Ubiór w góry jesienią polega na łączeniu odpowiednich warstw odzieży: bazowych, przejściowych i zewnętrznych. Sztuka balansu pomiędzy przepuszczalnością powietrza a ochroną przed zimnem na początku może być trudna, ale z czasem każdy się tego nauczy. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań na temat odpowiedniego stroju w góry jesienią.
Strój w góry jesienią powinien być uniwersalny i musi łączyć w sobie dwie podstawowe funkcje:
W formie bazy najlepszy będzie nylon i mieszanki wełny, w górach nie sprawdzi się ani czysta bawełna, ani jeans. Materiały te zatrzymują wilgoć, to z kolei prowadzi do wyziębienia. Najlepszy materiał to taki, który zapewni izolację, ale też ochroni przed przegrzaniem.
Warunki pogodowe w górach mogą zmienić się w sekundę, kluczem do sukcesu w tak nieprzewidywalnym środowisku są warstwy. Jaka zatem odzież w góry jesienią będzie najlepsza? Więcej na ten temat piszemy poniżej.
Najlepszym wyborem jest bielizna termoaktywna, która reguluje temperaturę ciała i pomoże utrzymać ciepło. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy musimy wędrować w mokrych ubraniach, profesjonalna bielizna chroni przed przegrzaniem i hipotermią. Na nogi sprawdzą się ciepłe i oddychające legginsy.
Kolejną warstwą powinna być koszulka z krótkim rękawem z poliestru. To szybkoschnący materiał, który dodatkowo odprowadza wilgoć ze skóry. Krótki rękaw sprawdzi się też na słońcu.
Na T-shirt zakładamy długi rękaw z oddychającego materiału, ważny jest też zamek na górze, który wspiera wentylację.
Kolejną warstwą na długi rękaw będzie ciepła kamizelka. To idealne rozwiązanie na chłodne dni, kamizelka zapewnia ciepło i wentylację pod pachami. Na kamizelkę sprawdzi się izolacyjna kurtka. To prawdziwy must-have w górach podczas załamania pogody. Syntetyczny materiał jest wodoodporny i będzie idealną barierą przed wilgocią. Jaka jeszcze powinna być kurtka przeznaczona na górskie wędrówki jesienią? Musi być też lekka, tak aby łatwo można ją było schować do plecaka. Dobrym pomysłem będzie lekka kurtka przeciwdeszczowa, która zapewnia ochronę przed wilgocią.
Jakie spodnie w góry jesienią będą odpowiednie? Istotna będzie membrana, która stworzy dodatkową powłokę z bardzo małymi porami. Średnica otworów nie pozwala przedostać się żadnej nawet najmniejszej kropli wody, z drugiej strony tą drogą bez problemu pozbędziemy się pary wodnej. Wodoodporność i cyrkulację powietrza zapewni materiał typu hardshell. Zdecydowanie należy unikać jeansów, które pod wpływem wody i zimna staną się sztywne. Dresy też lepiej zachować do schroniska.
Jakie buty w góry jesienią? Na jesienne wędrówki buty powinny być wodoszczelne, przemoczone obuwie to prosta droga do drętwienia i odparzeń. To, co wyróżnia wodoodporne obuwie to membrana, która nakładana jest na materiał syntetyczny lub skórę. Buty wodoodporne są cięższe, ale też cieplejsze.
Wyprawa w góry: dodatki
Oprócz ciepłej czapki i antypoślizgowych rękawiczek idealnie sprawdzi się też chusta. W chłodny dzień można ją nosić w formie szalika, na słońcu chroni skórę głowy. Z chusty można też zrobić prowizoryczny temblak lub sznurek. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas wędrówki.
Zobacz też: Szlaki na Błatnią. Którędy najłatwiej dostać się na szczyt Beskidu Śląskiego?