Trasy na narty biegowe - Dolny Śląsk. Miejsca dla zaawansowanych i dla początkujących

Trasy na narty biegowe? Dolny Śląsk obfituje w sporą ilość lokalizacji przyjaznych narciarzom. Znajdzie się zarówno coś dla zaawansowanych, jak i osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem.

Trasy na narty biegowe - Dolny Śląsk. Czy warto?

Czy warto odwiedzać trasy na narty biegowe na Dolnym Śląsku? Zdecydowanie tak, bo to właśnie tutaj znajdują się Jakuszyce, czyli stolica polskiego narciarstwa biegowego. Tereny te wybierają więc nie tylko bardziej lub mniej zaawansowani amatorzy, ale także dość nieliczni w naszym kraju zawodowcy. Warto jednak pamiętać o tym, że także w Kotlinie Kłodzkiej możemy znaleźć długie i dobrze przygotowane trasy. Liczne łańcuchy górskie na Dolnym Śląsku sprawiają, że nie powinniśmy narzekać na małe urozmaicenie jeśli chodzi o dostępne lokacje przeznaczone dla biegaczy narciarskich. 

Trasy na narty biegowe - Dolny Śląsk. Lista popularnych miejsc

Jakie są najpopularniejsze trasy na narty biegowe na Dolnym Śląsku? Lista ciekawych odcinków jest długa. Znajdziemy wśród nich miejsca w Górach Izerskich, Karkonoszach, Masywie Śnieżnika, Górach Stołowych czy Górach Sowich. Warto wymienić choćby:

  • centrum narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej - na biegaczy czeka tu ponad 100 km tras biegowych i spacerowych, które się zapętlają. Panują tu dobre warunki, z łatwością dotrzemy w to miejsce również koleją
  • Szlak Cietrzewia z Jakuszyc do Świeradowa-Zdroju - można tu podziwiać wspaniałe widoki na Śnieżkę i Szrenicę
  • Równia pod Śnieżką - trasa przez Karkonoski Park Narodowy
  • Kowary - ze szlakami na stokach Góry Wołowej i Czoła i połączeniem ze szlakami czeskimi
  • szlak z Bielic po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika
  • Jamrozowa Polana k. Dusznik-Zdroju
  • szlaki z Zieleńca do schroniska Masarykowa Chata przy granicy Polski i Czech
  • pętla biegowa otaczająca Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
  • trasy wokół Twierdzy Srebrnogórskiej w Górach Sowich  

Karkonoska zima. Śnieżka i Równia pod ŚnieżkąKarkonoska zima. Śnieżka i Równia pod Śnieżką Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Najciekawsze trasy na narty biegowe: Dolny Śląsk i Jamrozowa Polana

Najciekawsze trasy na narty biegowe? Dolny Śląsk to przynajmniej kilka takich miejsc. Jednym z ciekawszych jest Jamrozowa Polana, która stanowi prawdziwą Mekkę polskich biathlonistów. Przy dobrych warunkach atmosferycznych również w tym przypadku można skorzystać z dodatkowych tras po stronie czeskiej. Charakterystyczne dla nich jest położenie w lesie. Nie sprzyjają więc może pięknym widokom, ale za to osłaniają przed nieprzyjaznym oddziaływaniem wiatru.  

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Dolny Śląsk dla wymagających biegaczy

Jakie są w omawianym regionie najdłuższe trasy na narty biegowe? Dolny Śląsk to przede wszystkim wspominane 100 km dobrze przygotowanych lokalizacji w Jakuszycach. To jednak nie wszystko, bo w prosty sposób można sobie te trasy wydłużyć. Wystarczy skorzystać z dodatkowych 150 km, które dla biegaczy przygotowali Czesi. Można się tam dostać przez most na Izerze.   

Karkonoska zima. Śnieżka i Równia pod ŚnieżkąKRZYSZTOF ĆWIK

Trasy na narty biegowe. Dolny Śląsk dla początkujących

Jeśli chodzi o trasy na narty biegowe na Dolnym Śląsku dla początkujących, to zdecydowanie jest w czym wybierać. Możemy zdecydować się na skorzystanie z przynajmniej kilku lokalizacji, ale w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem znów może okazać się Polana Jakuszycka. Przygotowano tutaj aż 14 tras przeznaczonych dla początkujących i średniozaawansowanych. 

Jeśli zależy nam na trasach przyjaznych dla początkujących, w tym także dla dzieci, to możemy wybrać się także do Zieleńca. Tutejsze trasy są łatwe i regularnie ratrakowane. Część z nich prowadzi po czeskiej stronie granicy. 

Zobacz też: Trzy Korony zimą - jak wejść? [stopień trudności, przygotowania, co zobaczyć]

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Więcej o: