Beskidy. Co warto odwiedzić o tym paśmie górskim? Najwyższe szczyty i najłatwiejsze szlaki

Beskidy to idealne miejsce dla wszystkich wielbicieli wycieczek górskich. Dzięki pięknym krajobrazom i wielu rozrywkom można się w nich zatracić i odciąć od codziennej rzeczywistości. Jako iż pogoda sprzyja organizowaniu wycieczek, a sezon urlopowy trwa w najlepsze, warto się wybrać na spacer w tych okolicach. Jeżeli więc szukasz miejsca, gdzie można odpocząć i się zresetować, oto co należy wiedzieć o Beskidach.
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Beskidy - ważne informacje 

Beskidy to grupa pasm górskim należąca do łańcucha Karpat, a dokładnie Karpat Zewnętrznych. Rozciągają się od rzeki Beczwy w Czechach i sięgają, aż rzeki Czeremosz na Ukrainie. Daje to nieprzeciętną długość około 600 kilometrów i szerokość około 60 kilometrów.  Warto zaznaczyć, że Beskidy tak jak całe Karpaty są najmłodszymi polskimi górami, które powstały w orogenezie alpejskiej około 20 mln lat temu. Jeżeli chodzi o klimat, jaki panuje w Beskidach, to tak jak w przypadku większości terenów górskich jest on bardzo zmienny. Często występują opady, które osiągają nawet do 1200 mm rocznie i silne wiatry jak halny. Śnieg na górach potrafi utrzymywać się nawet od listopada aż do kwietnia. Beskidy dzieli się na trzy główne grupy – Beskidy Zachodnie, Beskidy Środkowe, Beskidy Wschodnie i Beskidy Połonińskie.

BeskidyBeskidy fot. Pixabay/ JerzyGorecki

Widok z Rysów w stronę Mięguszowieckich Szczytów. Najwyższe szczyty w Polsce. Które góry w Polsce są największe?

Szczyty i szlaki turystyczne - Beskidy dostępne dla każdego 

Beskidy są na tyle rozległym i szerokim pasmem górskim, że wymiana wszystkich szlaków byłaby zadaniem karkołomnym. Najlepiej oczywiście wybrać szlak na podstawie własnych możliwości i oczekiwań. Są jednak szlaki turystyczne, które są częściej odwiedzane przez turystów niż inne. Jednym z takich szlaków jest ten prowadzący ze Szczyrku na Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim. Jest to żółty, urokliwy szlak, z którego możemy podziwiać naprawdę zapierające dech w piersiach krajobrazy. Szczególnie w okolicach Wierchu Gościejów, gdzie mamy widok na Beskidy, Hale Jaworową czy Skrzyczne. U szczytu naszego celu czeka również schronisko, gdzie możemy odpocząć, zjeść czy poczekać na zachód słońca. Jeżeli chodzi o szczyty, jakie możemy zdobywać w Beskidach, to przede wszystkim trzeba zacząć od Babiej Góry, czyli najwyższej polskiej góry, jeżeli nie liczmy Tatr. Szczyt znajduje się na wysokości 1725 metrów n.p.m, a najłatwiejszy szlak prowadzący tam zaczyna się w Przełęczy Krowiarki. Innymi górami, wartymi zdobycia są Barania Góra, czyli tam skąd wypływa Wisła oraz Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidów Śląskich.

Babia GóraBabia Góra Chawranphoto / shutterstock

Szlaki na Pilsko wiodą poprzez Halę Miziową, gdzie znajduje się schronisko PTTK Szlaki na Pilsko. Czy warto zdobyć szczyt Beskidu Żywieckiego?

Beskidy. Mapa atrakcji turystycznych 

Jak to bywa w terenach górskich, najwięcej atrakcji przypada na sezon zimowy. To wtedy pełen popis swoich możliwości mogą dać takie kurorty, jak Żywiec, Wisła czy Szczyrk. Skupmy się jednak na czymś, co może dostarczać rozrywki przez cały rok. Dla wszystkich, których niegdyś pochłonęła "Małyszomania", pozycją obowiązkową do odwiedzenia powinna być skocznia narciarska w Wiśle. Dla turystów jest ona udostępniona jako punkt widokowy, z którego jest świetny widok na całą Wisłę i okolice. Warto również odwiedzić kolejkę gondolową w Krynicy-Zdroju czy jeden z pięciu parków narodowych, które obejmują beskidzkie tereny.

Zobacz też: Szczyty w Tatrach. Najwyższy znajduje się na wysokości 2655 metrów n.p.m.

Więcej o: