Trasy na narty biegowe. Beskidy zapraszają amatorów narciarstwa biegowego

Trasy na narty biegowe w Beskidach służyć mogą zarówno początkującym jak i zaawansowanym biegaczom. Sprawdź, gdzie warto wybrać się, aby pobiegać zimą.

Trasy na narty biegowe w Beskidach. Lista najlepszych lokalizacji

Trasy na narty biegowe w Beskidach są jednymi z najlepiej przygotowanych i zorganizowanych tras w całym kraju. Znajdziemy tu miejsca idealnie nadające się do stawiania pierwszych kroków w narciarstwie biegowym, jak i te dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Prócz doskonałego przygotowania trasy te charakteryzują się także pięknymi widokami, które niewątpliwie uprzyjemniają uprawianie sportów zimowych. 

Lista tras na narty biegowe w Beskidach jest dość długa, aby każdy mógł na niej znaleźć dogodną lokalizację, a także pętlę, która będzie odpowiadała możliwościom kondycyjnym danej osoby. Tak naprawdę do uprawiania tego sportu potrzeba niewiele - wystarczy kawałek dobrze ośnieżonej trasy wolnej od samochodów i innych pojazdów, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla biegaczy. Konieczny jest też sprzęt, ale ten można zazwyczaj wynająć w specjalnie przygotowanych wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. 

Najciekawsze trasy na narty biegowe w Beskidach. Mogielica zaprasza

Bez wątpienia do najciekawszych tras na narty biegowe w Beskidach należy zaliczyć te przygotowane w pobliżu szczytu Mogielica w Beskidzie Wyspowym. Są to profesjonalne trasy, które usatysfakcjonują zarówno początkujących jak i zaawansowanych narciarzy.

Dla sportowców przygotowane są tu dwie pętle:

  • Mogielica, która prowadzi leśnymi stokami wokół Mogielicy i liczy sobie nieco ponad 20 km.
  • Zalesie - trasa startuje przy stadionie klubu sportowego "Zalesianka" i biegnie przez około 5,5 km wzdłuż istniejących dróg leśnych
  • na Polanie Stumorgowej jest także krótka trasa dla początkujących o długości 2 km.

Trasy wokół Mogielicy są to profesjonalne trasy dla biegaczy, które posiadają niezbędne oznakowanie. Zlokalizowana jest tu także wypożyczalnia sprzętu, a sportowcy mogą skorzystać z budynku socjalnego, a także wytyczonych dla nich parkingów. 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Zobacz też: Szlaki na Pilsko. Czy warto zdobyć szczyt Beskidu Żywieckiego?

Najdłuższe trasy na narty biegowe w Beskidach

Najdłuższe trasy na narty biegowe w Beskidach nie zawsze są też tymi najtrudniejszymi. Często jednak zdarza się tak, że o trudności danej trasy decydują warunki atmosferyczne, a oblodzenie może sprawić, że najłatwiejsze odcinki zmienią się w takie trudne do przebycia. Niemniej jednak wśród długich i ciekawych tras narciarskich wymienić należy z pewnością trasę:

  • prowadzącą z Ustronia Polana przez Małą i Wielką Czantorię aż pod Schronisko "Pod Tułem". Jej długość to około 13 km, ale ze względu na ilość podejść można ją uznać za dość trudną.
  • prowadzącą z Wisły Nowa Osada przez Baranią Górę aż do Wisły Czarne. Długość trasy wynosi 22 km, i choć jest to dość duża odległość, to pozostaje przyjemną i łatwą do przebycia.
  • prowadzącą ze Szczyrku przez Skrzyczne i Przełęcz Salmopolską z powrotem do Szczyrku. Długość trasy to około 18,5 km, a pod względem technicznym trasa należy do łatwych. 

Trasy na narty biegowe w Beskidach dla początkujących

Zdecydowanie wśród tras na narty biegowe w Beskidach dla początkujących wymienić należy trasę na Kubalonce. Oferuje ona wiele różnych wariantów, w tym jeden z najczęściej uczęszczanych wiodący przez: Wisła Głębce – Kubalonka – Kiczory – Stożek – Kobyla – Wisła Dziechcinka. Jej łączna długość to około 18,5 km, ale mimo odległości wciąż pozostaje jedną z łatwiejszych tras. 

Zobacz też: Najwyższe szczyty w Polsce. Które góry w Polsce są największe?

Więcej o: