Wyciągi krzesełkowe w Europie: wygodny sposób podróżowania w górach

Wyciągi krzesełkowe w Europie cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród narciarzy, ale również pieszych czy rowerzystów. Konstrukcja takich wyciągów pozwala nie tylko na bezpieczny wjazd na szczyt, ale także transport turystów w dół stoku. Sprawdzamy, gdzie w Europie można znaleźć wyciągi krzesełkowe i czym się wyróżniają.

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie: czym się różnią?

Trudno wskazać najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie. Z pewnością na uwagę zasługują zwłaszcza te, które pozwalają turystom na podziwianie pięknych widoków w drodze na szczyt lub podczas zjazdu powrotnego. Ale prócz towarzyszących im krajobrazów, wyciągi krzesełkowe mogą różnić się też rodzajem oraz prezentowanym standardem. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje kolei krzesełkowych: niewyprzęgane oraz wyprzęgane. Te drugie są zdecydowanie bardziej polecane osobom początkującym, gdyż ich kanapa zwalnia na stacjach, dzięki czemu łatwiej jest wsiąść. Kanapy mogą mieścić od jednej do nawet ośmiu osób, a te najszersze zawsze są wyprzęgane. Dodatkowo mogą mieć takie udogodnienia, jak podgrzewane siedzenia, a także zabezpieczenia przed wiatrem i opadami czy konstrukcje chroniące dzieci przed wyślizgnięciem się z kanapy poniżej poręczy.

Najdłuższe wyciągi krzesełkowe w Europie: palma pierwszeństwa wędruje do Austrii

Najdłuższe wyciągi krzesełkowe w Europie z powodzeniem reprezentuje funkcjonująca od 2018 roku kolejka krzesełkowa Gampen E4 w austriackiej stacji narciarskiej Ischgl. Jest ona najdłuższą nie tylko w Europie, ale i na świecie, 6-osobową, wyprzęganą kolejką krzesełkową. Kolejka ta zastąpiła eksploatowaną przez 30 lat 4-osobową kolejkę krzesełkową. Nowa kolejka prezentuje najnowszą generację, ma wydajność 2800 osób na godzinę i pokonuje aż 924 metry różnicy w wysokości terenu, co czyni ją i pod tym względem wyjątkową. Składają się na nią 122 sześcioosobowe fotele, których oparcia ozdobiono zdjęciami świstaków, kozic i innych zwierząt zamieszkujących okoliczne góry. Fotele mają aż 52 cm szerokości, odznaczają się ergonomicznym kształtem i dysponują unowocześnioną barierką zabezpieczającą. Co ciekawe: fotele są podgrzewane, a sama kolejka pracuje bardzo cicho, dzięki nowoczesnej konstrukcji.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Ranking najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie warto stworzyć samemu

Gdyby stworzyć ranking na najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie, z pewnością każdy miałby swoje ulubione typy. I choć bezsprzecznie najwięcej kolei krzesełkowych znajdziemy w Szwajcarii, Francji, Austrii oraz we Włoszech, gdzie zlokalizowane są największe ośrodki narciarskie, to i w Polsce można spotkać wyciągi krzesełkowe, które zasługują na uwagę. Mamy więc wyciągi z krzesełkami jednoosobowymi: ''Średnią Krokiew'' w Zakopanem (najkrótsza kolej krzesełkowa w Polsce, z trasą długości 217 m), koleje na Nosal (o długości 598 m), na Tobołów (o długości 1155 m) i na Chełm (o długości 2029 m); wyciągi z kanapami 2-osobowymi: na Wielkiej Krokwi (357 m), na Butorowy Wierch (1619 m), na Hali Goryczkowej (1736 m) i na Szrenicę (2758 m); a także wyciągi z kanapami 4-osobowymi: na Palenicę (777 m), na Hali Gąsienicowej (1156 m), na Czantorię (1604 m), na Kopę (2278 m) i na Skrzyczne (2773 m). Co ciekawe, kolej krzesełkowa na Skrzyczne (Beskid Śląski) powstała w 1958 roku, jako pierwsza kolej krzesełkowa w Polsce. Warto wspomnieć, że pierwszy wyciąg krzesełkowy w Europie zbudowano nieopodal, w Beskidzie Śląsko-Morawskim, na terenie ówczesnej Czechosłowacji – wyciąg na Pustevny działał w latach 1940 – 1982. Z kolei w Polsce od 1967 roku działała najdłuższa nizinna kolej krzesełkowa w Europie – mowa tu o liczącej sobie 5539 m długości kolei linowej ''Elka'' w Chorzowie. Tworząc ranking najciekawszych wyciągów krzesełkowych w Europie warto więc nie zapominać o rodzimych kolejach linowych.

Wyciąg krzesełkowy. Pustevny, Czechy. Zdjęcie ilustracyjneWyciąg krzesełkowy. Pustevny, Czechy. Zdjęcie ilustracyjne David Juchelka/shutterstock

Wyciągi krzesełkowe w Europie z najpiękniejszymi widokami: w każdych górach jest malowniczo

Wyciągi krzesełkowe w Europie z najpiękniejszymi widokami usytuowane są praktycznie wszędzie. Pięknych widoków nie można odmówić rodzimym kolejom linowym czy wyciągom u naszych południowych sąsiadów. Zapierające dech w piersiach widoki rozciągają się także z wyciągów szwajcarskich, włoskich, francuskich czy austriackich. Być może warto samemu wybrać się w dowolne górskie regiony Europy i zdecydować, które widoki podobają nam się najbardziej.

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie: lista

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Europie można wymieniać długo, ale na liście wartych odwiedzenia powinny się zapewne znaleźć:

  • wyciąg krzesełkowy Gampen E4 w austriackiej stacji narciarskiej Ischgl (wyjątkowy pod wieloma względami),
  • wyciągi krzesełkowe z Zermatt na Matterhornie,
  • wyciągi krzesełkowe z Verbier na Masyw Grand Combin,
  • nowoczesne wyciągi krzesełkowe na stokach w Saalbach Hinterglemm Leogang,
  • dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy ze Szczyrku na Skrzyczne.

Wyciąg krzesełkowy. Zermatt, Matterhorn. Zdjęcie ilustracyjneWyciąg krzesełkowy. Zermatt, Matterhorn. Zdjęcie ilustracyjne Andrew Angelov/shutterstock

Gdzie wyciągi krzesełkowe w Europie znajdziemy najczęściej?

Gdzie wyciągi krzesełkowe w Europie znajdują się w dużych ilościach? Wszędzie tam, gdzie uprawiane jest narciarstwo bądź inne sporty zimowe, ale także w rejonach turystycznych. Na przykład wspominany już wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne wykorzystywany jest nie tylko przez narciarzy, ale również przez turystów pragnących dostać się do Schroniska PTTK na Skrzycznem. Dużą liczbę wyciągów krzesełkowych znajdziemy w największych ośrodkach narciarskich w Szwajcarii, Austrii, Włoszech i Francji, szczególnie w tych przyjaznych rodzinom, takich jak na przykład La Plagne we Francji czy Alta Badia we Włoszech.

Zobacz też: Wyciągi gondolowe w Europie - tu znajdziesz najdłuższą kolejkę na świecie i gondolę z otwartym dachem

Więcej o: