Trasy na narty biegowe w Bieszczadach? Lista sprzyjających takiej aktywności miejsc jest długa. Generalnie specyfika tych lubianych latem i zimą gór dobrze odpowiada charakterystyce narciarstwa biegowego. Przede wszystkim tutejsze trasy często pokrywają się ze znakowanymi szlakami pieszymi, są więc na swój sposób dzikie. Jednocześnie panuje tu duża różnorodność: coś dla siebie znajdą zarówno osoby wprawione, jak i początkujący amatorzy tego pięknego sportu. Najczęściej jako sprzyjające ''biegówkom'' wymienia się okolice Wetliny, Ustjanowej i Woli Michowej:
Bieszczady (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Dariusz GORAJSKI / Agencja Wyborcza.pl
Najciekawsze trasy na narty biegowe? Bieszczady pełne są oczywiście urokliwych miejsc. Zdecydowanie warto odwiedzić trasy zlokalizowane w Mucznem. Mamy tu szansę na bieganie u podnóża najwyższych bieszczadzkich szczytów - Bukowego Berda i Tarnicy. Często podkreśla się, że narciarstwu biegowemu bardzo sprzyja miejscowy mikroklimat. Jego specyfika sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj wyjątkowo długo. Amatorzy białego szaleństwa mogą tu korzystać z pięciu tras o długości od 1,8 do 5 km. Organizuje się tu zawody narciarskie - choćby doroczny bieg ''Tropem Żubra''.
Jakie są w omawianych okolicach najdłuższe trasy na narty biegowe? Bieszczady ze swoją specyfiką dają tu duże możliwości. Jeśli chodzi o wytyczone i dobrze utrzymane trasy, to warto wybrać którąś z wyżej wymienionych - choćby w Ustjanowej może być to 10 km. Bardziej zaawansowani biegacze mogą jednak pozwolić sobie na mniej oczywiste lokalizacje, które pokrywają się ze szlakami pieszymi. W sieci można znaleźć ciekawe relacje z pokonywania na biegówkach trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mowa o trasie z Wołosatego do Przełęczy Bukowskiej i z powrotem (ok. 14 km).
Również początkujący znajdą tu dobre trasy na narty biegowe. Bieszczady oferują bardzo wiele możliwości, warto jednak pamiętać, że są to góry i należy podchodzić do nich zimą ze szczególnym respektem. Stąd początkujący amatorzy biegówek nie powinni raczej wybierać się na mniej uczęszczane szlaki. Jaką ofertę przygotowuje się dla nich w Bieszczadach? Doradzane są w takim przypadku najkrótsze trasy w Ustjanowej lub zwłaszcza w Mucznem. Ostatnia miejscowość jest przy tym niezwykle urokliwa, co stanowi jej dodatkową zaletę.
Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych