Wyciągi krzesełkowe na świecie - najdłuższe, najciekawsze, z najpiękniejszymi widokami

Jakie wyciągi krzesełkowe na świecie warto poznać? Kolej krzesełkowa, bo tak brzmi właściwa nazwa, jest nie tylko udogodnieniem, ale i może dostarczać pięknych widoków. Które wyciągi na świecie są z tego słynne?

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie - krótka historia

Dlaczego najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie są takie słynne? Przede wszystkim warto kilka słów poświęcić historii transportu tego rodzaju. Kolej krzesełkowa jest rodzajem kolei linowej. Turyści transportowani są tutaj na kanapach. Jej specyfika polega na tym, że nadaje się nie tylko dla narciarzy, ale także pieszych i rowerzystów. Piękne widoki, jakie można przy okazji podziwiać, powodują zainteresowanie takim wyciągiem przez cały rok. Pierwsze wyciągi krzesełkowe na świecie pojawiły się jeszcze przed II wojną światową. Przodowały tu Stany Zjednoczone, gdzie pierwsza była kolej krzesełkowa w Sun Valley (stan Idaho). W Europie pierwszeństwo miała Czechosłowacja - w Beskidzie Śląsko - Morawskim takie rozwiązanie zastosowano jeszcze w 1939 r. W Polsce musieliśmy nieco poczekać - do 1958 r. Zdecydowany wzrost liczby takich urządzeń można było odnotować po 1989 r., gdy zwiększyła się popularność kurortów narciarskich.    

Gdzie można spotkać wyciągi krzesełkowe na świecie? 

Gdzie można znaleźć wyciągi krzesełkowe na świecie? Oczywiście przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z górzystym ukształtowaniem terenu. Górskie przełęcze i znaczne przewyższenia łatwiej jest pokonać dzięki kolei krzesełkowej, dodatkowo podziwiając przy tym ciekawe widoki. Okazuje się jednak, że niekiedy taki transport powstaje w rejonach pozagórskich. Przykładem może być kolej linowa ''Elka'' w Chorzowie. Ma charakter widokowo-rekreacyjny, umieszczono ją w Parku Śląskim.   

Ranking - najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie

Kolej krzesełkowa na świecie jest na tyle popularna, że z poszczególnych miejsc warto stworzyć ranking. Najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie to między innymi:

  • kolejka krzesełkowa w austriackiej stacji narciarskiej Ischgl
  • kolejka Imperial Express chair w Breckenridge w stanie Colorado
  • wyciąg krzesełkowy Niseko w Japonii 
  • kolejka linowa Seefelder-Joch-Bahn w austriackim Tyrolu
  • kolejka linowa na Klein Matterhorn w Szwajcarii
  • kolejka linowa Stoosbahn w szwajcarskim Stoos
 

Najdłuższe wyciągi krzesełkowe na świecie - Ischgl

Jeśli chodzi o najdłuższe wyciągi krzesełkowe na świecie, to przoduje kolejka Gampen E4 w austriackim Ischgl. Mowa tu o wyciągu sześcioosobowym, który pokonuje różnicę poziomów wynoszącą aż 924 m. Wszystko odbywa się w komfortowych warunkach - zainstalowane kilka lat temu fotele są nie tylko szerokie i wygodne, ale też bardzo estetyczne. Ich oparcia ozdobiono wizerunkami żyjących w okolicy zwierząt. 

Zobacz też: Wyciągi gondolowe w Europie - tu znajdziesz najdłuższą kolejkę na świecie i gondolę z otwartym dachem

Wyciągi krzesełkowe na świecie z najpiękniejszymi widokami - niebezpieczna kolej z Chin

Gdzie znajdziemy wyciągi krzesełkowe na świecie z najpiękniejszymi widokami? Z pewnością bardzo wiele takich instalacji wybudowano w Europie, zwłaszcza w Alpach. Okazuje się jednak, że ciekawe przykłady takiego transportu znajdziemy również w Azji. Przykładem jest znany ośrodek w japońskim Niseko. Jeśli jednak chodzi o wyciągi krzesełkowe na świecie z najpiękniejszymi widokami i sporą dozą strachu, to powinniśmy zajrzeć do chińskiej prowincji Hubei i miejscowości Yushun. Co ciekawe - kołysząca się kolejka zaczepiona jest na linach nad wąwozem głębokim na 480 m. Stanowi jedyny sposób dostępu do górskiego miasteczka. Uważana jest za najbardziej niebezpieczną na świecie, ale widoki z niej są szczególnie piękne. 

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie - lista miejsc o największej prędkości 

Jakie jeszcze warto poznać najciekawsze wyciągi krzesełkowe na świecie? Lista będzie niepełna bez miejsc, w których podróżuje się najszybciej. Również w tym przypadku czołowe miejsce zajmuje kolejka Vellileck F1 z Ischgl, która porusza się z prędkością 6 m na sekundę. Także sześcioosobowy wyciąg w austriackim Brixenthal im Thale mknie z tą samą prędkością. W Polsce najwyższe prędkości rozwija kolej krzesełkowa ''Luxtorpeda'' w Czarnej Górze. 

Zobacz też: Kolejki szynowe w Polsce. Poznaj fenomenalne trasy, które pokonasz kolejką

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!
Więcej o: