 12 zł za bilet normalny,
  • 6 zł za bilet ulgowy.

Czas zwiedzania labiryntu, w drodze powrotnej zajmuje ok. 60 minut. Warto również dodać, że opłata za parking w Karłowie, wynosi ok. 8-10 zł za cały dzień. Trasę można przebyć z psem, musi być on jednak na smyczy, a duże plecaki warto zastąpić tymi nieco mniejszymi, w przeciwnym razie trudno będzie się, w niektórych miejscach, z nimi przecisnąć.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: