Szlaki na Czerwone Wierchy. Jak najłatwiej dostać się na szczyty Tatr Zachodnich?

Szlaki na Czerwone Wierchy są bardzo popularne wśród turystów, gdyż są stosunkowo łatwe technicznie, szczególnie w sezonie letnim.

Najłatwiejsze szlaki na Czerwone Wierchy. Gdzie położony jest szczyt?

Szlaki na Czerwone Wierchy to trasy prowadzące do masywu położonego w Tatrach Zachodnich, którym przebiega granica polsko - słowacka. Czerwone Wierchy są szczytami, które górują nad dobrze znanymi turystom dolinami: Kościeliską, Cichą i Doliną Bystrej. W ich skład wchodzą cztery wierzchołki, które wspinacze mogą zdobyć podczas jednego wypadu:

  • Ciemniak – 2096 m
  • Krzesanica – 2122 m
  • Małołączniak – 2096 m
  • Kopa Kondracka – 2005 m.

Nazwa masywu związana jest natomiast z charakterystyczną barwą jego stoków, która jest efektem porastania ich przez roślinę o nazwie sit skucina, która jesienią przebarwia się na czerwono. Choć trasy wiodące na szczyty uznawane są powszechnie za nieskomplikowane technicznie, to nawet najłatwiejszych szlaków na Czerwone Wierchy nie wolno lekceważyć. 

Najtrudniejsze szlaki na Czerwone Wierchy. O czym należy pamiętać?

Choć nawet najtrudniejsze szlaki na Czerwone Wierchy uznawane są za odpowiednie dla średniozaawansowanych piechurów, to jednak zawsze należy mieć się na baczności wędrując po tym masywie. Czerwone Wierchy są wprawdzie łagodne i zaokrąglone, ale ich zbocza kończą się stromymi urwiskami, co na przestrzeni lat było przyczyną licznych wypadków wśród amatorów pieszej turystyki. Zimą Czerwone Wierchy stanowią wyjątkowo zdradliwy teren, na którym łatwo o utratę orientacji i zabłądzenie. Dlatego o tej porze roku na wyprawę decydować powinni się tylko doświadczeni wspinacze, dysponujący odpowiednim ekwipunkiem. 

Zobacz wideo Aplikacje przydatne na wakacjach

Wejście na Czerwone Wierchy. Trasy dla zaprawionych piechurów

Wejście na Czerwone Wierchy trasami wyznaczonymi dla turystów wymaga sporo czasu, więc warto zaplanować wyjście w góry na godziny wczesnoporanne. Najczęściej wybierana przez turystów trasa prowadzi przez: 

Kiry → Dolina Kościeliska → Zahradziska → Polana Upłaz → Chuda Przełączka → Twarda Kopa → Ciemniak → Krzesanica → Małołączniak → Kopa Kondracka → Kondracka Przełęcz → Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki → Przysłop Miętusi → Zahradziska → Kiry.

Co ważne, w końcowym etapie dla tych którzy dysponują jeszcze zapasem siły istnieje możliwość wejścia na Giewont z Przełęczy Kondrackiej - czas potrzebny na to to około 50 minut. 

Szlaki na Czerwone Wierchy dla początkujących

Szlaki na Czerowone Wierchy dla poczatkujacych startują z różnych lokalizacji. Dlatego planując wyprawę na ten szczyt należy dobrze zapoznać się z mapą i wybrać najbardziej odpowiedającą nam trasę. Może nią być jedna z tych wymienionych poniżej:

  • z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (czerwony, zielony),
  • z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak (niebieski),
  • z Kondrackiej Przełęczy na Kopę Kondracką (żółty; na Kondracką Przełęcz można dojść z Doliny Kondratowej),
  • z Kasprowego Wierchu na Przełęcz pod Kopą Kondracką (czerwony). 

Szlaki na Czerwone Wierchy dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Czerwone Wierchy dla zaawansowanych nie mogą stanowić wielkiego wyzwania, gdyż są one stosunkowo łatwe do pokonania, zwłaszcza w warunkach letnich. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wędrówki - wygodnym obuwiu, ubraniu uwzględniającym warunki klimatyczne panujące w wysokich górach itd. 

Szlak na Czerwone Wierchy: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Czerwone Wierchy oscyluje około minimum kilku godzin. Najpopularniejszy szlak, który opisano wyżej, przy średnim tempie wędrówki wymaga około 9 godzin marszu. Należy więc solidnie zaopatrzyć się w jedzenie, wodę a także inne potrzebne na trasie akcesoria. Jeśli zdecydujemy się zdobyć także Giewont to należy także uwzględnić dodatkowy czas wynoszący około godziny.

Szlak na Czerwone Wierchy: długość

Długość szlaku na Czerwone Wierchy wiodącego z Kir wynosi niespełna 18 km. Jest to więc zdecydowanie trasa dla osób, które posiadają odpowiednie przygotowanie i kondycję fizyczną do odbywania długich marszy. 

Zobacz też: Tutaj zjesz najlepszą szarlotkę w Tatrach. Podróżnik stworzył ranking, który może zaskoczyć

Więcej o: