Góry Świętokrzyskie: atrakcje. Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Góry Świętokrzyskie zazwyczaj nie są pierwszą myślą kiedy planujemy wycieczkę w góry. Jednak nie jest to zbyt dobre podejście, gdyż mają one wiele do zaoferowania dla turystów. Choć nie znajdziemy tam takich szczytów jak w Tatrach czy Beskidach, to ciszę, spokój, piękne widoki i wiele innych atrakcji już jak najbardziej. Jeżeli więc planujesz wyjazd w Góry Świętokrzyskie, oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć? Gdzie zlokalizowane są Góry Świętokrzyskie?

Zastanawiasz się, co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Na wstępie trzeba wspomnieć, że jest to jedne z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Powstały one około 500 mln lat temu w okresie kambru. W następnych epokach były one wielokrotnie wypiętrzane. Jak sama nazwa wskazuje, Góry Świętokrzyskie znajdują się w województwie świętokrzyskim, w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym możliwym punktem do zdobycia tych gór jest szczyt Łysicy, który mieści się na wysokości 614 metrów n.p.m. Jeżeli chodzi o klimat Gór Świętokrzyskich, to różni się on od pobliskich regionów. Średnia roczna temperatura wynosi tam około 6 stopni, a średnia suma opadów waha się od 650 do 900 mm. Tak jak w przypadku innych łańcuchów górskich można tu spotkać na najwyższych szczytach śnieg przez dużą część roku, bo aż od listopada do kwietnia. Najważniejszym i największym okolicznym miastem są Kielce, które stanowią również centrum turystyczne tego regionu. Inne miejscowości przyciągające turystów to Nowa Słupia czy Święta Katarzyna.

Sandomierz, Góry Pieprzowe Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć? Najciekawsze szlaki i szczyty

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Tak jak zostało już wspomniane, może nie należą one do najwyższych, ale majestatycznych widoków na szlakach turystycznych nie można im odmówić. Najpopularniejszymi szlaki w tych okolicach są:

  • Główny Szlak Świętokrzyski: Gołoszyce – Święty Krzyż – Przełęcz Hucka – Bieliny (Podlesie) – Kakonin – Łysica – Święta Katarzyna – Wymyślona – Radostowa – Klonówka – Domaniówka – Sosnowica – Tumlin – Kamień Miedzianogórski – Ciosowa – Sieniewska – Perzowa – Kuźniaki (szlak czerwony)
  • Tarłów - Święty Krzyż na odcinku: Grzegorzowice – dwór Stara Słupia– Nowa Słupia– Łysa Góra (Święty Krzyż) (szlak niebieski)
  • "Śladem kolejki wąskotorowej": Nowa Słupia – Nieczynny Kamieniołom – Rampa Hucisko – Słupski Weksel – Święta Katarzyna (szlak zielony)
  • Szlak żółty: Wierna Rzeka – Zajączków – Góra Miedzianka – Miedzianka – Grząby Bolmińskie – Jedlnica – Grzywy Korzeczkowskie – Góra Zamkowa – Chęciny

Oczywiście szlaków jest więcej oraz można je ze sobą przeplatać co daje nam bardzo dużą ilość kombinacji. Pewne jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chodzi o najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich, to są to:

  • Łysica (614 m n.p.m.)
  • Szczytniak (554 m n.p.m.)
  • Bukowa Góra (482 m n.p.m.)
  • Klonówka (473 m n.p.m.)

Wschód słońca na Sokolicy, zdjęcie ilustracyjne. Wakacje w górach: popularne polskie pasma górskie i miejscowości

Góry Świętokrzyskie: atrakcje dla dzieci i nie tylko

Okolice Gór Świętokrzyskich to nie tylko szlaki turystyczne, szczyty i wzgórza, ale też wiele zabytków, atrakcji dla dzieci oraz rozrywek dla dorosłych. Wiele z nich znajdziemy przede wszystkim w Kielcach. Będąc w tej miejscowości trzeba odwiedzić XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Zabawy i Zabawek czy Energetyczne Centrum Nauki. Warto też wybrać się do Chęcin gdzie możemy zobaczyć ruiny zamku królewskiego, a kawałek za miastem, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Polsce, Jaskinię Raj. Turyści chętnie też zaglądają do Ujazdu, gdzie można obejrzeć ruiny Pałacu Krzyżtopór, który za swoich najlepszych lat był największą budowlą pałacową w Europie, przed powstaniem Wersalu.

Zobacz też: Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: