Góry Opawskie. Gdzie leżą i z czego słyną? Najwyższy szczyt ma tylko 975 m n.p.m.

Góry Opawskie to część pasma górskiego Jesioników. Nie są zbyt mocno znane - może dlatego, że leżą częściowo w Czechach. Tymczasem nazywa się je perłą Opolszczyzny, więc zdecydowanie warto je odwiedzić.

Góry Opawskie: gdzie leżą i z czego słyną?

Gdzie leżą Góry Opawskie? Ten mezoregion jest częścią pasma Jesioników i wchodzi w skład Sudetów Wschodnich. Znajduje się przy tym przede wszystkim w Czechach, gdzie zlokalizowany jest najwyższy szczyt, ale częściowo również w Polsce. Góry Opawskie wznoszą się maksymalnie na wysokość 975 m n.p.m. Przy tym są najdalej na wschód położonym polskim fragmentem Sudetów. W Górach Opawskich położone są czeskie i polskie miasta takie, jak Jesionik, Karniów, Prudnik czy Głuchołazy. 

Góry Opawskie. Zdjęcie ilustracyjneGóry Opawskie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Sama nazwa wzięła się od przepływającej w pobliżu rzeki Opawy. Dawniej istniało tu także Księstwo Opawskie, które w 1918 r. włączono do Czechosłowacji.

Góry Opawskie - szczyty

Jakie są najważniejsze szczyty Gór Opawskich? Leżą one w przeważającej części na terenie Czech, tam więc trzeba poszukiwać najbardziej wyniosłych szczytów. Pierwsza piątka najwyższych wzniesień to:

 • Prícný vrch - 975 m n.p.m.;
 • Bílé skály - 922 m n.p.m.;
 • Hornické skály - 904 m n.p.m.;
 • Zlatý Chlum - 891 m n.p.m.;
 • Biskupia Kopa - 890 m n.p.m.

Góry Opawskie. Zdjęcie ilustracyjneGóry Opawskie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Po polskiej stronie Gór Opawskich za najwyższy szczyt uchodzi Biskupia Kopa. Jest to jednak ustalenie umowne, bo wzniesienie to ma charakter graniczny. Jego wierzchołek znajduje się już po czeskiej stronie.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Najwyższy szczyt Gór Opawskich

Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest Prícný vrch wznoszący się na niezbyt dużą wysokość 975 m n.p.m. Ta porośnięta lasem świerkowym góra ma płaski grzbiet długi na prawie 3 km. Bardzo ciekawa jest jej historia, bo już w średniowieczu wydobywano tutaj złoto. Oprócz niego ważnymi metalami pozyskiwanymi tutaj były ołów, miedź i piryt. Ostatnie kopalnie zamknięto tutaj niedawno, bo w 1993 r. Pozostało po nich ok. 120 km podziemnych chodników. Prícný vrch jest jedną z gór zaliczanych do Korony Sudetów.

Góry Opawskie - szlaki

Jak zwiedzać Góry Opawskie? Szlaki możliwe do wyboru są tu bardzo liczne pomimo tego, że góry nie należą do najwyższych. Jednym z bardziej popularnych szlaków przebiegających przez Góry Opawskie jest Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Cały liczy sobie 444 km, ale w interesujących nas górach przebiega jego pierwsze 36 km. Startuje on na dworcu PKP w Prudniku. Po drodze mija się dwa wyrobiska po byłych kamieniołomach zalane wodą. Inne popularne szlaki to:

 • Szlak na Biskupią Kopę;
 • Żółty szlak z Głuchołazów, który nazywany jest Szlakiem Złotych Górników.

Góry Opawskie - atrakcje

Na jakie atrakcje można liczyć w Górach Opawskich? Oczywiście ciekawostką są pozostałości działającego tu dawniej górnictwa, które skrywa choćby Prícný vrch. Poza tym warte odwiedzenia są:

 • Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Powstał w 1988 r. po to, aby chronić tutejszą przyrodę. Można tu podziwiać liczne skały i formy geologiczne, choćby słynną Gwarkową Perć.
 • Wieża widokowa na Biskupiej Kopie z 1898 r. 
  Można stąd zobaczyć nawet Tatry Zachodnie (odległe o 220 km).
 • Droga krzyżowa na Górze Parkowej pochodząca z pocz. XX w.
 • Grota Góralska - podświetlony i wyeksponowany fragment dawnej sztolni po wydobyciu złota w okolicach Białej Głuchołaskiej.
 • Neogotycki kościółek św. Anny na Przedniej Kopie.

Zobacz też: Najdłuższa nazwa miasta w Polsce. Na czele rankingu miasto z województwa świętokrzyskiego

Więcej o: