Tak jak już wspomniano Tatry leżą w Polsce oraz Słowacji. Jednak zdecydowanie większa część tego pasma górskiego leży właśnie u naszego południowego sąsiada, bo aż 77 proc. powierzchni. Znajduje się tam również najwyższy szczyt Tatr, jak i całych Karpat, czyli właśnie Gerlach. Jest to góra składająca się z kilku wierzchołków, a jej najwyższy znajduje się na wysokości 2655 metrów n.p.m. Na szczyt Gerlach nie prowadzą żadne oznakowane szlaki turystyczne. Najczęściej śmiałkowie próbujący zdobyć tę górę obierają trasę z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę lub z Doliny Batyżowieckiej przez Batyżowiecką Próbę. Warto też zaznaczyć, że wejścia turystyczne mogą odbywać się tylko w towarzystwie przewodnika. Wybitność Gerlach, czyli określenie jak bardzo góra wyróżnia się na tle swojego otoczenia, wynosi 2355 metrów. Jest to wynik niemalże dwa razy wyższy od najwybitniejszej polskiej góry, czyli Śnieżki, która ma wybitność 1203 metrów.
gerlach, tatry słowackie, słowacja Fot. Shutterstock
Rysy to góra znajdująca się na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Rysy zostały nazwane w ten sposób przez polskich górali, nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Najwyższy wierzchołek Rysów w Polsce mieści się na wysokości 2499 metrów i jest to wierzchołek północno zachodni. Jednak nie jest on najwyższym wierzchołkiem tej góry. Najwyższy wierzchołek znajduje się po stronie słowackiej (2501 metrów n.p.m.). Pomimo swojej wielkości Rysy są jedną z najpopularniejszych tatrzańskich gór. Głównie za sprawą widoków, jakie czekają zdobywców na samym szczycie. Przy odpowiedniej pogodzie widoczność sięga nawet 200 km, co zapewnia niesamowitą panoramę. Ze szczytu Rysów można dostrzec na przykład oddalony o 90 km Kraków. Należy jednak pamiętać, że do zdobycia góry trzeba być odpowiednio przygotowanym zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Samo wejście od strony polskiej jest dobrze zabezpieczone łańcuchami, których długość osiąga prawie 300 metrów.
Widok na Rysy Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl
Nie dla każdego najważniejsze jest zdobycie najwyższego szczytu, niektórzy po prostu chcą się pozachwycać naturą, a inni przetestować swoje możliwości. W Tatrach znajdą się miejsca dla jednych i drugich. Jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach jest Przełęcz Krzyżne położona na wysokości 2112 metrów. Można stamtąd zobaczyć cztery z Pięciu Stawów Polskich, wodospad Wielka Siklawa czy piękna panoramę Tatr Wysokich. Innym miejscem, przeznaczonym dla bardziej doświadczonych turystów górskich jest Orla Perć. Jest to czerwony szlak turystyczny poprowadzony stokami, graniami, przełęczami i szczytami, który uważany jest za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny zarówno w Tatrach jak i całej Polsce. Od otwarcia szlaku zginęło na nim 140 osób. Jeśli chodzi o szczyty w Tatrach Zachodnich, to warto wspomnieć o Bystrej (2248 m n.p.m.), czyli najwyższym szczycie Tatr Zachodnich znajdującym się po słowackiej stronie.
Orla Perć fot. Karol Piętek / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Najdłuższa nazwa miasta w Polsce. Na czele rankingu miasto z województwa świętokrzyskiego