Szlaki na Świnicę. Wybierz najlepszą trasę na szczyt!

Szlaki na Świnicę to zdecydowanie bardziej wymagające trasy, na które nie można wybierać się bez odpowiedniego przygotowania. Lekceważenie gór prowadzi bowiem bardzo często do poważnych wypadków, w tym także tych ze skutkiem śmiertelnym.

Najłatwiejsze szlaki na Świnicę. Gdzie położony jest szczyt?

Najłatwiejsze szlaki na Świnicę (2301 m n.p.m.) nadają się raczej dla turystów o dużym doświadczeniu w wędrówkach górskich, którzy mają bardzo dobrą orientację w terenie, a także posiadają odpowiednie wyposażenie. Świnica bowiem, jako dość osamotniony szczyt, potrafi być bardzo niebezpieczna, a w jej okolicach dochodzi stosunkowo często do wypadków, w tym także śmiertelnych.

Świnica w linii prostej leży ok. 10 kilometrów od Zakopanego. Wznosi się nad dolinami: Gąsienicową i Pięciu Stawów Polskich oraz Doliną Cichą na Słowacji.

Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!

W ostatnich dniach władze TPN poinformowały, że popularny szlak między Zawratem a Świnicą zostanie zamknięty 25 sierpnia 2021 aż do odwołania. Jest to spowodowane rozpoczęciem prac remontowych w masywie Świnicy. 

Najtrudniejsze szlaki na Świnicę. Tylko dla wprawionych wspinaczy

Najtrudniejsze szlaki na Świnicę to trasy przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych turystów pieszych, którzy mogą pochwalić się bardzo dobrą kondycją i przygotowaniem wspinaczkowym, a także dysponują dobrej jakości sprzętem turystycznym. Na tak wymagającej trasie podstawowe akcesoria trekkingowe mogą nie wystarczyć. Większość takich osób kieruje się ze Świnicy na Zawrat, a dalej do Doliny Gąsienicowej. Znajdując się na Przełęczy Zawrat można skierować się także na najtrudniejszy w polskich górach szlak - Orla Perć. 

Wejście na Świnicę. Jaka trasa najlepsza?

Wejście na Świnicę kusi bardzo wielu turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z trudności jakie mogą spotkać na szlaku. Osoby nieobeznane z łańcuchami, które mają lęk wysokości lub źle czują się w ograniczonych przestrzeniach nie powinny pochopnie podejmować decyzji o wyprawie na Świnicę, a zwłaszcza ze Świnicy na Zawrat. Nieco łatwiej w tej sytuacji prezentuje się trasa wiodąca z Przełęczy Świnickiej - jej poziom trudności można określić jako średni, oczywiście w warunkach letnich. 

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Musisz to wiedzieć

Szlaki na Świnicę dla początkujących. Trasa z Murowańca

Szlakiem na Świnicę dla początkujących, ale posiadających dobrą kondycję i przygotowanie fizyczne piechurów jest bez wątpienia trasa na Kasprowy Wierch. Wyruszamy na nią z Murowańca i szlakiem żółtym. Na pierwszym rozstaju szlaków kierujemy się na Świnicką Przełęcz szlakiem czarnym, który prowadzi pod wyciągiem na Kasprowy Wierch. Dalej turyści mijają Zielony Staw i kierują się dalej ku Przełęczy Świnickiej. Dalej trzeba kierować się po znakach czerwonych. Tu też zaczyna się poważna wspinaczka po łańcuchach, wymagająca sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej, po pokonaniu której znajdziemy się na szczycie. 

Szlaki na Świnicę dla zaawansowanych

Szlaki na Świnicę dla zaawansowanych mogą spełnić oczekiwania bardziej wprawionych turystów. Niemniej nawet oni nie powinni zapominać o właściwym przygotowaniu do trasy, zadbaniu o odpowiedni strój i wygodne buty. Na tak wymagającej trasie perfekcyjne przygotowanie jest konieczne.

Szlak na Świnicę: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Świnicę może kształtować się różnie, w zależności od wybranej trasy, warunków pogodowych, ruchu na szlaku, a przede wszystkim naszych indywidualnych możliwości. Niemniej jednak warto pamiętać że jest to dość daleka wędrówka na którą trzeba przeznaczyć cały dzień i warto rozpocząć ją o wczesnych godzinach porannych. 

Szlak na Świnicę: długość

Szlak na Świnicę ma długość 5 km w wersji prowadzącej z Hali Gąsienicowej przez Przełęcz Liliowe. Na pokonanie go potrzeba minimum 2,5 godziny, a droga wiedzie szlakiem czerwony, czarnym i zielonym

Więcej o: