Wyciągi gondolowe w Polsce - gdzie warto skorzystać z kolejki? [LISTA, ZDJĘCIA]

Wyciągi gondolowe w Polsce nieodłącznie wiążą się z narciarstwem, bo to głównie narciarze korzystają z ich usług. Jednak coraz częściej także turyści decydują się na przejazd kolejką, dzięki czemu mogą podziwiać niespotykane widoki.

Najciekawsze wyciągi gondolowe w Polsce wbrew pozorom znaleźć można nie tylko w Tatrach, które są zdecydowanie najchętniej odwiedzanymi górami w naszym kraju. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji, które warto wypróbować.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Najciekawsze wyciągi gondolowe w Polsce

Wyciągi gondolowe w Polsce to rodzaj napowietrznej kolejki linowej, która transportuje pasażerów pomiędzy dwiema stacjami i w obu kierunkach. Najczęściej ten typ transportu można spotkać w ośrodkach narciarskich, gdzie z powodzeniem korzystają z niego narciarze chcący dostać się na początek stoku. Coraz częściej przejazd wyciągiem gondolowym jest także atrakcją dla zwykłych turystów, którzy nie są sportowcami, a kurs gondolą traktują jako formę zwiedzania i możliwość podziwiania niespotykanych na co dzień krajobrazów.

Najdłuższe wyciągi gondolowe w Polsce - Krynica-Zdrój

Najdłuższy wyciąg gondolowy w Polsce kursuje na trasie Krynica-Zrój - Jaworzyna Krynicka. Jest to całoroczna kolej gondolowa znajdująca się w Beskidzie Sądeckim, która uruchomiona została w 1997 roku. Za budowę kolei odpowiada Girak Austria, natomiast jej operatorem jest spółka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.

 

Dolna stacja zlokalizowana jest w dolinie Czarnego Potoku. Wyposażona jest w sześcioosobowe wagoniki, które w czasie siedmiu minut pokonują odległość ok. dwóch km. Dzięki kolejce w tak krótkim czasie turyści mogą znaleźć się na szczycie Jaworzyny Krynickiej, której wysokość wynosi 1114 m n.p.m. Wyliczono, że kolejka jest w stanie w ciągu godziny wywieźć na szczyt bagatela: 1600 osób!

Ranking: najciekawsze wyciągi gondolowe w Polsce

Ranking najciekawszych wyciągów gondolowych w Polsce otwiera oczywiście najstarsza kolej gondolowa w kraju, czyli ta z Bielska-Białej na Szyndzielnię. Jej powstanie miało miejsce w latach 50. XX wieku, a dostarczycielami odpowiedniego sprzętu i technologii była austriacka firma Brüder Girak. Obiekt oddano do użytku 21 grudnia 1953 roku. Jego gruntowną modernizację przeprowadziła ta sama firma na przełomie lat 1994/95.

 

Wyciągi gondolowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami

Wyciągi gondolowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami spotkać można głównie na południu kraju. Możliwość podziwiania górskich krajobrazów podczas przejazdu jest niezapomnianym przeżyciem, dlatego wielu turystów powraca w te miejsca wielokrotnie. W Polsce nie możemy pochwalić się zbyt wielką ilością wyciągów gondolowych na ternach górskich, jednak te, które są dostępne, cieszą się wielkim zainteresowaniem, a chodzi oczywiście o:

  • kolej gondolową na Szyndzielnię,
  • kolej gondolową na Jaworzynę Krynicką,
  • kolej gondolową na Stóg Izerski,
  • kolej gondolową na Halę Skrzyczeńską.

Najciekawsze wyciągi gondolowe w Polsce. Lista

Na liście najciekawszych wyciągów gondolowych w Polsce nie może zabraknąć zlokalizowanej na terenie miasta Wrocławia kolejki "Polinka". Podobnie jak w przypadku kolejki w Krynicy Zdrój, jest to atrakcja całoroczna. Kolejka kursuje nad Odrą, między kampusem Politechniki a Geocentrum przy ul. Na Grobli. Została ona oddana do użytkowania w 2013 roku, a za jej budową stoi Doppelmayr Garaventa Group. Operatorem obiektu pozostaje Politechnika Wrocławska.

 

"Polinka" ma długość wynoszącą 373 metry, co oznacza, że czas przejazdu nią wynosi 2-2,5 minuty. Wyciąg osiąga maksymalną prędkość rzędu 5 m/s. Każda gondola może zabrać maksymalnie 15 pasażerów. 

Gdzie wyciągi gondolowe w Polsce?

Nie można zapomnieć o takich miejscach w Polsce, gdzie wyciągi gondolowe tworzą systemy mieszane z krzesełkowymi. Obecnie funkcjonują dwa takie systemy mieszane: 

  • kolej linowa "Elka" w Parku Śląskim w Chorzowie,
  • kolej w Stacji Narciarskiej Zieleniec w Dusznikach-Zdroju.

Kolej "Elka" w Chorzowie powstała jako obiekt widokowo-rekreacyjny zlokalizowany na terenie Parku Śląskiego. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 7 września 1967 roku. W pierwszej postaci była kolejką krzesełkową. W 2006 roku uruchomiono dwie linie łączące się w stacji Planetarium, po czym z uwagi na zły stan techniczny, podjęto decyzję o jej likwidacji. W 2011 podjęto decyzję o budowie nowej kolei linowej, dofinansowanej ze środków unijnych. Ponowne otwarcie odbyło się 8 września 2013, a z  przejazdów turyści mogą korzystać cały rok. 

Więcej o: