Trasy na narty biegowe - Bieszczady [najdłuższe, najciekawsze, dla początkujących]

Trasy na narty biegowe: Bieszczady. Właśnie te popularne i lubiane góry mogą bardzo sprzyjać osobom, które uwielbiają ten rodzaj sportu. Gdzie warto wybrać się po to, by poszaleć na biegówkach?

Trasy na narty biegowe - Bieszczady. Lista popularnych miejsc

Trasy na narty biegowe w Bieszczadach? Lista sprzyjających takiej aktywności miejsc jest długa. Generalnie specyfika tych lubianych latem i zimą gór dobrze odpowiada charakterystyce narciarstwa biegowego. Przede wszystkim tutejsze trasy często pokrywają się ze znakowanymi szlakami pieszymi, są więc na swój sposób dzikie. Jednocześnie panuje tu duża różnorodność: coś dla siebie znajdą zarówno osoby wprawione, jak i początkujący amatorzy tego pięknego sportu. Najczęściej jako sprzyjające ''biegówkom'' wymienia się okolice Wetliny, Ustjanowej i Woli Michowej:  

  • Trasy w okolicach Wetliny - od prawie 20 lat za przygotowanie tras odpowiada Stowarzyszenie Rozwoju Weliny. Ono też od 2003 r. działało z zamysłem wytyczenia i oznakowania tras. Łącznie mówimy tu o ponad 20 km tras przeznaczonych pod narty biegowe. W planach jest powstanie kolejnych.
  • Trasy biegowe ''Pod Żukowem'' w Ustjanowej cieszą się z kolei wciąż bardzo dużą popularnością i są jednymi z najbardziej cenionych w Bieszczadach. Położone są o ok. 4 km od Ustrzyk Dolnych. Biegacze mogą wybierać pomiędzy trasą rekreacyjną dla początkujących i wyczynową dla osób zaawansowanych. Istnieje też możliwość dopasowania długości trasy do własnych możliwości - będzie to 2,5, 5 lub 10 km. Tutejsze trasy są ratrakowane i posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W związku z tym można tu organizować zawody mistrzowskie na najwyższym poziomie. 
  • Trasy w Woli Michowej położone są na wypłaszczeniu terenu. Pętla treningowa liczy tu 3300 m z dwumetrowym podbiegiem i zjazdem długości 350 m. Trasa jest oświetlona, co pozwala na bieganie po zmroku aż do godz. 22.00. Jest też świetnie oznakowana, co stanowi dodatkowe ułatwienie.   

Bieszczady (zdjęcie ilustracyjne)Bieszczady (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Dariusz GORAJSKI / Agencja Wyborcza.pl

Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?

Najciekawsze trasy na narty biegowe. Bieszczady, które warto podziwiać 

Najciekawsze trasy na narty biegowe? Bieszczady pełne są oczywiście urokliwych miejsc. Zdecydowanie warto odwiedzić trasy zlokalizowane w Mucznem. Mamy tu szansę na bieganie u podnóża najwyższych bieszczadzkich szczytów - Bukowego Berda i Tarnicy. Często podkreśla się, że narciarstwu biegowemu bardzo sprzyja miejscowy mikroklimat. Jego specyfika sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj wyjątkowo długo. Amatorzy białego szaleństwa mogą tu korzystać z pięciu tras o długości od 1,8 do 5 km. Organizuje się tu zawody narciarskie - choćby doroczny bieg ''Tropem Żubra''.    

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Bieszczady dla wymagających

Jakie są w omawianych okolicach najdłuższe trasy na narty biegowe? Bieszczady ze swoją specyfiką dają tu duże możliwości. Jeśli chodzi o wytyczone i dobrze utrzymane trasy, to warto wybrać którąś z wyżej wymienionych - choćby w Ustjanowej może być to 10 km. Bardziej zaawansowani biegacze mogą jednak pozwolić sobie na mniej oczywiste lokalizacje, które pokrywają się ze szlakami pieszymi. W sieci można znaleźć ciekawe relacje z pokonywania na biegówkach trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mowa o trasie z Wołosatego do Przełęczy Bukowskiej i z powrotem (ok. 14 km). 

Dolina Kościeliska: malownicze miejsce, które warto odwiedzić zimą. Zdjęcie ilustracyjneDolina Kościeliska: malownicze miejsce, które warto odwiedzić zimą

Trasy na narty biegowe: Bieszczady dla początkujących

Również początkujący znajdą tu dobre trasy na narty biegowe. Bieszczady oferują bardzo wiele możliwości, warto jednak pamiętać, że są to góry i należy podchodzić do nich zimą ze szczególnym respektem. Stąd początkujący amatorzy biegówek nie powinni raczej wybierać się na mniej uczęszczane szlaki. Jaką ofertę przygotowuje się dla nich w Bieszczadach? Doradzane są w takim przypadku najkrótsze trasy w Ustjanowej lub zwłaszcza w Mucznem. Ostatnia miejscowość jest przy tym niezwykle urokliwa, co stanowi jej dodatkową zaletę. 

Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: