Trasy na narty biegowe: Poznań. Dla początkujących i zaawansowanych

Trasy na narty biegowe: Poznań. Biegówki mają to do siebie, że można z nich korzystać niemal wszędzie. Gdzie warto się na nie wybrać w stolicy Wielkopolski?

Trasy na narty biegowe - Poznań. Lista ciekawych miejsc

Trasy na narty biegowe w Poznaniu? Lista niestety nie jest przesadnie długa. Przegląd nowszych i starszych wpisów na forach i grupach dla biegaczy daje pewien obraz tego, gdzie można wybrać się na biegówki w stolicy Wielkopolski. Można spotkać się z lokalizacjami takimi, jak Park Cytadela czy okolice poznańskiej Malty. W rzeczywistości nie są to jednak miejsca przygotowane dla narciarzy biegowych.   

Po to, by dotrzeć do tras przygotowanych specjalnie dla biegaczy, trzeba niestety wyjechać z Poznania. Nie jest to jednak zbyt daleka wycieczka - nie powinna prowadzić dalej, niż o 25 km od stolicy Wielkopolski. Właściwie wszystkie ważne trasy do biegania na nartach zostały wyznaczone w obszarze Wielkopolskiego Parku Narodowego. Warto dodać, że powstały z woli okolicznych gmin Mosiny, Puszczykowa, Komornik i Stęszewa. Działo się to w ramach projektu ''Aktywna Trójka''. Chodziło o to, żeby przygotować trasy odpowiednie jednocześnie dla biegaczy, amatorów nordic walkingu i narciarzy biegowych zimą. Powstały następujące pętle biegowe:

  • Komorniki o długości 10,1 km
  • Stęszew o długości 12,2 km
  • Mosina o długości 7,4 km
  • Puszczykowo o długości 20 km

Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Najciekawsze trasy na narty biegowe - Poznań i okolice

Jakie są tutaj najciekawsze trasy na narty biegowe? Poznań i okolice to przede wszystkim wspomniane trasy w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wśród nich szczególnie interesująco wypada odcinek dla biegaczy udostępniony w Mosinie. Stosunkowo krótka, bo licząca przecież tylko 7,4 km trasa, jest ceniona za duże zróżnicowanie w zakresie ukształtowania terenu. Biegacze napotkają tu wiele podbiegów i zjazdów, co zdecydowanie ubogaci im trasę. Dodatkowo posiada ona bardzo dobry dojazd. Jedną z atrakcji niezależnie od panującej pory roku jest tu Studnia Napoleona - według miejscowej legendy miał z niej pić wodę sam Napoleon Bonaparte. Mijamy tutaj też ciekawe relikty krajobrazu polodowcowego, jezioro i zabudowy uzdrowiskowej z przeł. XIX i XX w. Jeśli dodać do tego kilka miejsc wypoczynkowych i świetne oznakowanie, to trasa w Mosinie wydaje się być bardzo ciekawa.   

Najdłuższe trasy na narty biegowe - Poznań i biegówki dla zaawansowanych

Co dla zaawansowanych? Z pewnością odpowiednie będą najdłuższe trasy na narty biegowe. Poznań i okolice nie są pod tym kątem najlepszym miejscem dla amatorów biegówek, ale w niewielkiej odległości od stolicy Wielkopolski znajduje się przecież całkiem długa pętla puszczykowska o długości 20 km. W razie potrzeby można ją zresztą dodatkowo przedłużyć poprzez zejście na pętle strzeszowską lub mosińską. Bieganie tu można potraktować jako trening wymagający nieco lepszej kondycji. Dodatkowo prowadzi przez malownicze tereny leśne z ciekawą historią. Po drodze mija się ogromny głaz o masie ponad 20 ton i mogiły powstańców 1848 r. 

Trasy na narty biegowe. Poznań dla początkujących

Co z propozycjami dla początkujących? Również osoby zaczynające przygodę z biegówkami znajdą tu odpowiednie trasy na narty biegowe. Poznań oferuje w tym zakresie niewiele, warto więc przenieść się do niezbyt odległych Komornik. Tutejsza trasa jest dość długa, bo liczy sobie 10,1 km, ale jednocześnie łatwa i ciekawa. Towarzyszą jej też interesująco ukazane elementy dziedzictwa kulturowego regionu. Już sam początek trasy ma miejsce w Szreniawie, gdzie warto odwiedzić Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego. Kusi tu nie tylko 20 tys. eksponatów, ale też zabytkowy budynek pałacu, w którym są wystawiane. Po drodze mija się też punkt widokowy.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Zobacz też: Dolina Kościeliska: malownicze miejsce, które warto odwiedzić zimą

Więcej o: