Najłatwiejsze szlaki na Świnicę (2301 m n.p.m.) nadają się raczej dla turystów o dużym doświadczeniu w wędrówkach górskich, którzy mają bardzo dobrą orientację w terenie, a także posiadają odpowiednie wyposażenie. Świnica bowiem, jako dość osamotniony szczyt, potrafi być bardzo niebezpieczna, a w jej okolicach dochodzi stosunkowo często do wypadków, w tym także śmiertelnych.
Świnica w linii prostej leży ok. 10 kilometrów od Zakopanego. Wznosi się nad dolinami: Gąsienicową i Pięciu Stawów Polskich oraz Doliną Cichą na Słowacji.
Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!
W ostatnich dniach władze TPN poinformowały, że popularny szlak między Zawratem a Świnicą zostanie zamknięty 25 sierpnia 2021 aż do odwołania. Jest to spowodowane rozpoczęciem prac remontowych w masywie Świnicy.
Najtrudniejsze szlaki na Świnicę to trasy przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych turystów pieszych, którzy mogą pochwalić się bardzo dobrą kondycją i przygotowaniem wspinaczkowym, a także dysponują dobrej jakości sprzętem turystycznym. Na tak wymagającej trasie podstawowe akcesoria trekkingowe mogą nie wystarczyć. Większość takich osób kieruje się ze Świnicy na Zawrat, a dalej do Doliny Gąsienicowej. Znajdując się na Przełęczy Zawrat można skierować się także na najtrudniejszy w polskich górach szlak - Orla Perć.
Wejście na Świnicę kusi bardzo wielu turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z trudności jakie mogą spotkać na szlaku. Osoby nieobeznane z łańcuchami, które mają lęk wysokości lub źle czują się w ograniczonych przestrzeniach nie powinny pochopnie podejmować decyzji o wyprawie na Świnicę, a zwłaszcza ze Świnicy na Zawrat. Nieco łatwiej w tej sytuacji prezentuje się trasa wiodąca z Przełęczy Świnickiej - jej poziom trudności można określić jako średni, oczywiście w warunkach letnich.
Szlakiem na Świnicę dla początkujących, ale posiadających dobrą kondycję i przygotowanie fizyczne piechurów jest bez wątpienia trasa na Kasprowy Wierch. Wyruszamy na nią z Murowańca i szlakiem żółtym. Na pierwszym rozstaju szlaków kierujemy się na Świnicką Przełęcz szlakiem czarnym, który prowadzi pod wyciągiem na Kasprowy Wierch. Dalej turyści mijają Zielony Staw i kierują się dalej ku Przełęczy Świnickiej. Dalej trzeba kierować się po znakach czerwonych. Tu też zaczyna się poważna wspinaczka po łańcuchach, wymagająca sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej, po pokonaniu której znajdziemy się na szczycie.
Szlaki na Świnicę dla zaawansowanych mogą spełnić oczekiwania bardziej wprawionych turystów. Niemniej nawet oni nie powinni zapominać o właściwym przygotowaniu do trasy, zadbaniu o odpowiedni strój i wygodne buty. Na tak wymagającej trasie perfekcyjne przygotowanie jest konieczne.
Czas wejścia szlakiem na Świnicę może kształtować się różnie, w zależności od wybranej trasy, warunków pogodowych, ruchu na szlaku, a przede wszystkim naszych indywidualnych możliwości. Niemniej jednak warto pamiętać że jest to dość daleka wędrówka na którą trzeba przeznaczyć cały dzień i warto rozpocząć ją o wczesnych godzinach porannych.
Szlak na Świnicę ma długość 5 km w wersji prowadzącej z Hali Gąsienicowej przez Przełęcz Liliowe. Na pokonanie go potrzeba minimum 2,5 godziny, a droga wiedzie szlakiem czerwony, czarnym i zielonym