Jak korzystać z łańcuchów w górach? Poznaj zasady korzystania z łańcuchów w górach

Jak korzystać z łańcuchów w górach? Pomimo tego, że niektóre szlaki górskie są niezwykle wymagające, to przyciągają dużą ilość turystów. Nie wszyscy są dość dobrze przygotowani - sztuczne ułatwienia mają pomóc w trudnym terenie.

Łańcuchy w górach - po co się je montuje?

Okazuje się, że łańcuchy w górach wcale nie są nowością. Rozwój turystyki górskiej w Polsce przypadł na II poł. XIX w. Na początku kolejnego stulecia na szlakach coraz częściej pojawiały się osoby niezbyt dobrze przygotowane do wchodzenia na trudne technicznie szlaki. W sytuacji, gdy na górskiej trasie zdarzały się wypadki, niekiedy tragiczne, decydowano się na montaż w danym miejscu łańcuchów. Obok nich umieszczano i dalej montuje się klamry czy drabinki. Ich celem było i jest zabezpieczenie przed upadkiem w przepaść. Kontrolą ich stanu zajmuje się TOPR. Po sezonie przychodzi czas na wymiany i remonty.  

Łysica Góry Świętokrzyskie: atrakcje. Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Jak używać łańcuchów w górach? Generalne zasady

Jak używać łańcuchów w górach? O czym przede wszystkim pamiętać? Zasady wykorzystania tych udogodnień powinny być znane i respektowane. Jest to niezbędne choćby dlatego, że w niebezpiecznych miejscach z łańcuchami lub poręczami często tworzą się kolejki i zastoje. W ich obliczu łatwo o popełnienie błędu i nieszczęście. Jak korzystać z łańcuchów w górach? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • na jednym łańcuchu wolno przebywać tylko jednej osobie
  • zawsze trzeba posiadać trzy punkty podparcia: dwie nogi i ręka lub dwie ręce i noga
  • przestrzeganie kierunku poruszania na szlaku jednokierunkowym
  • planowanie wyjść w góry z uwzględnieniem zamkniętych szlaków
  • sprawdzanie tego, czy kotwy nie są poluzowane
  • stąpanie tak, by nie zrzucać kamieni i żwiru
  • używanie kasku
  • schodzenie tyłem do skał pomimo obecności łańcuchów

Zobacz też: Szlaki na Śnieżnik. Którą trasę wybrać, aby dostać się na szczyt?

Jak chodzić po łańcuchach w górach? O tym również trzeba pamiętać 

Jak chodzić po łańcuchach w górach, by nie ulec pozorom bezpieczeństwa? Niekiedy informacja o tym, że na danym szlaku znajdują się łańcuchy, stanowi fałszywą przesłankę dla niezbyt dobrze przygotowanych turystów górskich. Wchodzą oni na szlaki, na które wcale nie powinni się udawać. Trzeba przy tym podkreślić, że łańcuchy i inne sztuczne ułatwienia nie są alternatywą dla asekuracji. Mogą pomóc np. przy śliskiej nawierzchni, ale nie stanowią ratunku po upadku. 

Szlaki na Wołowiec może nie są trudne technicznie, ale wymagają dobrej kondycji. Szlaki na Wołowiec. Którą trasę wybrać, aby znaleźć się na szczycie Tatr Zachodnich?

Zasady korzystania z łańcuchów w górach: gdzie spodziewać się takich udogodnień w Tatrach? 

Jeśli znamy zasady korzystania z łańcuchów w górach i posiadamy pewne doświadczenie w turystyce górskiej, możemy w nieco bardziej przystępny sposób odkrywać uroki choćby najwyższych gór w Polsce, czyli Tatr. Coraz więcej szlaków posiada łańcuchy na szczególnie trudnych odcinkach. Znajdziemy je m.in. na: 

  • Orlej Perci - obok łańcuchów znajdziemy tu klamry i drabinki. Wszystko dlatego, że miejsce to owiane jest szczególnie złą sławą - od 1906 r. zginęło tu 140 osób   
  • Koziej Przełęczy
  • Czerwonej Ławce
  • Rysach (wejściu od polskiej strony)
  • Świnicy 
  • Zawracie
  • Giewoncie
  • Jaskini Mroźnej 

Które szlaki z łańcuchami w Tatrach uważane są za najtrudniejsze? Niewątpliwie taka opinia przylgnęła do wejść na Orlą Perć. Również wejście na Rysy wymaga pokonania trasy z łańcuchami, których długość szacuje się na ok. 360 m i przejścia 70 stopni w skale. Spośród szlaków z łańcuchami, za trudny uchodzi droga na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Niebezpieczną górą jest również Świnica. Nieco mniej doświadczeni turyści powinni raczej wybrać ubezpieczoną łańcuchami drogę na Zawrat. 

Zobacz też: Szlaki na Kościelec. Którędy najszybciej dostać się na szczyt w Tatrach?

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: