Szlaki na Baranią Górę. Jak dostać się na jeden ze szczytów Beskidu Śląskiego?

Szlaki na Baranią Górę to trasy o różnym poziomie trudości, wśród których każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Dlaczego warto zdobyć drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego?

Najłatwiejsze szlaki na Baranią Górę. Co warto wiedzieć wybierając się w Beskidy?

Szlaki na Baranią Górę przyciągają coraz większe rzesze turystów, zwłaszcza teraz, gdy wielu Polaków decyduje się na wakacje w Polsce zamiast urlopu za granicą. Najłatwiejsze szlaki na Baranią Górę prowadzą od strony miasta Wisła, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w regionie. Szczyt o kopulastym grzbiecie liczy sobie 1220 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości, zaraz po Skrzycznem, szczytem Beskidu Śląskiego. 

Barania Góra wznosi się w południowo-wschodniej części pasma Beskidów, natomiast administracyjnie znajduje się w granicach miasta Wisła. Co ciekawe, na jej zachodnich stokach znajduje się obszar źródliskowy Wisły - tworzą go potoki Czarna i Biała Wisełka, które łączą się w Jeziorze Czerniańskim, będącym zbiornikiem zaporowym, stworzonym jeszcze w roku 1973. Obszar ten objęty jest ochroną - w 1959 utworzono tu Rezerwat przyrody "Wisła", który ma na celu m.in. ochronę pstrąga potokowego.

Najtrudniejsze szlaki na Baranią Górę: czerwony szlak z Węgierskiej Góry

Najtrudniejsze szlaki na Baranią Górę to zdecydowanie te startujące w Węgierskiej Górze. Trasa wiodąca stąd na szczyt oznaczona jest kolorem czerwonym, a na turystów czeka wielokilometrowy marsz z przewyższeniami rzędu 1400 m. Szacuje się, że dotarcie na Baranią Górę tą drogą zajmuje około 4,5 godziny, podczas gdy powrót już jedynie 3h 50min. Warto zaznaczyć, że ze względu na spore przewyższenia na tym szlaku spotkamy zdecydowanie mniej turystów, niż na popularnych trasach wiodących z Wisły

Wejście na Baranią Górę. Jak dostać się w okolice interesującej nas trasy?

Wejście na Baranią Górę trasami wyznaczonymi dla turystów choć samo w sobie nie jest mocno wyczerpujące, to już dostanie się w ich okolice może takie się okazać, zwłaszcza dla osób nie dysponujących własnym transportem. Okoliczna komunikacja zbiorowa jest dość ograniczona, dlatego dotarcie do trasy może zająć nawet kilka godzin. 

Jeśli poruszamy się samochodem jest znacznie łatwiej - średni czas podróży z Krakowa wynosi około 2 godzin, a z Katowic niespełna 1,5 godziny. 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Szlaki na Baranią Górę dla początkujących

Szlaki na Baranią Górę dla początkujących znajdują się jak już wspomniano wcześniej w Wiśle. Podejście z tej strony charakteryzują niewielkie przewyższenia, a ponadto trasa oferuje niezapomniane widoki przy ładnej pogodzie. 

Warto zdecydować się na przebycie "Ścieżki Dydaktyczno-Przyrodniczej na Baranią Górę", która prowadzi przez Dolinę Czarnej Wisełki do schroniska Przysłop, następnie na szczyt, a stamtąd szlakiem wiodący przez Dolinę Białej Wisełki i Kaskady Rodła. 

Szlaki na Baranią Górę dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Baranią Górę dla zaawansowanych i początkujących piechurów przyciagają co roku coraz większą ilość turystów. Ta część Beskidów charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem, choć należy pamiętać, że suma opadów jest tu znacznie większa niż w innych rejonach, a wędrującym na szczyt często towarzyszą silne podmuchy wiatru. Warto mieć to na uwadze dobierając stój na szlak.

Szlak na Baranią Górę. Czas wejścia

Szlak na Baranią Górę czas wejścia może mieć bardzo zróżnicowany i uzależniony od rodzaju wybranego szlaku i naszych zdolności marszowych. Wycieczka szlakiem z Węgierskiej Góry może potrawać nawet 8-9 godzin, podczas gdy wspinaczka na szczyt trasą z Wisły powinna zamknąć się w 6 godzinach. 

Szlak na Baranią Górę. Długość trasy

Szlak na Baranią Górę długość ma uzależnioną od wybranej opcji. Wspomniana wyżej trasa wiodąca wzdłuż ścieżki dydaktycznej ma około 18 km, na których suma przewyższeń nie przekracza 750 m. Jest to więc przyjemna odległość pozwalająca na odbycie jednodniowej wycieczki. 

Zobacz też: Szlaki na Zawrat. Którędy najlepiej wybrać się na szczyt?

Więcej o: